Vydavateľstvo Crew rozbehlo minulý rok nový komiksový projekt, pôjde o známe, kvalitné a zásadné komiksy najznámejších komiksových superhrdinských vesmírov a to Legendy Marvel a Legendy DC. Redakcia sa už vyjadrila, že čo zhruba môžeme zo začiatku očakávať. Kým v Legendách Marvelu to bude na hrdinov rôznorodejšie, v Legendách DC to bude hlavne o postave u nás veľmi populárneho Batmana. No uvidíme, aké tituly sa tu budú postupne objavovať. Ako nápad je to podľa mňa veľmi fajn, lebo viaceré kvalitné a zásadné komiksy tu boli vydané v nedôstojných edíciách ako napríklad populárny Ultimátní komiksový komplet (UKK), ale za prvé je už viacero komiksov vypredaných a za druhé tu naozaj vyšli v horšom prevedení. Preto je tento nápad od Crew sympatický a rozhodne je to pre nich zaujímavé určite aj po komerčnej stránke. Predsa len vydať znovu po rokoch niektoré z komiksov, ktoré boli úspešné, je stávka na istotu. Uvidíme, aké komiksy táto edícia prinesie do budúcna. U Legendy DC sú to zatiaľ len komiksy s Batmanom a zatiaľ tam vyšiel Návrat Temného rytíře (naša recenzia) od Franka Millera a Batman Mikea Mignoly (naša recenzia) a oznámený je ďalší Batman a to Batman: Černé zrcadlo. V edícii Legendy Marvel zatiaľ vyšiel komiks Wolverine: Zrození, ktorý bol skvelý a opätovné vydanie si rozhodne zaslúžil a vyšla tu aj Občanská válka (naša recenzia). Deadpool: Klasické příběhy je v poradí treťou knihou v tejto edícii.

Deadpool vyniká hlavne svojím elánom v zabíjaní a svojou sarkastickou ukecanosťou. Tentokrát je to zbierka jeho najstarších príbehov z prvej polovice 90. rokov. Deadpool so svojím pomocníkom Weaselom, vyráža hľadať lásku, peniaze a poriadnu akciu – nie nevyhnutne v tomto poradí -, len aby sa vzápätí dozvedel, že ho prenasleduje protivník, ktorého už pred rokmi zabil! Ako keby to nestačilo, vloží sa do toho Juggernaut, takže dochádza k stretu nezastaviteľnej sily a nezastaviteľnej ukecanosti. Zostane Deadpool na ceste chaosu, ktorú si vytýčil? Odpoveď znie: Áno!

V prvom rade musím povedať, že toto je komiks hlavne pre milovníkov superhrdinských komiksov zo začiatku 90. rokov a pre fanúšikov Deadpoola. Ostatných to nemá až takú šancu zaujať, predsa len je to už dosť veľké retro ako chaotickým scenárom, tak aj kresbou. Neradím sa k Deadpoolovým fanúšikom a preto som bol mierne zaskočený chaotickým príbehom a možno až prílišnou ukecanosťou. Je zaujímavé, že aj napriek tomu, že sa tu veľa rozpráva, tak je tu aj poriadna dávka akcie. Nejedná sa však o nič zásadné a sú to vlastne len uletené akčné príbehy s obľúbenou postavou. Chápem však Crew, že to tu v Legendách vydali, predsa len sa jedná o veľmi populárnu postavu, ktorá sa u nás dobre predáva. Je to jednoduchý akčný uletený komiks plný hláškujúceho Deadpoola, ak vám to stačí ku šťastiu, je to komiks určený presne vám. Kresba je taká typická pre superhrdinské komiksy začiatku 90. rokov, farby sú vybledlé, celé je to úsporne kolorované, no je to proste retro, ale tak v tej dobe superhrdinské komiksy vypadali. Samozrejme tým nechcem povedať nič zlé, ako náhľad do Deadpoolových začiatkov je to zaujímavé a ak máte radi už spomenuté veci, budete s komiksom určite spokojní. Spracovanie knihy je kvalitné a hodné edície Legendy.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 268

Väzba: Pevná

Jazyk: český

Scenár: Matt Idelson, Joe Kelly, Rob Liefeld, Fabian Nicieza, Mark Waid

Kresba: Ian Churchill, Ken Lashley, Rob Liefeld, Joe Madureira (Joe Mad), Ed McGuinness, Lee Weeks

Preklad: Štěpán Kopřiva, Darek Šmíd

Redakcia: Filip Gotfrid, Andrea Nekvapilová

Vydavateľstvo: CREW

 

3

Hodnotenie

Deadpool: Klasické příběhy sú naozaj klasické retro príbehy zo začiatku 90. rokov. Postava Deadpoola ešte len začínala svoju púť a postupne sa formovala. Už od začiatku to však bol sarkastický, ukecaný a poriadne drzý superhrdina, ktorý sa vyžíva v zabíjaní. Neradím sa však k Deadpoolovým fanúšikom a naviac je táto zbierka dosť chaotická ako kresbou tak aj scenáristicky. Deadpool je však u nás veľmi populárny a preto chápem jeho zaradenie do edície Legendy Marvel, aj keď by som v nej radšej videl zásadnejšie a ucelenejšie príbehy. Pre fanúšikov Deadpoola sa však jedná o povinnosť.

Autor – Rado