Projekt Modrá Crew vlastne vznikol z pôvodného kultového komiksového časopisu Crew. Najväčšie tunajšie vydavateľstvo komiksov sa rozhodlo, že už nemá zmysel v dobe internetu viesť časopis, v ktorom budú články a ukážky komiksov, ktoré budú alebo nebudú vydávať celé a samostatne. Veľa fanúšikov to zaskočilo, ale priznajme si to, že je to vlastne logické rozuzlenie a určite je lepšie tu tie komiksy rovno samostatne vydávať od začiatku, aj keď tým vydavateľstvo občas šliapne v prípade niektorých sérií trochu mimo komerčného úspechu. Určite tu chýbajú zaujímavé tematické články o komiksoch, ale tie sa nahradili kanálom s videami na youtube, za ktorými stojí práve Crew a nájdete ich pod názvom komiksar_cz. Doba sa teda zmenila, ale časopis Crew tu s nami ostal a transformoval sa do inej a pre mňa ešte zaujímavejšej podoby. Tentokrát sa volá Modrá Crew a názov je zobraný zo špeciálnych dielov, ktoré boli vlastne špeciálne čísla komiksového časopisu Crew, ale vždy v nich bol celý komiksový príbeh. Nová verzia komiksov Modrá Crew je zameraná na európske rôznorodé komiksy, ktoré sa vyznačujú originálnymi scenármi, krásnymi a nápaditými svetmi a príbehmi a skvelou kresbou a farbami. Mne a veľkému počtu ďalších fanúšikov sa tento nápad páčil veľmi, predsa len tu bol obrovský hlad po európskych komiksoch, ktorých tu vychádzalo veľmi málo a aj vďaka úspešnému projektu Modrá Crew, ktorá už má momentálne 16 diel, sa tu rozbehlo viacero vydavateľstiev s európskou tvorbou a komiksov je tu oveľa viac ako kedy bolo.

JE TO KRAKEN, STRÁŽCE TĚCHTO MÍST, TI IDIOTI HO PROBUDILI. POSPĚŠTE SI!

Píše sa rok 1565 a medzi cirkvou a vedcami vypukla vojna, ktorá sa točí okolo toho najtajomnejšieho a najúžasnejšieho výtvoru – ľudského tela. V Paríži sa objavujú telá slávnych doktorov a Ambroise Paré začína pátrať čo sa vlastne deje. Je to kráľovský chirurg a priekupník moderného lekárstva a tak má potrebných poznatkov naozaj dostatok, ale následné udalosti ho dokážu aj napriek jeho vzdelaniu maximálne šokovať. Zistí, že je ďalší na zozname, ale chránia ho bytosti, aké nikdy nevidel a nikdy v nich ani len neveril.

Na prvý pohľad sa Jednorožec javí ako historický komiks, ale nie je tomu úplne tak a fanúšikovia histórie môžu byť až nepríjemne prekvapený. Mieša sa tu totiž história s mytológiou a fantasy. Na jednej strane sú reálne historické kulisy, postavy a konflikt, no na druhej strane sú tu všadeprítomné obludy meniace tvar, odkazujúce na ľudské telo a mytologické zvieratá. Je to veľmi divná kombinácia, ktorá občas funguje a občas zase nie. Príbeh je na svoju tematickú jednoduchosť až príliš komplikovane podaný. Veľa postáv, veľa pojmov a spôsobuje to tak trochu bordel. Scenár napísal Mathieu Gabella, ktorý má za sebou viacero historických a fantasy komiksov a tu to skombinoval dohromady. Až tak úplne sa mu to nedarí a Jednorožec sa kvôli svojmu scenáru radí skôr k tým slabším dielom s edície Modrá Crew. Za kresbou stojí Anthony Jean, od ktorého tu už u nás vyšiel príbeh v prvom zväzku Conana z Cimmerie od Arga, v ktorom spolupracoval práve s Gabellom. Kresba je tu tentokrát tá silnejšia stránka. Pozerá sa na ňu naozaj dobre aj vďaka zaujímavej palete farieb a viaceré scény sú vďaka tomu vizuálne veľmi pútavé. Celkovo je však Jednorožec dosť rozporuplné dielo a určite nebude mať až tak dobré hodnotenia a kvalitou ho radím z edície Modrá Crew ku slabším upírskym Kronikám légie. Na dokončenie príbehu som však stále zvedavý hlavne kvôli kresbe Anthonyho Jeana.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 104

Väzba: Brožovaná

Jazyk: český

Scenár: Mathieu Gabella

Kresba: Anthony Jean

Preklad: Richard Podaný

Redakcia: Filip Gotfrid, Andrea Nekvapilová

Vydavateľstvo: CREW

 

3

Hodnotenie

Jednorožec mieša históriu s fantasy a to takým spôsobom, že to môže byť pre viacerých fanúšikov histórie nestráviteľné. Komiksu neprospieva ani príliš krkolomné podanie príbehu, ktoré je komplikovanejšie, ako by sa patrilo. Inak sa však jedná o komiks plný akcie, vypadnutých vnútorností, odseknutých hláv, uslintaných bozkávajúcich sa oblúd a podobných nechutností. Svojim spôsobom ma to bavilo, ale v edícii Modrá Crew tu už boli oveľa lepšie komiksy. Pochváliť musím hlavne vydarenú kresbu Anthonyho Jeana, ktorý perfektne ovláda aj farebnú paletu.

Autor – Rado