Projekt Modrá Crew vlastne vznikol z pôvodného kultového komiksového časopisu Crew. Najväčšie tunajšie vydavateľstvo komiksov sa rozhodlo, že už nemá zmysel v dobe internetu viesť časopis, v ktorom budú články a ukážky komiksov, ktoré budú alebo nebudú vydávať celé a samostatne. Veľa fanúšikov to zaskočilo, ale priznajme si to, že je to vlastne logické rozuzlenie a určite je lepšie tu tie komiksy rovno samostatne vydávať od začiatku, aj keď tým vydavateľstvo občas šliapne v prípade niektorých sérií trochu mimo komerčného úspechu. Určite tu chýbajú zaujímavé tematické články o komiksoch, ale tie sa nahradili kanálom s videami na youtube, za ktorými stojí práve Crew a nájdete ich pod názvom komiksar_cz. Doba sa teda zmenila, ale časopis Crew tu s nami ostal a transformoval sa do inej a pre mňa ešte zaujímavejšej podoby. Tentokrát sa volá Modrá Crew a názov je zobraný zo špeciálnych dielov, ktoré boli vlastne špeciálne čísla komiksového časopisu Crew, ale vždy v nich bol celý komiksový príbeh. Nová verzia komiksov Modrá Crew je zameraná na európske rôznorodé komiksy, ktoré sa vyznačujú originálnymi scenármi, krásnymi a nápaditými svetmi a príbehmi a skvelou kresbou. Mne a veľkému počtu ďalších fanúšikov sa tento nápad páčil veľmi, predsa len tu bol obrovský hlad po európskych komiksoch, ktorých tu vychádzalo veľmi málo a aj vďaka úspešnému projektu Modrá Crew, ktorá už má momentálne 17 diel, sa tu rozbehlo viacero vydavateľstiev s európskou tvorbou a komiksov je tu oveľa viac ako kedy bolo.

Prvý diel komiksu Jednorožec, v ktorom sa nachádzali diely 1 a 2 začal rozprávať príbeh z roku 1565, kedy medzi cirkvou a vedcami vypukla vojna, ktorá sa točí okolo toho najtajomnejšieho a najúžasnejšieho výtvoru – ľudského tela. V Paríži sa objavujú telá slávnych doktorov a Ambroise Paré začína pátrať čo sa vlastne deje. Je to kráľovský chirurg a priekupník moderného lekárstva a tak má potrebných poznatkov naozaj dostatok, ale následné udalosti ho dokážu aj napriek jeho vzdelaniu maximálne šokovať. Zistí, že je ďalší na zozname, ale chránia ho bytosti, aké nikdy nevidel a nikdy v nich ani len neveril. Druhý diel, ktorý obsahuje diely 3 a 4 a uzatvára tak túto sériu pokračuje tam, kde to minule skončilo. Ambroise Paré a jeho spojenci – lekári, vedci a anatómovia – už vedia, kde začali umelé zmeny ľudského organizmu, kto ich spôsobil a kto ich chce zneužiť pre posilnenie svojej moci. Proti skaze chystanej mikroskopickou „háveďou“ je jediný liek: prášok z rohu Jednorožca! Neľútostný boj ich vedie z Milána do Benátok a potom na hrad tajomného Lovca, kde sa rozhodne o všetkom. Stredovek končí, kto však ovládne novú dobu? 

Autori komiksu ostávajú tí istí ako minule a teda za kresbu je zodpovedný skvelý Anthony Jean, od ktorého tu už u nás vyšiel príbeh v prvom zväzku Conana z Cimmerie od Arga a za scenár je zodpovedný aj tentokrát Mathieu Gabella, ktorý má za sebou viacero historických a fantasy komiksov. Kým Anthony Jean kreslí veľmi kvalitne a sám si komiks aj koloruje, u neho je jediný problém ten, že sa na seba postavy veľmi podobajú a preto je veľmi potrebné čítať naozaj pozorne. Mathieu Gabella mu to však kazí svojim prekombinovaným scenárom. Síce sa v ňom nachádza dostatok akcie a striedajú sa v príbehu aj zaujímavé prostredia, v ktorých sa pozrieme do miest ako Miláno, Benátky, lesy, hory, hlbiny, či tajomný hrad no odohráva sa na týchto miestach naozaj veľmi prekombinovaný príbeh, v ktorom občas úplne stratíte pojem o tom, čo sa to vlastne deje a prečo. Veľmi veľa postáv spôsobuje naozaj značný zmätok a sám som mal viackrát problém sa v príbehu vyznať. Som naozaj rád, že séria Jednorožec sa týmto dielom skončila a na rad prídu v sérii Modrá Crew znovu iné európske komiksy, ktoré pôjdu kvalitatívne určite znovu vyššie. Jednorožec je zatiaľ asi najslabšia séria v tejto zaujímavej európskej edícii. Nabudúce sa dočkáme návratu zábavnej série Ekhö, ktorá už bude mať v sérii Modrá Crew diely 7 a 8 a stáva sa tak zatiaľ najčastejším príbehom v tejto edícii, keď už bude mať svoju 4 knihu. Následne začne v edícii v dieloch 19 a 20 nový príbeh Dobyvatelia, čo bude vlastne historické fantasy s veľkou porciou nahotiniek. Tak uvidíme, snáď to bude lepšie ako Jednorožec.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 128

Väzba: Brožovaná

Jazyk: český

Scenár: Mathieu Gabella

Kresba: Anthony Jean

Preklad: Richard Podaný

Redakcia: Filip Gotfrid, Andrea Nekvapilová

Vydavateľstvo: CREW

3

Hodnotenie

Historické fantasy s mytologickými bytosťami pokračuje! Jednorožec má v prvom rade skvelú kresbu a farby a za to patrí autorovi uznanie. Anthony Jean síce úplne nezvláda postavy, ktoré sa na seba veľmi podobajú a čitateľ bude mať v príbehu občas problém sa vyznať, no inak doslova čaruje a na jeho kresbu je naozaj veľmi dobrý pohľad. Kazí mu to však autor scenára Mathieu Gabella, ktorý vytvoril jeden z najprekombinovanejších príbehov, aké som mal možnosť čítať. Aj napriek tomu však komiks dokáže zabaviť vďaka častej akcii a pekným prostrediam, ktoré sa často menia. Úprimne som však rád, že už sa už Jednorožec v tejto edícii dokončil a teším sa na návrat do zábavného sveta komiksu Ekhö!

Autor – Rado