Európske komiksy tu boli dlhé roky v tieni superhrdinských komiksov a mangy. Síce to vydavateľstvo Crew a aj Argo v posledných rokoch vylepšujú, no stále tu chýbalo viac mainstreamového francúzskeho komiksu. Vybíral zaviedol edíciu ERB, ktorú si jednoducho musíte skompletizovať, ak máte radi dobré príbehy a úžasnú kresbu. Okrem tejto edície, ktorá má veľký formát, kvalitný papier sa Vybíral pustil aj do zošitoviek. Komiksy v mäkkom veľkom (ale menšom ako ERB) formáte, s kvalitným papierom a za veľmi nízku cenu. Celkovo u nás nie sú žiletky (tenké komiksy v tvrdej väzbe a vo veľkom formáte) až tak populárne a preto tu skúsil inú cestu v ktorej tu veľmi v podobnom formáte vychádza napríklad Asterix. Prvou takouto brožovanou sériou, ktorú tu začal vydávať je dobrodružno-detektívna séria Čtyřka z Baker Street, z ktorej tu už vyšli diely Štvorka z Baker Street 1: Případ U Modré záclonky (Recenzia), Čtyřka z Baker Street 2: Aféra Rabukin (Recenzia)a Čtyřka z Baker Street 3: Slavík ze Stepney (Recenzia). Predaje sú uspokojivé, lebo už tu v tejto zošitovej edícii začala vychádzať aj westernová séria Lonesome, z ktorej prvý diel nesie názov Kazatelova stezka (Recenzia) a druhý diel má názov Rufiáni (Recenzia) a dostalo sa aj na fantasy od Arlestona a to sériu Danthrakon. Vybíral je teda rozbehnutý a ja som len rád, lebo európskych kvalitných komiksov je obrovské množstvo a aj vďaka Nakladatelství Josef Vybíral tu vyjde aspoň niekoľko z nich.

Čtyřka z Baker Street má vo Francúzsku už 9 dielov z ktorých si zatiaľ všetky podľa hodnotení udržujú veľmi vysokú kvalitu. Čtyřka z Baker Street 4: Londýnští sirotci prinášajú zatiaľ najtemnejší diel série. Sherlock Holmes je mŕtvy a našich malých detektívov táto smutná a nečakaná správa zasiahne hneď na začiatku tohto dielu, kvôli tomu sa pod návalom emócií rozhádajú, rozdelia sa a každý sa vyberie vlastnou cestou. Čierny Tom ku svojej rodine, Billy sa túla naďalej mestom a Charlie (dievča prezlečené za chlapca) je chytená pri kradnutí políciou a dostane sa do nápravného ústavu a zatúla sa aj mačka Watson. Ako keby toho nebolo málo, po krku im ide aj ich uhlavný nepriateľ, ktorý im má čo vracať a chce ich bez milosti podrezať.

Dejom je tento diel znovu veľmi dynamický a tentokrát hrozí každému z našich hrdinov nejaké nebezpečenstvo. Po predošlom diely, ktorý bol podobne dospelejší, sa štvrtý diel nesie na podobnej vlne ako dospelejšou atmosférou, tak aj kvalitou. Celé je to nasiaknuté takou bezútešnou atmosférou, že máte pocit, že to pre hrdinov tentokrát nedopadne dobre. Jean-Blaise Djian a Olivier Legrand napísali svižný scenár a David Etien to znovu veľmi pekne kreslí. Tento tím sa ani v ďalších dieloch meniť nebude a zatiaľ až do 9. dielu sú za tým tí istí tvorcovia, čo dáva tušiť, že to bude naozaj veľmi kvalitná séria, ktorá už teraz patrí medzi to najlepšie, čo u nás na trhu vychádza. Možno sa tomu viacerí čitatelia vyhýbajú, lebo sú tam detskí hrdinovia a je to pestrofarebné, čo značí, že je to komiks pre deti. Vôbec tomu tak však nie je a povedal by som, že je to skôr pre dospelejšie publikum. Snáď bude tento dobrodružno-detektívny klenot objavovať postupne stále viac čitateľov, nebude to len pre svetlú budúcnosť tejto brožovanej zošitovej edície, ale bude to aj pre dobro samotných čitateľov, lebo to ponúka naozaj dobré príbehy. Kvalita a som naozaj rád, že túto sériu tu začal Vybíral vydávať.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 56

Väzba: Brožovaná

Jazyk: český

Scenár: Jean-Blaise Djian, Olivier Legrand

Kresba: David Etien

Preklad: Jitka Musilová

Redakcia: Zbyněk Froněk, Jan Havlíček (Gmork), Josef Vybíral

Vydavateľstvo: Nakladatelství Josef Vybíral

5

Hodnotenie

Čtyřka z Baker Street 4: Londýnští sirotci je výrazne temným dielom, ktorý už definitívne mení zameranie na dospelejšieho čitateľa. Aj keď sú tam hlavné postavy deti a je to celé pestrofarebné, nie je to detský komiks. Znovu sa jedná o veľmi svižný a pútavý diel, v ktorom sa tentokrát naši hlavní hrdinovia po hádke rozdelia a bude to pre nich poriadne nebezpečné, po krku im totiž pôjde ich starý známy. U mňa sa Čtyřka z Baker Street štvrtým dielom definitívne zaradila medzi najlepšie série, ktoré u nás vychádzajú.

Autor – Rado