Je to tak, v Hodinách posledního soudu sa stretávajú dva rozdielne univerzá. Strážci (Watchmen) sa dostanú do DC univerza do Gothamu a okrem Batmana sa v príbehu objavuje aj Joker alebo Superman. Rozhodne sa jedná o dobrý nápad, to takto zmiešať a síce komiks nedosahuje kvalitu komiksu Watchmen, jedná sa o zaujímavé čítanie. Scenárista Geoff Johns samozrejme nie je Alan Moore, ktorý v najlepších rokoch svojej tvorby stvoril práve kultových Strážcov, ale myslím si, že sa nemá za čo hanbiť.

 

Sedem rokov po udalostiach popísaných v Strážcoch bol Adrian Veidt odhalený ako vrah miliónov ľudí. Teraz je na úteku a snaží sa prísť na nový plán, ako pred svetom očistiť svoje meno. Prvý krok? Nájsť Dr. Manhattana a tak sa spolu s novým Rorschachom a doteraz nepoznanými postavami milencov Mímom a Marionetou vyberie po jeho stopách do iného univerza, do Batmanovho Gothamu.

 

Scenárista Geoff Johns sa s príbehom vynašiel a posunul ho na úplne inú úroveň, je totiž veľmi ťažké čo i len sa priblížiť geniálnemu Alanovi Moorovi z roku 1984, kedy pôvodní Strážci vznikli a ukázali svetu, že superhrdinovia nie sú len pre deti, ale že môže vzniknúť veľmi kvalitný a premyslený príbeh, ktorý bude oslovovať generácie čitateľov a stane sa nie len jedným z najlepšie napísaných komiksov, ale kníh celkovo. Hodiny posledního soudu prinášajú úplne nový a svieži pohľad a idú smerom, ktorý by asi očakával málokto. Stret týchto dvoch obľúbených svetov vzbudzoval u komiksových fanúšikov veľké očakávania, ale výsledný produkt určite rozdelil fanúšikov na dva tábory. Niektorí budú radi za nový pohľad a že sa ich obľúbené postavy obavujú v novom príbehu a iní zasa budú znechutení, akým smerom scenár ide a čo sa s postavami robí. Ja osobne chápem úplne oba tábory. Z jednej strany som rád, že sa to tu takto mieša a sú tu strety hrdinov, ktoré by mi kedysi ani nenapadli a že sa tu objavujú niektoré moje obľúbené postavy a na strane druhej mi to celé tak trochu aj vadí.

POKUSTE SE MĚ ZATKNOUT NEBO ZASTŘELIT NEBO NĚCO TAKOVÝHO A JÁ VÁM BUDU MUSET PODŘÍZNOUT KRKY. 

Rozhodne tu výskyt niektorých postáv čitateľov prekvapí a ja sám som bol tak trochu zarazený, že sú tu postavy ako Rorschach alebo Komediant. Rorschach bol mojou obľúbenou postavou v pôvodných Strážcoch a preto som za jeho častý výskyt v tejto knihe rád, aj keď to už nie je ten pravý. Príjemné prekvapenie určite vyvolajú hlavne Mím a Marioneta, ktorí sú novými a dostatočne zaujímavými postavami, aj keď sa im scenárista venuje možno až príliš. Pútavosť knihe dodávajú aj dobre známe postavy z DC univerza a síce tu nehrajú zatiaľ až také dôležité úlohy, aj krátky výskyt Batmana, Supermana či Jokera púta pozornosť.

Za kresbu je zodpovedný Gary Frank, ktorý to kreslí tak typicky DC superhrdinsky a síce sa na to celé dobre pozerá, chýbali mi v kresbe zaujímavejšie pohľady. Za to však môže hlavne scenár, ktorý je dosť civilný a konverzačný. Nečakajte veľa akcie, táto prvá kniha slúži hlavne na zoznamovanie. Občas sa udeje nejaký krvavý stret, za čo sú zodpovedné hlavne nové postavy milencov, ale inak je to skôr komorné, bez veľkolepých scén. Čítanie ma však bavilo a som zvedavý, aký bude druhý diel príbehu.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 224, 

Väzba: Mäkká/Tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Geoff Johns

Kresba: Gary Frank

Preklad: Marko Hauliš, Hana Haulišová

Vydavateľstvo: BB/art

4

Hodnotenie

Hodiny posledního soudu 1 sú rozhodne zaujímavý komiks, ktorý spája prekvapivo Strážcov s DC univerzom. Objaví sa tu viacero dobre známych postáv, pár zmŕtvychvstaní, ale aj podarené nové postavy. Prvý diel je hlavne zoznamovací a až tak veľa vecí sa tu neudeje a pre lepší čitateľský zážitok je lepšie, ak zabudnete na neprekonateľný originál od Alana Moorea. Aj napriek tomu sa však jedná o kvalitné čítanie.

Autor – Rado