Vydavateľstvo Crew rozbehlo minulý rok nový komiksový projekt, pôjde o známe, kvalitné a zásadné komiksy najznámejších komiksových superhrdinských vesmírov a to Legendy Marvel a Legendy DC. Redakcia sa už vyjadrila, že čo zhruba môžeme zo začiatku očakávať. Kým v Legendách Marvelu to bude na hrdinov rôznorodejšie, v Legendách DC to bude hlavne o postave u nás veľmi populárneho Batmana. No uvidíme, aké tituly sa tu budú postupne objavovať. Ako nápad je to podľa mňa veľmi fajn, lebo viaceré kvalitné a zásadné komiksy tu boli vydané v nedôstojných edíciách ako napríklad populárny Ultimátní komiksový komplet (UKK), ale za prvé je už viacero komiksov vypredaných a za druhé tu naozaj vyšli v horšom prevedení. Preto je tento nápad od Crew sympatický a rozhodne je to pre nich zaujímavé určite aj po komerčnej stránke. Predsa len vydať znovu po rokoch niektoré z komiksov, ktoré boli úspešné, je stávka na istotu. Uvidíme, aké komiksy táto edícia prinesie do budúcna. U Legendy DC sú to zatiaľ len komiksy s Batmanom a zatiaľ tam vyšiel Návrat Temného rytíře od Franka Millera a o týždeň vychádza Batman Mikea Mignoly. V edícii Legendy Marvel zatiaľ vyšiel komiks Wolverine: Zrození, ktorý bol skvelý a znovuvydanie si rozhodne zaslúžil.

Občanská válka patrí k ďalším veľmi obľúbeným a zásadným superhrdinským komiksom. Vyšla tu v roku 2014 v edícii Ultimátní komiksový komplet ako číslo 42 a netrvalo dlho a úplne sa vypredala. Jedná sa o často skloňovaný Marvel event, ktorý je veľmi obľúbený medzi fanúšikmi, pritom premisa príbehu je jednoduchá. Banda maloletých superhrdinov svojím nezodpovedným správaním spôsobí výbuch zločinca Nitra, ktorý zrovná so zemou niekoľko blokov vrátane školy v americkom mestečku. Vláda následne tlačí na vodcov v čele superhrdinov, aby sa nechali kontrolovať organizáciou S.H.I.E.L.D. Má to byť zákon o registrácii superhrdinov. Čo vyžaduje, aby sa každý zamaskovaný superhrdina odmaskoval a odhalil tak svoju identitu. To sa samozrejme nepáči každému a rozhodne nie sú nadšení všetci z toho, že by ich mal niekto kontrolovať a mali by svojím odhalením identity vystaviť svojich najbližších nebezpečenstvu. Kým totiž majú masky a ľudia poznajú len ich superhrdinské mená, ich najbližší sú v bezpečí. Spoločnosť sa však búri voči hrdinom a väčšinový názor verejnosti je taký, že sa im nepáči, že sú superhrdinovia mimo zákon. Viaceré ich akcie sú totiž ničivé pre okolie a pri viacerých zomierajú aj nevinní civilisti. Preto je ich odhalenie a väčšia kontrola nad nimi adekvátna. Hrdinovia jednoducho musia ísť s dobou. Superhrdinovia sa tak rozdeľujú na dva tábory. Ten prvý má na čele Iron Mana, ktorý to celé dopomohol vymyslieť a trvá na tom, že je to správna cesta. Druhý tábor má na čele Kapitána Ameriku a tomu sa to vôbec nepáči. Udalosti sa vymknú z pod kontroly a konflikty medzi samotnými superhrdinami začínajú byť stále častejšie. Ku ktorej strane sa pridáte vy? 

Ak máte radi superhrdinské filmy od Marvelu a videli ste aj film Captain America: Občanská válka, tak práve ten je týmto komiksom inšpirovaný. Komiksová predloha však oproti filmu obsahuje obrovské množstvo všemožných postáv. Kým film sa zameral len na tie najznámejšie a na tie, ktoré už majú vlastné filmové série alebo sa už v niektorých objavili, tak komiks toho ponúka naozaj neporovnateľne viac. V komikse vystupujú aj X-meni, Fantastická štvorka, Daredevil, Punisher, Herkules, Thunderbolts a množstvo iných. Aj napriek veľkému počtu superhrdinov to ostáva stále dostatočne prehľadné a vôbec to nepôsobí prepálene. To množstvo postáv je zvládnuté s veľkým prehľadom a je to jeden z mála komiksov, kde ten veľký počet postáv nespôsobuje chaos, ale je to naozaj dobre zvládnuté. Film je v tomto oproti komiksu značne zjednodušený a ten konflikt v ňom sa vlastne odohráva len medzi dvoma malými skupinkami. V komikse sú to takmer armády superhrdinov, ktoré proti sebe bojujú. Scenárista Mark Millar je veľmi šikovný a naozaj to zvláda ukočírovať s veľkým prehľadom. Motívy postáv, rozhovory, všetko dáva zmysel a naozaj má človek problém sa rozhodnúť, ku ktorej partii pociťuje väčšie sympatie. Millar už má za sebou viaceré kultové komiksy ako Kick-Ass, Wanted alebo Wolverine: Starej dobrej Logan, na ktorom tiež s Millarom spolupracoval za kresbu zodpovedný Steve McNiven. Kresba je kvalitná a hlavne postavy dokáže kresliť McNiven naozaj veľmi dobre. 

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 200

Väzba: Tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Mark Millar

Kresba: Steve McNiven

Preklad: Martina Dari Antonínová

Redakcia: Mirka Jarotková, Jiří Pavlovský

Vydavateľstvo: CREW

5

Hodnotenie

Občanská válka je jeden z najzásadnejších superhrdinských komiksov posledných rokov a je až neuveriteľné, že napriek tomu, aký obrovský počet postáv kniha obsahuje, vôbec nestráca na prehľadnosti. Mark Millar tu ukázal svoje zručnosti v plnej sile a ponúka poriadne napínavý a premyslený príbeh. Občanská válka bola u nás beznádejne vypredaná a je preto skvelé, že sa tu tie zásadnejšie superhrdinské komiksy rozhodli v Crew vydať znovu a tentokrát aj v patričnej kvalite.

Autor – Rado