Jedná sa o edíciu DC Black Label, v ktorej dostávajú šikovní komiksoví tvorcovia voľnosť a môžu si vytvoriť uzavretú minisériu s postavami z DC univerza podľa vlastných predstáv pre dospelejšie publikum. Vo vydavateľstve Crew už vyšiel Batman: Zatracení, ktorý bodoval hlavne kresbou, ale scenáristicky to bolo výrazne horšie. Vyšla Harleen, ktorá bola jednoducho skvelá po všetkých stránkach a podobne sa vydaril aj Batman: Bílý rytíř, ktorý je jedným z najlepších komiksov s Batmanom za posledné roky. Veľmi sa vydaril aj komiks Wonder Woman: Mrtvá Země, ktorá bola svieža námetom a aj svojou farebnou kresbou. Zatiaľ je táto edícia plná zaujímavých nápadov od tých najlepších komiksových tvorcov súčasnosti a je aj patrične úspešná a dobre sa predáva. Som veľmi zvedavý, čo bude Crew vydávať v tejto edícii ďalej, na výber je toho dosť. Samozrejme komiksy s Batmanom budú vždy ťahať asi najviac čitateľov, aj preto siahli po príbehu Batman: Tři Jokeři.

Kto sú traja Jokeri? Už s jedným má Batman čo robiť, tak čo bude robiť teraz, keď sú traja? Batman síce nechápe, ako je to možné alebo prečo to tak je, ale fakty sú jasné: človek, ktorého prenasleduje celý svoj život, nie je v skutočnosti jedným človekom. Jokeri sú traja a zlo páchajú na troch rôznych miestach naraz. Teraz, keď pozná túto neuveriteľnú pravdu, potrebuje Bruce nejaké skutočné odpovede. Temný rytier sa tak s pomocou Barbary Gordonovej (Batgirl) a Jasona Todda (Red Hood) – dvoch predchádzajúcich obetí Jokerovej brutality – konečne vydáva na cestu k tomu, aby šialenca s nepríčetným smiechom porazil raz a navždy. 

Batman: Tři Jokeři je zatiaľ v edícii Black Label najútlejšia knižka a aj celkovo, keď sa do knihy začítate, máte pocit, že sa jedná o menej podstatný príbeh, ako tomu bolo v predošlých knihách, ktoré u nás boli v edícii Black Label vydané. Prirovnal by som to k Batman: Zatracení, ten mal lepšiu kresbu a Tři Jokeři majú zasa zaujímavejší scenár. Za tým stojí Geoff Johns, ktorý je jednou z najväčších scenáristických hviezd súčasnosti a aj u nás už od neho vyšlo pekných pár kúskov, medzi tie zaujímavejšie patria určite Hodiny posledního soudu (naše recenzie na prvú knihu TU a na druhú TU), Batman: Země jedna alebo séria Liga spravedlnosti (New 52). Príbeh rozohral dobre a už len ten námet, že miesto jedného Jokera vystupujú traja je dostatočne elektrizujúci a zaujímavý. Naviac príbeh rozohráva dostatočne tajomne a čitateľ vôbec netuší, o čo sa vlastne jedná a či sú naozaj traja alebo je to len nejaká hra? Naviac sa scenárista pekne hrá s minulosťou postáv, z ktorej hlavne smrť Wayneovcov bola rozoberaná nespočetne veľakrát, no vniesol do toho dostatočne svieži pohľad na vec. Podobne je to aj s postavami Batgirl a Red Hoodom, ktorí majú obaja s Jokerom nevyrovnané účty a obaja sa k tomu stavajú úplne iným štýlom. Z Red Hooda sa stáva neriadený stroj, ktorý je schopný aj zabiť, čo je Batmanovi výrazne proti srsti a jeho presvedčeniu. Rozhodne tu je pár dobrých nápadov a celé je to taká fajn jednohubka. Nejedná sa síce o nič zásadné, ale číta sa to dobre a scenár je dostatočne pútavý. Kresba je kvalitná ale nijak extra nevybočuje zo zabehnutého superhrdinského mainstreamu a je veľmi podobná tej z Hodín posledního soudu. Od Jasona Faboka tu už tiež vyšlo viacero komiksov, ale vo všetkých len hosťoval a kreslil tam len niektoré časti. Jeho najvýraznejším komiksom, ktorý u nás vyšiel je Znovuzrození hrdinů DC: Batman / Flash: Odznak, v ktorom to kreslil z veľkej časti práve on. 

Ak máte radi príbehy s Batmanom a hľadáte niečo svieže a zaujímavé, Batman: Tři Jokeři bude určite dobrou voľbou. Nemajte však prehnané nároky, nejedná sa o prelomový ani o nijak dôležitý komiks, je to len kvalitná jednohubka s dobrým námetom. Bavil som sa.

Na vnútornej strane prebalu nájdete rozkladací plagát.
Vyšlo u nás ako piaty zväzok edície DC Black Label.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 160

Väzba: Tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Geoff Johns

Kresba: Jason Fabok

Preklad: Ľudovít Plata (Turlogh)

Redakcia: Filip Gotfrid, Andrea Nekvapilová

Vydavateľstvo: CREW

4

Hodnotenie

Batman: Tři Jokeři má zaujímavý námet, predsa len traja Jokeri miesto jedného? Geoff Johns to celé vymyslel dostatočne rafinovane, pútavo a hrá sa aj s bolestivou minulosťou postáv. Nejedná sa síce o nič zásadné, no ak hľadáte zábavný komiks s Batmanom a máte radi Jokera, tak by ste to jednoducho nemali minúť.

Autor – Rado