Vydavateľstvo Zanir má rozhodne zaujímavý repertoár komiksov. Síce bol Jan Schejbal zo začiatku pôsobenia známy hlavne tým, že vydával mangu, to sa v posledných rokoch zmenilo. Mangu síce stále vydávajú a rozhodne zaujímavú, kde hlavne novinka Radiant svojou zábavnosťou veľmi milo prekvapila (Recenzia), ale okrem mangy vydávajú aj menej známu európsku komiksovú tvorbu. Shuricat – Legenda o ninja kočkách poteší hlavne deti (Recenzia), ale sú tu aj európske komiksy pre dospelejších čitateľov a to severská sága Vei 1 a 2 (Recenzia) alebo samurajská trilógia Cesta meča (Recenzia) a ja len dúfam, že vo výbere podobne zaujímavých európskych komiksov budú pokračovať. Zatiaľ posledným európskym komiksovým titulom je horor Strašáci, ktorý vyšiel vo Francúzsku v roku 2017.

Príbeh tohto hororového komiksu sa zameriava na malého 9 ročného chlapca Elliota, ktorý vidí strašidlá. Rodičia sú tým už značne znepokojení a darmo mu vysvetľujú, že žiadne strašidlá neexistujú a že sa nemá ničoho báť. Malý Elliot sa stane svedkom vraždy jeho rodičov a zabijak chce chytiť aj jeho. Schová sa a prosí o pomoc strašidlo, na ktoré veril. Nie je to však hocijaké strašidlo, je to ten najstrašnejší netvor zo všetkých, samotný Smrťák so svojím divokým psom a ten prosby malého chlapca vypočuje a pomôže mu z domu ujsť. Smrťák patrí k prastarým príšerám, ktoré tie mladšie začali loviť a požierať. Mladí, cieľavedomí, hnusní a zákerní lovci, ktorí chcú vyhubiť prastarých a Smrťák je pre nich spolu s malým chlapcom hlavným nepriateľom, ktorých chcú zabiť a tak sa začína lov.

ŽÁDNÝ PES NENÍ OD PŘÍRODY ZLÝ. ŽÁDNÉ ZVÍŘE NENÍ PŘÍLIŠ DIVOKÉ.

Príbeh je priamočiari a celá kniha je vlastne jednou veľkou krvavou naháňačkou. Smrťák vedie chlapca čo najďalej, ale lovci sú im stále v pätách. Príbeh je veľmi svieži, podobné hororové veci na našom trhu vo väčšom počte chýbajú. Komiks je až prekvapivo akčný a obsahuje viacero krvavých súbojov. Je to veľmi dynamické a stále sa niečo deje, čitateľ si nikdy nie je istý tým, že sú hlavné postavy v bezpečí, stále im niečo hrozí. Autorom sa to veľmi podarilo a neustály pocit ohrozenia postáv prináša neustále napätie. Občas si síce postavy vydýchnu, povedia pár zaujímavých myšlienok, či sa dozvieme aj o Smrťákovej minulosti, no dej je postavený na neustálom ohrození. Za scenárom stojí Mathieu Salvia, pre ktorého je to vlastne prvý autorský komiksový projekt. Síce sa rok predtým podieľal na scenári pre komiksovú sériu Sept (Sedem), kde každý diel sa venoval inej sedmičke ľudí, napríklad Sedem psychopatov, Sedem pirátov, Sedem mágov a podobne, dielov má táto séria 21. Mathieu napísal 18. diel nazvaný Sedem hrdinov. Strašáci sú však jeho prvým komiksovým projektom a rozhodne kvalitným. Scenár sa mu vydaril, postavy sú sympatické, stále sa v komikse niečo deje a celý ten svet, v ktorom existujú krvilačné strašidlá vytvoril zaujímavo. O kresbu sa postaral Djet, ktorý už pracoval na viacerých komiksových projektoch a všetky sa vyznačujú hravou kresbou a peknými farbami. Kresba je veľmi dynamická až divoká, no stále si udržuje prehľadnosť aj pri akčných scénach. Veľmi dobre sa na komiks pozerá a aj napriek tomu, že sa celý odohráva prevažne v temných farbách, coloring je nápaditý.

Musím pochváliť celkové prevedenie knihy, ktoré je na veľmi vysokej úrovni. Kniha vypadá veľmi pekne a obsahuje po skončení príbehu aj pár skíc a alternatívnych obálok. Kniha aj vyšla s dvomi rozdielnymi variantami obálok a obe vypadajú skvelo. Ak ste fanúšikom temnejších príbehov, máte radi horory, peknú kresbu alebo len máte chuť na svieži komiks, určite skúste Strašákov. Ak sa vám budú páčiť, šírte o nich dobré dojmy aj ďalej, aby to malo dobré predaje a aby Zanir častejšie vydával podobne zaujímavé európske komiksy.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 188

Väzba: Tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Mathieu Salvia

Kresba: Stéphane (Djet)

Preklad: Zuzana Lochmanová

Redakcia: Katarzyna Niemiec, Veronika Nováková (Špendla), Jan Schejbal

Vydavateľstvo: ZANIR

4

Hodnotenie

Strašáci sú vydareným hororovým komiksom. Príbeh je o malom chlapcovi, ktorý je svedkom toho, ako mu zabijú rodičov a zabijak chce chytiť aj jeho. Na pomoc mu však príde príšera, ktorá žila roky nepozorovane u nich doma. Ak máte chuť na napínavý temný príbeh s peknou kresbou, Strašáci sú správna voľba.

Autor – Rado