Vybíral kvalitne vybírá! Aj tentokrát trafil do čierneho a komiks Až do posledního je veľmi chutnou jednohubkou. Edícia ERB sa teda rozrastá o svoju siedmu knihu a kým je vikingský survival Asgard beznádejne vypredaný, ostatné knihy sa ešte dajú kúpiť. Rozhodne neváhajte, máte si z čoho vybrať a niektoré už dlho na sklade určite nebudú. V tejto edícii už jeden western vyšiel a to konkrétne Sykes, ktorý má toho s najnovším počinom veľa spoločného. Či už sa jedná o krásnu kresbu, príbeh starnúceho kovboja alebo o to, ako dokáže tragická udalosť zmeniť budúcnosť mladého chlapca.

ZACKU?!! TY SE TADY PROHRABUJEŠ V PRASEČÍCH HOVNECH?

 

MOŽNÁ MÁM RUCE PLNÝ HOVEN, RUSSELLE…ALE ČLOVĚK BY JE MUSEL MÍT I V OČÍCH, ABY NEVIDĚL, ŽE JE NÁDRAŽÍ UŽ SKORO NA KAŽDÝM ROHU!

Až do posledního je z doby, kedy bolo jasné, že kovboji to majú spočítané. Hlavným hrdinom je starý kovboj Russell, ktorý si začína uvedomovať, že už za krátko bude musieť úplne zmeniť svoj štýl života, ak bude chcieť prežiť a to znáša veľmi ťažko. Vďaka mladému chlapcovi Bennettovi však stále vidí aspoň akýsi zmysel svojho života, po smrti jeho matky sa ho totiž ujme a chlapec ho sprevádza spolu s jeho družinou na jeho cestách s dobytkom. Síce je chlapec natvrdlý, ale Russell je mu momentálne nevlastným otcom a zároveň aj tým najbližším, čo chlapec má. Bennett však zomiera za nejasných okolností v meste, ktoré má byť hlavnou nakladacou vlakovou stanicou v štáte Wyoming a občania na tom môžu pekne zbohatnúť. Starý Russell sa dožaduje spravodlivosti a chce aby mu bol vinník tohoto ohavného činu vydaný, inak celé mesto vystrieľa. Starosta mesta si však nemôže dovoliť žiadne nepríjemnosti so smrťou chlapca. Celé sa to zamotáva a jedno je isté, táto potýčka neskončí dobre.

Western je krásne kreslený, realistické postavy, mimika, použité výrazné farby, kompozícia, to všetko vypadá úchvatne a rozhodne sa jedná o jeden z najlepšie kreslených komiksov, ktoré tu u nás vyšli. Paul Gastine je autorom kresby a má ešte len 35 rokov a ja si ho radím na zoznam tvorcov, ktorých budem rozhodne v budúcnosti podrobnejšie sledovať. Naozaj úchvatné a je len škoda, že scenár je vlastne dosť civilný a neudejú sa tu nejaké výraznejšie veľkolepé scény, kde by sa ešte viac ukázal. Po scenáristickej stránke si najviac cením, že komiks dokáže svojim vývojom deja neraz prekvapiť a viaceré scény dopadli inak ako som čakal. Scenár napísal Jérôme Félix, ktorý síce pracoval už na viacerých komiksoch, ale zatiaľ za sebou nemá nič extra výrazné a Až do posledního je jeho zatiaľ najslávnejšie dielo, ktoré v roku 2019 predbehlo vo Francúzsku aj skvelého Undertakera od Xaviera Dorisona a v celkovej obľúbenosti v hlasovaní čitateľov obsadil tento western ohromné 2. miesto! Tento úspech dosiahli autori právom a ja len dúfam, že sa to tu bude dobre predávať, lebo sa jedná o ešte vydarenejšie dielo ako už takmer vypredaný Sykes. Ak teda hľadáte perfektne kreslený a realistický komiks a nevadí vám, že je to western, tak nemáte nad čím premýšľať. Jedná sa o uzavretý príbeh.

 

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 80

Väzba: Tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Jérôme Félix

Kresba: Paul Gastine

Preklad: Jitka Musilová

Redakcia: Zbyněk Froněk, Josef Vybíral

Vydavateľstvo: Nakladatelství Josef Vybíral

5

Hodnotenie

Až do posledního je skvelá westernová jednohubka. Realistický, krásne kreslený a dobre napísaný komiks, ktorý dokáže viacerými scénami prekvapiť.

Autor – Rado