Josef Vybíral sa pustil do odvážneho prostredia. Európske komiksy tu boli dlhé roky v tieni superhrdinských komiksov a mangy. Síce to vydavateľstvo Crew a aj Argo v posledných rokoch vylepšujú, no stále tu chýbal hlavne mainstreamový francúzsky komiks. Vybíral túto dieru na trhu zalepil a obľúbenou edíciou ERB, ktorú si jednoducho musíte skompletizovať, ak máte radi dobré príbehy a úžasnú kresbu. Okrem tejto edície, ktorá má veľký formát, kvalitný papier (jednoducho na nich vidno, že sú robené s láskou) sa Vybíral pustil aj do zošitoviek. Komiksy v mäkkom veľkom formáte, s kvalitným papierom a za veľmi nízku cenu. Celkovo u nás nie sú žiletky (tenké komiksy v tvrdej väzbe a vo veľkom formáte) až tak populárne a preto tu skúsil inú cestu v ktorej tu vychádza u nás napríklad Asterix. Prvou takouto sériou, ktorú tu začal vydávať v takomto formáte je dobrodružno-detektívna séria Čtyřka z Baker Street, z ktorej tu už vyšli diely Štvorka z Baker Street 1: Případ U Modré záclonky a Čtyřka z Baker Street 2: Aféra Rabukin. Pravdepodobne sú predaje uspokojivé, lebo 26.10. tu vychádza nová zošitová westernová séria Lonesome, z ktorej prvý diel nesie názov Kazatelova stezka a predobjednať si ju môžete TU. Vybíral je teda rozbehnutý a ja som len veľmi rád, lebo európskych kvalitných komiksov je obrovské množstvo a vďaka Nakladatelství Josef Vybíral tu vyjde aspoň niekoľko z nich.

Čtyřka z Baker Street 3: Slavík ze Stepney je už tretím dielom zo série, ktorá má zatiaľ vo Francúzsku 8 samostatných dielov z ktorých si zatiaľ všetky podľa hodnotení udržujú veľmi vysokú kvalitu. Slavík ze Stepney je zatiaľ najlepším dielom, aký tu u nás vyšiel, poodhaľuje podsvetie East Endu v Londýne a na scéne majú väčší priestor postavy ako Sherlock Holmes, Doktor Watson a viacero zaujímavých záporákov. Príbeh sa tentokrát odohráva v zime, Londýn je pod snehom a slávny Sherlock poverí partiu mladých detektívov, aby dali pozor na mladého lorda Nevilla. Z počiatku ľahká a nudná úloha sa zmení na poriadne dobrodružstvo, v ktorom pôjde o život. Mladí detektívi budú stáž zoči-voči zákernému Bloody Percymu.

Slavík ze Stepney je veľmi svižný diel, v ktorom sa vystrieda viacero prostredí ako kabaret, zamrznuté jazero, psychiatrickú liečebňu či Watsonov dom. Na tak krátkom priestore sa tu objavuje prekvapivo veľa postáv, z ktorých tu má každá svoje miesto a aj vďaka nim je tento diel tak pestrý. Príbeh je veľmi dobre napísaný a tentokrát už ide hlavným hrdinom kvôli zabijakovi Percymu naozaj o život. Nachádza sa tu viac akcie a celé sa to drží príbehom veľmi pekne pohromade. Kým druhý diel bol možno až príliš ukecaný, tu je to celé oveľa dynamickejšie. Za scenárom sú znovu Jean-Blaise Djian a Olivier Legrand a píšu to veľmi pútavo. David Etien kreslí aj tentokrát úchvatne a aj vďaka pestrým a zaujímavým prostrediam sa na to veľmi dobre pozerá.

Ak hľadáte kvalitnú dobrodružnú sériu, máte radi detektívky a perfektnú kresbu, mali by ste túto sériu skúsiť.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 56

Väzba: Mäkká

Jazyk: český

Scenár: Jean-Blaise Djian, Olivier Legrand

Kresba: David Etien

Preklad: Jitka Musilová

Redakcia: Zbyněk Froněk, Jan Havlíček (Gmork), Josef Vybíral

Vydavateľstvo: Nakladatelství Josef Vybíral

5

Hodnotenie

Zatiaľ najlepší diel série! Pestré prostredia, viac akcie, zákerný protivník a viac priestoru tu tentokrát dostane aj Sherlock Holmes a doktor Watson. Inteligentná dobrodružno-detektívna zábava.

Autor – Rado