V prvom rade musím napísať a už sa v tomto prípade aj opakujem, že Vybíral naozaj dobre vyberá. Jeho európske komiksy sú sviežim vetrom na našom komiksovom trhu a ešte k tomu sú kvalitné ako kresbou, tak aj scenármi. Zoznam komiksov, ktoré v edícii ERB zatiaľ vydal, nájdete na jeho web stránke. Určite s nákupom veľmi dlho nečakajte, niektoré komiksy sú už vypredané (Asgard) a niektoré čoskoro vypredané budú (Sykes, Až do posledního). Zarov je podobne ako western Až do posledního (RECENZIA) horúca novinka. Kým western získal v obľúbenosti za celý rok 2019 skvelé 2. miesto zo všetkých komiksov, ktoré vyšli v danom roku (a že ich bolo veľa!), tak Zarov získal 14. miesto, čo je tiež obrovský úspech. Za mesiac máj, kedy Zarov vo Francúzsku vyšiel, tak získal v hlasovaní s veľkým prehľadom prvé miesto. Už aj to značí kvalitu tohoto komiksu a komiks je to naozaj kvalitný, čo už v prípade Vybírala vôbec neprekvapuje.

UŽ NEMÁME NA VÝBĚR. MUSÍME SE JIM POSTAVIT A BOJOVAT. A TO MI ZAS AŽ TAK NEVADÍ!

Generál Zarov má zvláštnu a nebezpečnú úchylku. Rád loví ľudí. Kvôli tejto svojej netradičnej záľube si obsadil malý ostrov pri pobreží Venezuely, kde má vybudované dokonalé lovisko. Jeho obeťou sa však v minulosti stal aj vodca írskeho organizovaného zločinu v Bostone a dcéra vodcu Fiona Flanaganová sa chce za svojho otca pomstiť. Unáša sestru generála Zarova a aj jej 3 deti z mesta priamo na generálov ostrov. Tu ich pustí a vymyslí nebezpečnú hru, v ktorej ide o čas. Ak nájde Zarovovu sestru ona a jej skupina hrdlorezov skôr, tak ju aj jej deti zabijú. Ak ich nájde ako prvý generál Zarov, tak ich zabijú spolu s ním. To však netušia, aký dobrý je Zarov v lovení ľudí. Začína sa krvavý a neľútostný boj o prežitie.

Veľmi svieži komiks. Reálne prostredie, realistický príbeh a skvelá gradácia. Za scenár je zodpovedný Sylvain Runberg, čo je vo Francúzsku jedna z najväčších scenáristických hviezd. Napísal scenár už k viac ako 80 komiksovým albumom rôznych žánrov. U nás od neho zatiaľ vyšlo sci-fi Orbital v edícii Modrá Crew. Scenár je v prípade Zarova skvelo vybudovaný a priamočiari. Jeho jedinou nevýhodou je, že je komiks krátkou 80 stranovou jednohubkou a tak je aj dosť skratkovitý. V tomto prípade mi to však nevadilo, lebo to má perfektný spád a neustále sa niečo deje. Priamočiari dobrodružný scenár ide tentokrát ruka v ruke so silnou kresbou. Za tú je zodpovedný François Miville-Deschênes, od ktorého v edícii Modrá Crew vyjde budúci rok historický komiks Dobyvatelia (Reconquêtes). Komiks Zarov je veľmi kvalitne kreslený a François je tu v skvelej forme. Prostredie tropického ostrova, postavy, kompozícia, zvieratá, farby, to všetko je nakreslené v top kvalite a kto hľadá silnú kresbu, ten si tu príde na svoje. Postava generála je dostatočne živelná a zaujímavá a tie ostatné postavy nedostanú až toľko priestoru. Podobne ako v prípade komiksu Až do posledního je najväčším mínusom ten malý počet strán. Lebo takto skvelé komiksy, ktoré majú vydarený príbeh a perfektnú kresbu sa odohrávajú len na 80 stranách, ktoré skončia jednoducho príliš rýchlo. Hocijaké komiksové somariny majú cez 200 strán a tu je tých strán len 80, život jednoducho nie je fér 🙂 Jedná sa o uzavretý príbeh.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 80

Väzba: Tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Sylvain Runberg

Kresba: François Miville-Deschênes

Preklad: Jitka Musilová

Redakcia: Zbyněk Froněk, Josef Vybíral

Vydavateľstvo: Nakladatelství Josef Vybíral

5

Hodnotenie

Zarov je skvelý dobrodružný komiks. Je síce skratkovitý a určite by sa mu hodilo viac strán, no na svojej ploche je veľmi dynamický, má vydarenú gradáciu, prostredie tropického ostrova a jeho nástrah je perfektne zvládnuté. Prirátajte si k tomu skvelú kresbu a znovu sa jedná v edícii ERB o zásah do čierneho.

Autor – Rado