Batman: Návrat Temného Rytíře je jeden z tých najznámejších a dnes už kultových superhrdinských komiksov. U nás tento legendárny komiks vydalo Crew prvýkrát už v roku 2003, samozrejme sa však vypredal a tak v roku 2012 vydali druhé vydanie, ktoré sa však vypredalo tiež. Kvôli obrovskému záujmu o superhrdinské komiksy, o ktoré sa vďaka veľkému množstvu filmov dnes zaujíma aj širšia verejnosť ako kedysi sa vydavateľstvo Crew rozhodlo, že spraví samostatnú edíciu pre DC a aj pre Marvel. V ktorej budú tie najzásadnejšie a najlepšie komiksy podľa redakcie. Edícia sa volá Legendy DC a čo iné, ak nie u nás už 2-krát vypredaný Batman: Návrat Temného Rytíře by malo byť prvou knihou v tejto edícii? Tentokrát je spracovanie knihy hodné legendy. Lepšie spracovanie knihy a aj poriadne rozšírenie. Samozrejme sa nejedná o príbeh samotný, ale je príjemné, že je tu o 50 strán naviac, v ktorých nájdete množstvo skíc, návrhov scenára, pôvodné obálky a podobne. Naozaj rozšírenie a spracovanie, aké si takáto kultová kniha zaslúži. V edícii Legendy Marvel vyšiel už komiks Wolverine: Zrození, ktorý tiež patrí ku kultovým dielam. 

Autor komiksu Frank Miller je jedným z najznámejších komiksových autorov, ktorý má za sebou množstvo kultových diel, na ktoré nedajú fanúšikovia dopustiť, formovali tu následné generácie komiksových tvorcov a viaceré boli aj sfilmované. Určite všetci poznáte filmy ako 300 a Sin City a tie napísal a nakreslil práve fenomenálny Frank Miller a jeho komiksom Návrat Temného Rytíře sa inšpiroval do veľkej mieri aj režisér Christopher Nolan pri tvorbe filmu Temný rytier s Christianom Baleom v hlavnej úlohe. Všetko sú to neodškriepiteľné klasiky, ktoré získali veľké množstvo ocenení. Tých výtvorov má na konte však oveľa viac. K tým vydareným sa rátajú aj Hard Boiled, Elektra, Batman: Rok jedna, ktoré vyšli aj u nás v češtine. 

Návrat Temného rytiera je príbeh z neďalekej budúcnosti, v ktorom starý a zatrpknutý Batman vyráža do svojej poslednej bitky. Je to temný a ponurý príbeh, zasadený do temného a ponurého sveta. Do sveta, v ktorom majú zločinci väčšie práva než bojovníci proti nim. Batmanovi protivníci vystupujú v televíznych reláciách a proti Temnému rytierovi sú vysielané špeciálne jednotky, aby ho zlikvidovali. Nakoniec je vyslaný aj sám Superman. Millerov Batman je temný a ukazuje nám hlavného hrdinu aj so svojimi chybami a posadnutosťou ísť si za tým, čomu verí, aj keď tým pôjde proti všetkým a nebude mať šancu na úspech. Ak by ste chceli vidieť aj presnú filmovú adaptáciu tohoto komiksu, tak v rokoch 2012 a 2013 vznikol animovaný film, v ktorom Batmana dabuje herec čo stvárnil RoboCopa, Peter Weller. Frank Miller si komiks sám nakreslil aj napísal a musím povedať, že scenár mu ide lepšie, to však u neho platí celkovo v jeho kariére. Kresbou mi tento autor až tak nesedí, ale nemôžem povedať, že by bola zlá, ale ten jeho jednoduchý štýl kreslenia nemám až tak rád. Scenár mu ide podľa mňa oveľa lepšie a aj tu vidieť, že je jeho scenár nadčasový a aj v dnešnej dobe má stále čo čitateľovi ponúknuť, aj napriek tomu, že komiks vznikol už v roku 1986. Scenár má pútavú zápletku a aj zaujímavé dialógy a myšlienky. U autora tu vidno celkovo jeho lásku k noir žánru a jeho štýl komiksu zásadným spôsobom ovplyvnil neskoršie smerovanie komiksov s Batmanom, ale aj s Daredevilom. Ak hľadáte zásadný a kvalitný príbeh s Batmanom, rozhodne by ste po tomto komikse mali siahnuť. 

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 272

Väzba: tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Frank Miller

Kresba: Frank Miller

Preklad: Viktor Janiš

Redakcia: Hana Musilová, Jiří Pavlovský, Richard Podaný

Vydavateľstvo: CREW

5

Hodnotenie

Batman: Návrat Temného Rytíře je úplná klasika superhrdinského komiksového žánru. Komiksom sa inšpirovali mnohí a aj napriek tomu, že vznikol v roku 1986, aj v dnešnej dobe dokáže byť až prekvapivo aktuálny a pútavý. Jedno z vrcholových diel Franka Millera, ktoré si právom zaslúžilo štartovať novú edíciu od Crew s názvom Legendy DC. Ak ste ešte tento u nás už 2-krát vypredaný komiks nečítali, rozhodne to napravte, kým sa nevypredá znovu 🙂

Autor – Rado