Jedná sa o edíciu DC Black Label, v ktorej dostávajú šikovní komiksoví tvorcovia voľnosť a môžu si vytvoriť uzavretú minisériu s postavami z DC univerza podľa vlastných predstáv pre dospelejšie publikum. Vo vydavateľstve Crew už vyšiel Batman: Zatracení, ktorý bodoval hlavne kresbou, ale scenáristicky to bolo výrazne horšie. Vyšla Harleen, ktorá bola jednoducho skvelá po všetkých stránkach a podobne sa vydaril aj Batman: Bílý rytíř, ktorý je jedným z najlepších komiksov s Batmanom za posledné roky. Zatiaľ je táto edícia svieža a plná zaujímavých nápadov od tých najlepších komiksových tvorcov súčasnosti. Som veľmi zvedavý, čo bude Crew vydávať v tejto edícii ďalej, ale aj tentokrát sa trafili a komiks Wonder Woman: Mrtvá Země sa môže po kvalitatívnej stránke smelo postaviť vedľa Harleen a Bieleho rytiera. U mňa sa jedná s prehľadom o najlepší komiks s Wonder Woman.

Príbeh sa začína tým, že je Wonder Woman prebudená rozbitím skla na svojej ochrannej schránke po storočnom spánku. Partička ľudí sa snaží prežiť útok krvilačnej Headry, s ktorou im pomôže práve čerstvo prebudená princezna Amazoniek. Tá však absolutne netuší, čo sa okolo nej deje a prečo sa nachádza v Batmanovej skrýši s úplne neznámymi ľuďmi? Čo to bolo za obludu? Prečo je Batman mŕtvy? A čo sa to stalo s planétou Zem? Odpovede na tieto otázky sa budú odhaľovať postupne, ale jedno je isté, po scenáristickej stránke sa tento komiks vážne vydaril a ponúka veľmi svieži a neokukaný príbeh. Zem je zdevastovaná a ľudia sú blízko k vyhubeniu. Prežívajú v jednom z posledných miest, ale často sú napádaní a lovení monštrami s názvom Haedry. Wonder Woman im chce pomôcť a chce prísť na to, čo sa vlastne stalo a deje. Zaujme aj Mad Maxovská atmosféra, ktorú Mrtvá Země pripomína hlavne tým spustnutým postapokalyptickým prostredím v prvej polovici komiksu. Neskôr sa prostredia menia a okrem pustatiny sa pozrieme aj do iných kútov sveta a to napríklad na ostrov amazoniek. Námetom je komiks podobný aj na kultovú klasiku s názvom Wolverine: Starej dobrej Logan, ktorú tu Crew vydali v roku 2019 vo vynovenej verzii.

Pútavosť príbehu funguje od prvých strán, už hneď na piatej strane je akčná scéna a celkovo sa jedná o komiks nabitý vydarenými akčnými scénami. Autor Daniel Warren Johnson má vo svojich rukách viacero prekvapivých tromfov a postupne ich na čitateľa vyťahuje. Neustále som bol v pozore a veľmi ma bavilo, ako to celé autor šikovne vymyslel. Či už sa jedná o nečakané odhalenia, o dynamickú akciu a zaujímavých nepriateľov, všetko to do seba perfektne zapadá a ponúka hrdinku Wonder Woman v úplne inom svetle. Komiks má šancu zaujať aj tých, ktorí tejto hrdinke práve nehodlujú a jedným z nich som aj ja. Komiksy s Wonder Woman ma nikdy veľmi nebavili, ale Mrtvá Země bola tak pútavá, že som ju sfúkol na jedno posedenie a perfektne som sa bavil. Daniel Warren Johnson si komiks sám napísal a aj nakreslil a síce to nie je úplne môj obľúbený štýl kresby, je dynamický a musím uznať, že vypadá dobre. Dokáže nakresliť veľmi pôsobivé scenérie a brutálne akčné scény. Všetko je prehľadné a dobre sa na to aj napriek istej jednoduchosti pozerá. Ja som veľmi príjemne prekvapený.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 204

Väzba: tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Daniel Warren Johnson

Kresba: Daniel Warren Johnson

Preklad: Ľudovít Plata (Turlogh)

Redakcia: Filip Gotfrid, Andrea Nekvapilová

Vydavateľstvo: CREW

 

5

Hodnotenie

Wonder Woman: Mrtvá Země je vydarený komiks napchatý akciou a viacerými sviežimi nápadmi. V rámci edície Black Label sa môže smelo rovnať s Harleen a Batman: Bílý rytíř a to sú prosím pekne poriadne komiksové bomby. Najlepší komiks s Wonder Woman široko ďaleko a som veľmi zvedavý, čo chystá Crew z Black Labelu najbližšie.

Autor – Rado