Projekt Modrá Crew vlastne vznikol z pôvodného kultového komiksového časopisu Crew. Najväčšie tunajšie vydavateľstvo komiksov sa rozhodlo, že už nemá zmysel v dobe internetu viesť časopis, v ktorom budú články a ukážky komiksov, ktoré budú alebo nebudú vydávať celé a samostatne. Veľa fanúšikov to zaskočilo, ale priznajme si to, že je to vlastne logické rozuzlenie a určite je lepšie tu tie komiksy rovno samostatne vydávať od začiatku, aj keď tým vydavateľstvo občas šliapne v prípade niektorých sérií trochu mimo komerčného úspechu. Určite tu chýbajú zaujímavé tematické články o komiksoch, ale tie sa nahradili kanálom s videami na youtube, za ktorými stojí práve Crew a nájdete ich pod názvom komiksar_cz. Doba sa teda zmenila, ale časopis Crew tu s nami ostal a transformoval sa do inej a pre mňa ešte zaujímavejšej podoby. Tentokrát sa volá Modrá Crew a názov je zobraný zo špeciálnych dielov, ktoré boli vlastne špeciálne čísla komiksového časopisu Crew, ale vždy v nich bol celý komiksový príbeh. Nová verzia komiksov Modrá Crew je zameraná na európske rôznorodé komiksy, ktoré sa vyznačujú originálnymi scenármi, krásnymi a nápaditými svetmi a príbehmi a skvelou kresbou. Mne a veľkému počtu ďalších fanúšikov sa tento nápad páčil veľmi, predsa len tu bol obrovský hlad po európskych komiksoch, ktorých tu vychádzalo veľmi málo a aj vďaka úspešnému projektu Modrá Crew, ktorá už má momentálne 19 diel, sa tu rozbehlo viacero vydavateľstiev s európskou tvorbou a komiksov je tu oveľa viac ako kedy bolo. Celkovo je v tejto sérii Modrá Crew už na výber z viacerých žánrov, či už sa jedná o fantasy, sci-fi, western, dobrodružný alebo historický komiks, asi každý si tu niečo dokáže nájsť.

Dobyvatelé 1, 2 sú historickým komiksom s prvkami fantasy, v ktorom je samozrejme je aj tá história značne upravená. Príbeh rozpráva o vojsku Chetitov, ktoré ťahá svetom a dobýva jednu krajinu za druhou. Aby kočovné kmene Skytov vôbec prežili, rozhodnú sa obnoviť staré spojenectvo zvané Horda živých a spoločne sa rozhodnú postaviť nepriateľovi. Do sídla spojencov prichádza vyslankyňa Babylónie, aby bola svedkom krvavých magických rituálov, zákulisných bojov o moc, zrád aj vrážd. 

Som veľmi rád, že v edícii Modrá Crew znovu došlo na kvalitnejší komiks. Po Jednorožcovi (naša recenzia na prvý diel TU, na druhý diel TU) a Ekhö: Zrcadlový svět 7, 8 (recenzia TU) to je totiž znovu o triedu kvalitnejšie čítanie. Kým Jednorožec bol síce pekne kreslený, ale scenáristicky to bol obrovský guľáš a posledné Ekhö bol už čistý priemer, tak Dobyvatelé 1, 2 vracajú do edície okrem nenáročnej zábavy aj potrebnú kvalitu. Za scenárom stojí aktuálne jedna z najväčších hviezd európskeho komiksu, Sylvain Runberg, ktorý scenár napísal aj spolu s autorom kresby François Miville-Deschênes. Od Runberga tu už u nás pár komiksov vyšlo a tak už čitatelia tušia, že od neho môžu očakávať kvalitu. Či už sa jedná o Conan z Cimmerie, svazek III od Arga, o skvelý dobrodružný survival Zarov (naša recenzia TU) od Vybírala alebo o sci-fi Orbital, ktorý vyšiel tiež v edícii MC a do čísla 21 sa chystajú diely 5 a 6. Všetky tieto komiksy majú svoju kvalitu a podobne je to aj s komiksom Dobyvatelé, kde takmer všetko funguje tak ako má. Prečo píšem takmer? Hlavným problémom sú postavy a z počiatku neprehľadnosť v deji a v kmeňoch. Podobný problém som mal u Runberga už aj s Orbitalom, v ktorom bol tiež scenár zbytočne prekombinovaný a tých rás tam bolo príliš veľa. Postupne som si však u Dobyvateľov zvykol a u druhej časti knihy som sa už orientoval oveľa lepšie. Len tie postavy možno mohli byť výraznejšie a zapamätateľnejšie. Inak však funguje scenár dobre, udalosti a intrigy sú pútavé a nachádza sa tu aj viacero vojenských stretov, kde musím oceniť hlavne primiešanie zvierat a ich významná rola a využite.

Za kresbu je zodpovedný spoluautor scenára François Miville-Deschênes, od ktorého tu už vyšiel spomenutý Zarov, ktorý bol jedným slovom perfektný. Štýl autora je realistický a hlavne ľudské postavy zvláda bezchybne a vidno, že ich má poriadne nacvičené. Horšie je to so zvieratami, ktoré sú síce tiež kvalitne kreslené, ale občas mu to tam ujde a má zle nakreslenú nohu alebo príliš predĺžené telo. To som však prehnane kritický, lebo inak je tá kresba veľmi pekná a poteší aj farebnosť diela.

Ak máte chuť na historický komiks a nepotrpíte si až tak na historických presnostiach, určite Dobyvateľov skúste, či už sa jedná o intrigy, rituály, boje, zvieratá alebo pekné ženské prsia, prevedenie je kvalitné.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 120

Väzba: Brožovaná

Jazyk: český

Scenár: François Miville-Deschênes, Sylvain Runberg

Kresba: François Miville-Deschênes

Preklad: Richard Podaný

Redakcia: Filip Gotfrid, Patrik Linhart, Petr Stejskal

Vydavateľstvo: CREW

 

4

Hodnotenie

Dobyvatelé 1, 2 sú návratom kvality do edície Modrá Crew. Jednorožec bol príliš veľký guláš a Ekhö 7,8 zasa príliš jednoduchá zábava. Dobyvatelé sú historickým komiksom s prvkami fantasy, v ktorom nájdete veľkolepé bitky, rôzne bojové zvieratá, intrigy a veľa pekných ženských pŕs. Výsadou je pútavý dej, kvalitná kresba a som vážne veľmi zvedavý na ďalší diel.

Autor – Rado