Vydavateľstvo Crew rozbehlo v roku 2020 nový komiksový projekt, v ktorom sa jedná o známe, kvalitné a zásadné komiksy najznámejších komiksových superhrdinských vesmírov a to Legendy Marvel a Legendy DC. Kým v Legendách Marvelu to bude na hrdinov rôznorodejšie, v Legendách DC to bude hlavne o postave u nás veľmi populárneho Batmana, ale budú sa snažiť hľadať aj iné zaujímavé príbehy s inými postavami. Ako nápad je to podľa mňa veľmi fajn, lebo viaceré kvalitné a zásadné komiksy tu boli vydané v nedôstojných edíciách ako napríklad v populárnej edícii Ultimátní komiksový komplet (UKK), ale za prvé je už viacero komiksov vypredaných a za druhé tu naozaj vyšli v horšom prevedení. Samozrejme vyjde aj viacero príbehov úplne nových, aké tu ešte vydané neboli vôbec. U Legendy DC sú to zatiaľ len komiksy s Batmanom a zatiaľ tam vyšiel Návrat Temného rytíře (naša recenzia) od Franka Millera, Batman Mikea Mignoly (naša recenzia) a Batman: Černé zrcadlo (naša recenzia). V edícii Legendy Marvel zatiaľ vyšiel komiks Wolverine: Zrození, ktorý bol skvelý a opätovné vydanie si rozhodne zaslúžil, vyšla tu aj Občanská válka (naša recenzia). Deadpool: Klasické příběhy (naša recenzia) a momentálne vyšiel komiks Vision.

Legendy Marvel je zatiaľ na hrdinov veľmi rôznorodá edícia, čo je rozhodne dobre. Mali sme tu teda Wolverina, Avengers, Deadpoola a teraz tu máme aj vďaka úspešnému a kvalitnému seriálu postavu Visiona. Sledujeme tu jeho pokus začleniť sa do normálneho života bežných ľudí, aj keď má Vision a jeho celá rodina k ľuďom poriadne ďaleko. Vision si vytvoril vlastnú manželku Virginou a dvojičky Viv a Vina a snažia sa žiť rodinný život. Všetci členovia rodiny však vypadajú ako Vision a teda už len ten vzhľad nie je úplne ľudský a k tomu majú ešte aj jeho superschopnosti, ktoré sú pre obyčajných ľudí smrteľne nebezpečné. Problémy na seba nenechajú dlho čakať…

Komiks je veľmi svieži svojím žánrom, nemáme tu totiž klasický superhrdinský komiks o boji dobra so zlom, tie bitky s monštrami sú tu veľmi okrajové a aj pri nich rieši Vision rodinné problémy v telefonáte so svojou manželkou. Zo začiatku je to vtipné sledovať tie rozdiely v ich správaní, tie pokusy sa začleniť do normálneho života a celý komiks pôsobí ako komédia. To sa však veľmi rýchlo zmení šokujúcim prepadom Grim Reapera. Potom sa začnú na seba kopiť problémy. Keď sa snaží Virginia riešiť rodinné problémy svojsky za neprítomnosti Visiona. Zrazu začne mať pekne škaredé tajnosti. Tu už komiks ako komédia rozhodne nepripadá a jedná sa o poriadne temnú drámu/thriller. Tom King ukázal, že je veľmi šikovný scenárista, vyhral sa s postavou Visiona a zasadil ho do zaujímavej polohy, kde rieši vážne rodinné problémy. Tým, aká je celá rodina nebezpečná vzbudzuje v príbehu nemalé napätie a je tu viacero vyhrotených situácií. Scenár je veľmi silnou stránkou a ak máte chuť na trochu iný superhrdinský komiks, ktorý sa zameriava na psychológiu a klasické súboje dáva do ústrania, tak je Vision: O trochu horší než člověk, o trochu lepší než zvíře skvelou voľbou. Naviac veľkým plusom je aj to, že komiks funguje samostatne a nevyžaduje žiadnu znalosť predošlých udalostí. Za mňa jeden z najzaujímavejších superhrdinských komiksov, aké som kedy čítal.

V edícii Legendy Marvel zatiaľ u Crew vyšlo:

Wolverine: Zrození

Občanská válka

Deadpool: Klasické příběhy

Vision: O trochu horší než člověk, o trochu lepší než zvíře

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke CREW.

KUPUJTE TU

Počet strán: 272

Väzba: Tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Tom King

Kresba: Michael Walsh, Gabriel Hernandez Walta

Preklad: Jan Kukrál

Redakcia: Filip Gotfrid, Patrik Linhart, Petr Stejskal

Vydavateľstvo: CREW

 

5

Hodnotenie

Aj keď komiks začína ako komédia, veľmi rýchlo prejde do poriadne temnej rodinnej drámy zmiešanej s thrillerom. Po scenáristickej stránke je to jeden z najzaujímavejších superhrdinských komiksov, aké som kedy čítal. Nemám nijak extra v láske psychologické komiksy, tu je však viacero scén poriadne dusných a napätie je perfektne vystupňované. Skvelý čitateľský zážitok.

Autor – Rado