Projekt Modrá Crew vlastne vznikol z pôvodného kultového komiksového časopisu Crew. Najväčšie tunajšie vydavateľstvo komiksov sa rozhodlo, že už nemá zmysel v dobe internetu viesť časopis, v ktorom budú články a ukážky komiksov, ktoré budú alebo nebudú vydávať celé a samostatne. Veľa fanúšikov to zaskočilo, ale priznajme si to, že je to vlastne logické rozuzlenie a určite je lepšie tu tie komiksy rovno samostatne vydávať od začiatku, aj keď tým vydavateľstvo občas šliapne v prípade niektorých sérií trochu mimo komerčného úspechu. Určite tu chýbajú zaujímavé tematické články o komiksoch, ale tie sa nahradili kanálom s videami na youtube, za ktorými stojí práve Crew a nájdete ich pod názvom komiksar_cz. Doba sa teda zmenila, ale časopis Crew tu s nami ostal a transformoval sa do inej a pre mňa ešte zaujímavejšej podoby. Tentokrát sa volá Modrá Crew a názov je zobraný zo špeciálnych dielov, ktoré boli vlastne špeciálne čísla komiksového časopisu Crew, ale vždy v nich bol celý komiksový príbeh. Nová verzia komiksov Modrá Crew je zameraná na európske rôznorodé komiksy, ktoré sa vyznačujú originálnymi scenármi, krásnymi a nápaditými svetmi a príbehmi a skvelou kresbou. Mne a veľkému počtu ďalších fanúšikov sa tento nápad páčil veľmi, predsa len tu bol obrovský hlad po európskych komiksoch, ktorých tu vychádzalo veľmi málo a aj vďaka úspešnému projektu Modrá Crew, ktorá už má momentálne 18 diel, sa tu rozbehlo viacero vydavateľstiev s európskou tvorbou a komiksov je tu oveľa viac ako kedy bolo. Celkovo je v tejto sérii Modrá Crew už na výber z viacerých žánrov, či už sa jedná o fantasy, sci-fi, western, dobrodružný alebo historický komiks, asi každý si tu niečo dokáže nájsť.

Séria Ekhö to celé začala a bolo to práve Ekhö, ktoré odštartovalo sériu Modrá Crew. Zo začiatku sa ešte počítalo aj s USA komiksami, ale v hlasovaní čitateľov sa ukázalo veľmi rýchlo, že hlad je hlavne po európskych mainstreamových komiksoch. Edícia vychádza 4x ročne a samotné Ekhö sa už vrátilo štvrtý krát a to s dielmi 7 a 8. Séria má vo svete už 10 dielov a ešte stále nie je ukončená. Jedná sa však o uzavreté, samostatné diely. Je teda viac než isté, že sa ešte táto séria vráti niekedy v blízkej budúcnosti aj do Modrej Crew. Pokračovanie príbehu z alternatívnej krajiny s názvom Ekhö nás tentokrát zavedie do Londýna v čísle 7 a číslo 8 ponúka New York a Manhattan. V Londýne sa bude riešiť záhada s miznúcim čajom, ktorý predstavuje pre malých prikónov nástroj na ukľudnenie a ak nemajú čaj, dokážu sa poriadne nasrať, zväčšiť a stanú sa z nich nebezpečné obludy. Návrat do New Yorku zase prináša záhadu ohľadom kanalizácie a známej degustácii vína pre tunajšiu smotánku. V oboch prípadoch samozrejme posadne našu hlavnú hrdinku duch mŕtveho, aby vyriešila dané záhady a vraždy. 

Ekhö bolo hlavne zo začiatku veľmi sviežou, vtipnou a nápaditou sériou. Samotný koncept posadnutia hlavnej postavy duchom sa však neustále opakuje a musím povedať, že je to s každým dielom horšie. Tak nejak dochádzajú nápady a stále sa opakujú tie isté postupy. Prvé diely predstavovali nový svet, jeho zákonitosti, nové postavy, celé to bolo plné humoru a každý diel sa odohrával v nejakom inom veľkomeste či v úplne inej krajine. Postupne sa však z tejto série nápaditosť vytrácala, samozrejme to stále nie je zlé a číta sa to príjemne, ale kvalitu prvých dielov to už nedosahuje. Môžu za to hlavne slabšie zápletky od scenáristu Arlestona, ktorý má tých fantasy sérií viacero a takmer každá má problém v tom, že postupne kvalita upadala alebo upadá. Alessandro Barbucci to ale naďalej kreslí veľmi príjemne a jeho kresba jednoducho vždy polahodí oku. Za sebou má už toho viac a na našom trhu by mala určite veľkú šancu zaujať hlavne ľahká sci-fi erotika Sky-Doll, ktorá je naozaj úchvatne kreslená. Nabudúce nás v edícii čakajú historickí Dobyvatelia, ktorý obsadia hneď dva čísla MC, tak uvidíme. Ja som celkom zvedavý. 

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 104

Väzba: Brožovaná

Jazyk: český

Scenár: Christophe Arleston

Kresba: Alessandro Barbucci

Preklad: Richard Podaný

Redakcia: Filip Gotfrid, Patrik Linhart, Petr Stejskal

Vydavateľstvo: CREW

3

Hodnotenie

Ekhö: Zrcadlový svět je zatiaľ s každým dielom o niečo horší ako naposledy. Prvé diely z tohto čudného fantasy sveta sú však plné humoru, hravosti a nápadov a ak nebudete veľmi nároční na zápletky, ktoré sa v tých posledných dieloch Arlestonovi až tak nevydarili, tak sa budete dostatočne dobre baviť. Barbucciho kresba je skvelá a hlavne vďaka nej to ešte stále stojí za pozornosť. 

Autor – Rado