Kvôli obrovskému záujmu o superhrdinské komiksy, o ktoré sa vďaka veľkému množstvu filmov dnes zaujíma aj širšia verejnosť ako kedysi sa vydavateľstvo Crew rozhodlo, že spraví samostatnú edíciu pre DC a aj pre Marvel. V ktorej budú tie najzásadnejšie a najlepšie komiksy podľa redakcie. Edícia sa volá Legendy DC a čo iné, ak nie u nás už 2-krát vypredaný Batman: Návrat Temného Rytíře by malo byť prvou knihou v tejto edícii? Ako druhý v poradí vychádza v tejto edícii práve Batman Mikea Mignoly. V edícii Legendy Marvel vyšiel už komiks Wolverine: Zrození a komiks Občanská válka, ktoré tiež patria ku kultovým dielam superhrdinského komiksu.

Batman Mikea Mignoly je zbierkou štyroch temných príbehov. Mignolov štýl je rozpoznateľný a je podobný sérii Hellboy, ktorou sa Mike Mignola preslávil. Temný, ponurý až hororový vizuálny štýl k Batmanovi sedí a aj tu nájdete viacero monštier, podľa ktorých si hneď poviete, že to má na svedomí práve Mike Mignola. V knihe nájdete hneď tri slávne komiksovej príbehy a jeden krátky bonus. Skaza, ktoré postihla Gotham – Gotham roku 1928. Bruce Wayne sa po dlhej dobe vracia domov, aby sa dozvedel o desivom prekliatí, ktoré spôsobilo smrť jeho rodičov … a o desivom monštre, ktoré po meste rozsieva smrť! Svet Batmana sa stretáva so svetom H. P. Lovecrafta. Gotham vo svetle plynových lámp – steampunkový príbeh s Temným rytierom vo viktoriánskej ére. Tentoraz sa muž s maskou netopiera vydáva po stope sériového vraha, ktorý sa do mesta nedávno prisťahoval z Londýna, kde budil hrôzu ako Jack Rozparovač. Plynáreň – krátky príbeh, v ktorom sa opäť zišiel tím stojaci za Skazou, ktorá postihla Gotham. Tentoraz pôjde o drogu vyvolávajúcu hrôzu. Svätyňa – príbeh, v ktorom Batmana zavedie prenasledovanie nebezpečného vraha až na gothamský cintorín, pod ktorým sa skrýva niečo desivého a nebezpečného.

Hlavným príbehom knihy je Skaza, ktoré postihla Gotham, jedná sa o najdlhší príbeh, ale aj o najvydarenejší. Mike Mignola ho síce napísal, ale nekreslil ho. O kresbu sa postaral Troy Nixey a štýl má veľmi podobný tomu Mignolovmu. Príbeh má poriadne temnú, až hororovú atmosféru, objavujú sa v ňom viaceré záporné postavy, ktorých výtvarné prevedenie je veľmi originálne, svieže a ešte nikdy snáď nevyzerali tie postavy tak desivo. Tento príbeh u nás už vyšiel v rámci DC komiksového kompletu v roku 2018. Ostatné príbehy sú výrazne kratšie a nie sú už tak vydarené, ale v každom prípade je zaujímavé ich mať v jednej knihe spolu. Gotham vo svetle plynových lámp kreslil Mignola ešte v roku 1989 a zub času je na tomto príbehu poznať hlavne v kresbe, námet je zaujímavý. Plynáreň – Je originálna, až halucinogénna krátka poviedka, rozhodne svieža a netradičná. Svätyňa – Napísal Dan Raspler a Mike Mignola ju nakreslil. Znovu sa jedná o jeho typický výtvarný štýl a každého jeho fanúšika určite táto poviedka poteší.

Celkovo sa jedná o kvalitnú zbierku a rozhodne si miesto v sérii Legendy DC Mike Mignola a jeho Batman zaslúžia. Určite to nie je pre každého, nie každému sedí štýl kresby, aký Mike Mignola má, ale jedná sa o kvalitné čítanie.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 240

Väzba: tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Brian Augustyn, Mike Mignola, Troy Nixey, Richard Pace, Dan Raspler

Kresba: Mike Mignola, Troy Nixey

Preklad: Richard Klíčník, Petr Zenkl

Redakcia: Filip Gotfrid, Mirka Jarotková, Pavel Kořínek, Jiří Pavlovský

Vydavateľstvo: CREW

 

4

Hodnotenie

Mike Mignola vytvoril temné, ponuré, skoro až hororové poviedky, ktoré majú skvelú atmosféru. Najlepšou je Skaza, ktoré postihla Gotham, ale ani tie ostatné nie sú na zahodenie, aj keď sú už kvalitatívne horšie. Pre fanúšikov Mikea Mignolu sa však jedná o povinnosť. 

Autor – Rado