Vydavateľstvo Crew rozbehlo minulý rok nový komiksový projekt, pôjde o známe, kvalitné a zásadné komiksy najznámejších komiksových superhrdinských vesmírov a to Legendy Marvel a Legendy DC. Redakcia sa už vyjadrila, že čo zhruba môžeme zo začiatku očakávať. Kým v Legendách Marvelu to bude na hrdinov rôznorodejšie, v Legendách DC to bude hlavne o postave u nás veľmi populárneho Batmana. No uvidíme, aké tituly sa tu budú postupne objavovať. Ako nápad je to podľa mňa veľmi fajn, lebo viaceré kvalitné a zásadné komiksy tu boli vydané v nedôstojných edíciách ako napríklad populárny Ultimátní komiksový komplet (UKK), ale za prvé je už viacero komiksov vypredaných a za druhé tu naozaj vyšli v horšom prevedení. Preto je tento nápad od Crew sympatický a rozhodne je to pre nich zaujímavé určite aj po komerčnej stránke. Predsa len vydať znovu po rokoch niektoré z komiksov, ktoré boli úspešné, je stávka na istotu. Uvidíme, aké komiksy táto edícia prinesie do budúcna. V edícii Legendy Marvel zatiaľ vyšiel komiks Wolverine: Zrození (naša recenzia), ktorý bol skvelý a opätovné vydanie si rozhodne zaslúžil a vyšla tu aj Občanská válka (naša recenzia) a Deadpool: Klasické příběhy (naša recenzia).  V Legendy DC sú to zatiaľ len komiksy s Batmanom a zatiaľ tam vyšiel Návrat Temného rytíře (naša recenzia) od Franka Millera a Batman Mikea Mignoly (naša recenzia) a teraz aktuálny Batman: Černé zrcadlo od Scotta Snydera.

O čom je príbeh? Gothamom otriasla séria brutálnych vrážd páchaných za pomoci zbraní rôznych nebezpečných superzločincov. Ale že by útočili všetci naraz? Prípad núti Batmana ísť až za hranice jeho detektívnych schopností a riskovať viac ako len vlastný život. Musí čeliť jednej z najstarších gothamských hrozieb! V ďalšom príbehu potom nájdeme mŕtvu kosatku na podlahe najväčšej banky v meste. Podivný nález odštartuje ešte zvláštnejšie a vražednejšie udalosti, počas ktorých sa Batman stretáva s novou tvárou organizovaného zločinu. Tvárou, ktorá bude mať v budúcnosti na jeho osud veľký vplyv. 

Tento príbeh vyšiel už pred desiatimi rokmi v sérii Detective Comics a ako to už u Scotta Snydera býva zvykom, znovu sa jedná o značne ponuré a temné čítanie s noirovou atmosférou. Zaujímavosťou je, že tu vôbec nevystupuje Bruce Wayne a Batmanom je Dick Grayson, ktorý bol predtým Robinom. Scott Snyder ako autor pracoval na viacerých hororových sériách, cez Amerického upíra, Wytches, Severed až po Undiscovered Country. Od neho už na našom trhu vyšlo viacero superhrdinských komiksov a to hlavne séria Batman (NEW 52), séria Temné noci – Metal alebo All-Star Batman. Za kresbu sú zodpovední Jock, ktorý je veľmi plodný autor a aj u nás už od neho vyšlo viacero komiksov, či už je to séria Skalpy, Kick-Ass:Nářez – Zabijačka alebo viacero Batmanov, jeho kresba je taká špinavá a veľmi ponurá. Druhý príbeh tu kreslí Francesco Francavilla, ktorého príbeh sa zameriava na komisára Gordona a na jeho rodinné záležitosti a Francesco má veľmi zaujímavú paletu farieb, hlavne vďaka použitým farbám sú jeho stránky vizuálne veľmi zaujímavé. Celkovo na knihe Batman: Černé zrcadlo vidno, že je Scott Snyder kvalitný rozprávač, ktorý má v malíčku hlavne temnú až hororovú atmosféru, čo vidieť na jeho celkovej tvorbe, keďže vytvoril viacero hororových komiksov. Tento Batman je scenáristicky naozaj zaujímavo napísaný, jedná sa o dobre vyskladaný detektívny príbeh a ak máte radi temnejšie veci, určite budete veľmi spokojní. Sám som veľmi zvedavý, aké ďalšie komiksy v tejto edícii Crew chystá, uvidíme, či to budú len príbehy s Batmanom, ale keby aj hej, tých kvalitných je dostatočne veľký počet. 

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 324

Väzba: Pevná

Jazyk: český

Scenár: Scott Snyder

Kresba: Jock, Francesco Francavilla

Preklad: Jan Kukrál

Redakcia: Filip Gotfrid, Andrea Nekvapilová

Vydavateľstvo: CREW

 

4

Hodnotenie

Batman: Černé zrcadlo je poriadne temný až hororový detektívny príbeh v hlavnej úlohe s Batmanom, za ktorého je prezlečený celý čas Dick Grayson (Robin). Príbeh je prepracovaný a na Scottovi Snyderovi vidno, že má bohaté skúsenosti s hororovými komiksami, čo už vidno hneď na prvej scéne, kde zmutované decko odhryzne staršiemu dieťaťu ruku. Drsný príbeh v ktorom je síce málo akcie, no na druhú stranu to má perfektnú temnú atmosféru.

Autor – Rado