Yves Swolfs je v našich končinách známy autor komiksov hlavne pre pamätníkov. Predsa len je to už 18 rokov, čo tu vyšiel jeho posledný komiks. Od roku 1999 do roku 2003 tu vyšlo od Swolfsa až 8 komiksov. Prvý diel jeho najznámejšej westernovej série Durango, prvé tri diely upírskej stredovekej série Princ noci a aj prvé štyri diely akčnej série Vlad. Skúšalo to tu s komiksami od tohto autora vydavateľstvo Barlow Comics, ktoré už od roku 2000 nefunguje a skúšalo to tu aj vydavateľstvo BB/art, ktoré sa kvôli týmto európskym komiksom tiež dostalo do nemalých problémov, ale našťastie prežilo až do dnešných dní. Všetko to boli viac-menej finančné prepadáky a tak sa človek nemôže čudovať, že sa tu na tohto autora zabudlo.

Po 18 rokoch sa na náš trh Yves Swolfs vrátil vďaka Nakladateľstvu Josef Vybíral, pán Vybíral tu vydáva viacero československých komiksových klasík, knihy Julesa Verneho a v roku 2018 rozbehol aj projekt ERB, ktorý sa venuje európskemu komiksu a v tejto edícii tu už vyšlo viacero skvelých komiksov. Vyskúšal tu vydávať európske komiksy však aj trochu iným spôsobom a to konkrétne v podobe brožovaných tenkých zošitov, kde jeden takýto zošit obsahuje jeden diel komiksu (podobne, ako vychádza Asterix). Ako prvý komiks tu takto začal vydávať dobrodružno-detektívnu sériu Čtyřka z Baker Street. Týmto spôsobom tu už vyšli 3 diely a vypadá to, že sa tu podobný štýl vydávania uchytil a hlavne na výrobu sú tieto komiksy oveľa lacnejšie. Vybíral sa teda rozhodol skúsiť veľký návrat Swolfsa na našu scénu práve týmto lacnejším štýlom v podobe autorovej westernovej novinky Lonesome, ktorého prvý diel sme už recenzovali a recenziu môžete nájsť TU. Momentálne je u nás po westernoch veľký hlad, či už sa jedná o konkurenciu v podobe edície Modrá Crew, kde vyšiel veľmi úspešný Undertaker (Hrobař) alebo o westerny z edície ERB SykesAž do posledního a.Texaský Jack Jedno je isté, kupujte, kým ich majú na sklade, lebo westerny od Vybírala sa rýchlo míňajú a za chvíľu budú vypredané.

PŘEPADAL JSEM BANKY A ODDĚLÁVAL CHLAPY I ZA MÍŇ!

Prvý diel nám predstavil príbeh o bezmennom jazdcovi, ktorý ide po stopách kazateľa Markhama a jeho hordy náboženských fanatikov. Po tejto skupinke ostávajú vypálené bydliská a mŕtve telá celých rodín. Náš hlavný hrdina sa chce pomstiť a v druhom diely sa dozvieme, čo sa vlastne stalo, že chce tak veľmi Markhama vystopovať a dostať ho do vlastných rúk. Prvý diel nám ukázal priamočiari westernový žáner s veľkým množstvom prestreliek a čitatelia boli prevažne spokojní. Druhý diel s názvom Rufiáni začína príbehovo presne tam, kde ten predošlý diel skončil a tak náš hlavný hrdina aj naďalej stopuje Markhama. Do cesty sa mu pripletie domobrana, ktorej velí Frank James, rozumný chlap, ktorý vie čítať a rozpráva ako advokát. Hlavným problémom je však ten, že táto skupinka chlapov zajala jedného z členov Markhamovho gangu a chcú aby im vyzradil miesto, kde sa Markham nachádza a chcú ho zabiť. To sa však nepáči nášmu hlavnému hrdinovi, ktorý ho už poriadne dlhú dobu stopuje a chce ho dostať živého do vlastných rúk, aby mu mohol položiť niekoľko otázok. Síce ponúka druhý diel menej akcie, no príbeh je tentokrát vystavaný ešte pútavejšie a pre fanúšikov westernu sa jedná o titul, ktorý by jednoducho nemali minúť. Naviac udalosti na konci druhého dielu správne navnadia a som na tretí diel poriadne natešený. Yves Swolfs si sériu naďalej píše a kreslí sám a oboje mu ide veľmi dobre. Scenár je dostatočne premyslený a pútavý a kresba príjemná a či už sa jedná o ľudské postavy alebo kone, Swolfs ich kreslí s veľkým prehľadom. Kým prvý diel vyšiel v roku 2018 a obsadil vo Francúzsku fantastické 11. miesto spomedzi všetkých komiksov v danom roku. tak druhý diel obsadil v roku 2019 tiež veľmi pekné 59. miesto v obľúbenosti čitateľov. Lonesome je zatiaľ veľmi vydareným návratom Swolfsa na Česko-Slovenskú scénu.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 56

Väzba: Mäkká

Jazyk: Český

Scenár: Yves Swolfs

Kresba: Yves Swolfs

Preklad: Jitka Musilová

Redakcia: Zbyněk Froněk, Josef Vybíral

Vydavateľstvo: Nakladatelství Josef Vybíral

4

Hodnotenie

Yves Swolfs sa vrátil na náš trh po 18 rokoch s prvým dielom Lonesome, ktorý ukázal, že nám má stále čo tento šikovný autor ponúknuť. Lonesome 02: Rufiáni pokračuje presne tam, kde prvý diel skončil a tak náš hlavný hrdina stopuje náboženských fanatikov na čele s Markhamom, ktorého chce chytiť živého, aby dostal odpovede na svoje otázky. Frank so svojou domobranou ho však chcú dostať mŕtveho…Príbeh je dostatočne pútavý a mne sa druhý diel páčil ešte o niečo viac, ako ten prvý. Ak máte chuť na kvalitnú westernovú sériu s veľkým počtom prestreliek, Lonesome je skvelou voľbou.

Autor – Rado