V Hodinách posledního soudu sa stretávajú dva rozdielne univerzá. Strážci (Watchmen) sa dostanú do DC univerza do Gothamu a okrem Batmana sa v príbehu objavuje aj napríklad Joker, Superman a mnohí iní hrdinovia. Rozhodne sa jedná o dobrý nápad a zmiešanie týchto dvoch svetov síce na prvý pohľad vzbudzuje nemalé obavy, pôsobí to tak trochu chaoticky a komiks samozrejme nedosahuje kvalitu Watchmen, jedná sa však o zaujímavé čítanie. Scenárista Geoff Johns samozrejme nie je Alan Moore, ktorý v najlepších rokoch svojej tvorby stvoril práve kultových Strážcov, ale myslím si, že sa nemá za čo hanbiť.

Prvý diel tohto príbehu bol práve o tom, ako sa postavy z Watchmen univerza dostali do Gothamu. Sedem rokov po udalostiach popísaných v Strážcoch bol Adrian Veidt (Ozymandias) odhalený ako vrah miliónov ľudí. Je na úteku, schováva sa pred svetom a chce nejakým spôsobom očistiť svoje meno. Jeho hlavnou úlohou je nájsť Dr. Manhattana. Je záhadou, prečo ten svoj svet vymenil Dr. Manhattan práve za tento a Manhattana fascinuje, že tu našiel osobu, ktorá ho dokáže zničiť. Jedná sa o Supermana a postavy na šachovnici sú rozmiestnené presne tak, že sa tieto dve najsilnejšie postavy stretnú zoči voči. Ako to dopadne? Zničí Superman Dr. Manhattana alebo zničí Dr. Manhattan všetko ostatné?

Hodiny posledního soudu sú príbehom, ktorý DC veľmi propagoval, jedná sa o zásadný komiks, ktorý ovplyvnil všetky komiksové série v tzv. Znovuzrodení. Pod týmto slovom boli označené viaceré série DC superhrdinov, ktoré sa vyznačovali tým, že do nich mohol kľudne naskočiť nový čitateľ a nemusel vedieť nič o minulosti. Série zo Znovuzrodenia tu vydáva Crew a aj BB/art. Scenárista Geoff Johns sa s príbehom vynašiel a posunul ho na úplne inú úroveň, je totiž veľmi ťažké čo i len sa priblížiť geniálnemu cynickému Alanovi Moorovi z roku 1984, kedy pôvodní Strážci vznikli a ukázali svetu, že superhrdinovia nie sú len pre deti, ale že môže vzniknúť veľmi kvalitný a premyslený príbeh, ktorý bude oslovovať generácie čitateľov a stane sa nie len jedným z najlepšie napísaných komiksov, ale kníh celkovo. Geoff Johns to jednoducho naozaj nemal ľahké, ale popasoval sa s tým celkom dôstojne. Predovšetkým ten nápad spojiť hrdinov oboch svetov stojí za pozornosť. Tu je však aj najväčší kameň úrazu, tých postáv je na ten príbeh príliš veľa a viacerí z nich sa síce na scéne objavia, ale sú tam úplne zbytočne kvôli efektu. Napríklad taký Komediant je celý druhý diel pripútaný na vozíčku a keby tu nebol, nič by sa nestalo. Podobne je to s viacerými postavami, ktoré sú pre príbeh úplne zbytočné. Napätie je však vybudované dobre a stret dvoch velikánov je očakávaný a sľubuje naozaj zaujímavé finále. S Dr. Manhattanom však skáčeme v čase možno až príliš často, čo je rozhodne aj napriek premyslenosti občas mätúce a aj ten samotný finálny stret možno nenaplní u viacerých čitateľov ich očakávania. Nové kultové dielo sa nepodarilo vytvoriť, zaujímavý komiks však áno.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 232

Väzba: Mäkká/Tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Geoff Johns

Kresba: Gary Frank

Preklad: Marko Hauliš, Hana Haulišová

Vydavateľstvo: BB/art

 

4

Hodnotenie

Hodiny posledního soudu 2 sú rozhodne zaujímavým finále. Stret Supermana s Dr. Manhattanom vzbudzuje nemalé očakávania. Spájajú sa tu hrdinovia z komiksu Watchmen s DC univerzom a ich vzájomné konfrontácie pútajú pozornosť. Pre lepší čitateľský zážitok je však lepšie, ak zabudnete na neprekonateľný originál od Alana Moorea. Scenár sa totiž v druhom diely aj napriek zaujímavým udalostiam Geoffovi Johnsovi občas príliš komplikuje. Kniha obsahuje ku koncu príliš veľa skokov v čase a aj tých postáv je tu už prehnane veľa. Nové kultové dielo sa vytvoriť nepodarilo, zaujímavý komiks však áno.

Autor – Rado