Yves Swolfs je v našich končinách známy autor komiksov hlavne pre pamätníkov. Predsa len je to už 18 rokov, čo tu vyšiel jeho posledný komiks. Od roku 1999 do roku 2003 tu vyšlo od Swolfsa až 8 komiksov. Prvý diel jeho najznámejšej westernovej série Durango, prvé tri diely upírskej stredovekej série Princ noci a aj prvé štyri diely akčnej série Vlad. Skúšalo to tu s komiksami od tohoto autora vydavateľstvo Barlow Comics, ktoré už od roku 2000 nefunguje a skúšalo to tu aj vydavateľstvo BB/art, ktoré sa kvôli týmto európskym komiksom tiež dostalo do nemalých problémov, ale našťastie prežilo až do dnešných dní. Všetko to boli viacmenej finančné prepadáky a tak sa človek nemôže čudovať, že sa tu na tohto autora zabudlo.

Po 18 rokoch sa na náš trh Yves Swolfs vracia vďaka Nakladateľstvu Josef Vybíral, pán Vybíral tu vydáva viacero československých komiksových klasík, knihy Julesa Verneho a v roku 2018 rozbehol aj projekt ERB, ktorý sa venuje európskemu komiksu a v tejto edícii tu už vyšlo viacero skvelých komiksov. Vyskúšal tu vydávať európske komiksy však aj trochu iným spôsobom a to konkrétne v podobe brožovaných tenkých zošitov, kde jeden takýto zošit obsahuje jeden diel komiksu (podobne, ako vychádza Asterix). Ako prvý komiks tu takto začal vydávať dobrodružno detektívnu sériu Čtyřka z Baker Street. Týmto spôsobom tu už vyšli 3 diely a vypadá to, že sa tu podobný štýl vydávania uchytil a hlavne na výrobu sú tieto komiksy oveľa lacnejšie. Vybíral sa teda rozhodol skúsiť veľký návrat Swolfsa na našu scénu práve týmto lacnejším štýlom v podobe autorovej westernovej novinky Lonesome. Momentálne je u nás po westernoch veľký hlad, či už sa jedná o konkurenciu v podobe edície Modrá Crew, kde vyšiel veľmi úspešný Undertaker (Hrobař) alebo o westerny z edície ERB Sykes a Až do posledního. Jedno je isté, kupujte, kým ich majú na sklade, lebo westerny od Vybírala sa rýchlo míňajú a za chvíľu budú vypredané.

Lonesome 01: Kazatelova stezka je prvým dielom série o bezmennom jazdcovi, ktorý ide po stopách kazateľa Markhama a jeho hordy náboženských fanatikov, ktorí terorizujú ľudí na hranici s Missouri. Hlavný hrdina má naviac špeciálnu schopnosť a ak sa niekoho dotkne, dokáže vidieť útržky jeho minulosti, čo mu viackrát pomáha pri odhadnutí charakteru človeka a vie vďaka tomu rozoznať lži od pravdy. Kazateľ je poriadny sviniar, ale aj vplyvný človek a má dôležitých a nebezpečných ľudí na svojej strane. Náš hlavný hrdina to teda vôbec nebude mať jednoduché.

JEN JEČ, TY MIZERNÁ DĚVKO! KROMĚ VLKÚ A NOČNÍCH PTÁKÚ TO VŠAK NIKOHO RUŠIT NEBUDE!

Lonesome je nová séria, ktorej prvý diel vyšiel vo Francúzsku v roku 2018 a v hlasovaní obľúbenosti za celý rok skončil zo všetkých komiksov na výbornom 11. mieste. Séria má zatiaľ 2 diely a uvidí sa, koľko dielov nakoniec vznikne. Malo by sa jednať o krátku sériu s troma, maximálne štyrmi dielmi, ale ak by sa séria dobre predávala, je možné, že vznikne dielov viac. V každom prípade je Kazatelova stezka pútavý western, ktorý obsahuje hnusných záporákov a nájde sa tu aj dostatok prestreliek. Swolfs si to píše a aj kreslí sám a dobre sa na to pozerá. Ak poznáte komiksy Durango a Princ noci, štýl kresby je presne taký istý. Po scenáristickej stránke sa jedná o klasický western, v ktorom sú rozhodujúce rýchle reflexy, kolty a pušky. Ak máte chuť na klasický westernový štýl s jemným prvkom nadprirodzena, určite budete spokojní.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 56

Väzba: Mäkká

Jazyk: Český

Scenár: Yves Swolfs

Kresba: Yves Swolfs

Preklad: Jitka Musilová

Redakcia: Zbyněk Froněk, Josef Vybíral

Vydavateľstvo: Nakladatelství Josef Vybíral

 

 

4

Hodnotenie

Yves Swolfs sa vracia na náš trh po 18 rokoch. Tentokrát to snáď bude väčší úspech ako jeho predošlé komiksy, ktoré spôsobili nemalé finančné problémy dvom vydavateľstvám, z ktorých jedno kvôli tomu zaniklo. Lonesome je klasický western s bezmenným cudzincom v hlavnej úlohe, ktorý strieľa prekliato rýchlo a necháva za sebou hromadu mŕtvych pištoľníkov. Ak máte chuť na klasický westernový štýl s viacerými prestrelkami a hnusnými záporákmi, určite nebudete sklamaní.

Autor – Rado