Štvorka z Baker Street 1: Případ U Modré záclonky bol skvelým úvodom do tejto dobrodružno detektívnej série o štyroch malých detektívoch, ktorí pomáhajú s veľkým zanietením samotnému Sherlockovi Holmesovi. Billy, Charlie, Čierny Tom a ich kocúr Watson prežívajú v Londýne tak, že robia pre Sherlocka Holmesa špinavú robotu, sledujú podozrivé osoby, dodávajú mu dôležité informácie a ak náhodou Sherlock nie je v meste, tak za neho radi robia detektívnu prácu. Celkovo je táto séria vhodná pre viaceré generácie, vďaka absencii infantilného humoru aj napriek detským hlavným postavám si tieto detektívne komiksy užijú aj staršie generácie a samozrejme aj tie mladšie. V minulom roku tu vyšiel prvý diel a v tomto roku vychádzajú naraz dva diely.

Čtyřka z Baker Street 2: Aféra Rabukin prichádza s výrazne komplikovanejším príbehom ako prvý diel a tentokrát sa do toho mieša politika. Príbeh je o ruských revolucionároch žijúcich v Londýne a o tajnej polícii ruského cára. Samozrejme sa do tejto potyčky zapletie aj štvorica hlavných hrdinov a za neprítomnosti Sherlocka sa budú snažiť Kataríne Ivanovovej pomôcť očistiť meno jej priateľa, ktorého obvinili z vraždy. Sú to politické machinácie a je tak trošku škoda, že sa veľká časť komiksu venuje práve vysvetlovaniu politických súvislostí a udalostí. Komiks kvôli tomu stráca tempo, ale v druhej polovici sa to poriadne rozbehne a dôjde aj na slávneho Jacka Rozparovača.

Scenár sa autorom vydaril podľa mňa viac v úvodnom diely, kde bol predsa len dynamickejší, ale aj tu je stále ten príbeh dostatočne kvalitný a hlavnej v druhej polovici sa aj poriadne rozbehne. Hlavní hrdinovia sú sympatickí a prostredie Londýna je dostatočne pútavé a bohaté na rôzne zaujímavé postavy. David Etien je jeden z najkvalitnejších autorov kresby, akých poznám a veľmi dobre sa na jeho prepracované strany pozerá. Jedinú námietku, ktorú k nemu mám, sú obálky, ktoré nedokážu až tak zaujať. Inak však k nemu nemám žiadne výhrady a s veľkou radosťou a zvedavosťou otáčam jeho nakreslené strany.

Ak hľadáte dobrodružnú sériu, máte radi detektívky, perfektnú kresbu, Londýn, a nevadia vám deti ako hlavné postavy, tak je dosť možné, že si túto sériu zamilujete.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 56

Väzba: Mäkká

Jazyk: český

Scenár: Jean-Blaise Djian, Olivier Legrand

Kresba: David Etien

Preklad: Jitka Musilová

Redakcia: Zbyněk Froněk, Jan Havlíček (Gmork), Josef Vybíral

Vydavateľstvo: Nakladatelství Josef Vybíral

 

4

Hodnotenie

Druhý diel len potvrdzuje, že tu máme dočinenia s kvalitnou dobrodružno detektívnou sériou, ktorá má pútavé príbehy, perfektnú kresbu a sympatických hrdinov.

Autor – Rado