Vydavateľstvo Zanir na čele s Janom Schejbalom u nás začína vydávať francúzsku mangu (manfru) Radiant, ktorá má zatiaľ vo svete 14 dielov a ešte nie je ukončená. Šikovný ilustrátor Tony Valente si sám píše k tejto mange aj scenár a séria sa dostala v roku 2015 aj do Japonska. Radiant bol preložený do viacerých jazykov a po prečítaní prvého dielu som veľmi rád, že sa to tu Zanir rozhodol vydávať. Snáď to dosiahne aspoň porovnateľné predaje s vydarenou ukončenou sériou Cagaster, ktorá bola prekvapivo veľmi kvalitná.

POŽÁDÁM OSTATNÍ O POMOC! TAM BUDEŠ I SE SVÝM PRASÁTKEM V BEZPEČÍ.

TO NENÍ PRASÁTKO, TO JE MÚJ BRÁŠKA!

O čom vlastne Radiant je? Z neba pršia nebezpečné monštrá, ktoré sa volajú Nemesis. Bojovať s nimi dokážu len kúzelníci, bežných smrteľníkov totiž tieto monštrá dotykom zabijú alebo im spôsobia prekliatie. Hlavným hrdinom je kúzelnícky chlapec Seth, ktorý chce tieto obávané Nemesis zničiť a chce nájsť tajomný zdroj toho všetkého s názvom Radiant. Existuje však vôbec? Nikto ho ešte nevidel, ale kúzelníci o ňom hovoria a tak sa chce Seth dozvedieť čo najviac a vystopovať ho.

Námet je dostatočne zaujímavý hlavne vďaka postavám, ktoré sú naozaj sympatické a nechýba ani všadeprítomný humor. Viackrát som sa pri čítaní usmieval alebo hlasno zasmial vďaka podareným hláškam a gagom. Okrem vydareného humoru a postáv má však Radiant tromfy aj na iných miestach. Akcia je prehľadná a prvý súboj s obávanou Nemesis bol perfektne zvládnutý a pútavý. Veľmi ma potešila kvalitná kresba, Tony Valente je v nej úplne istý a zvláda perfektne ako postavy, kompozíciu, emócie, prehľadnosť boja, tak aj pekné prostredia. Niektoré strany som si obzeral viackrát a s kresbou som celkovo spokojný, nemám jej absolutne čo vytknúť a veľmi som zvedavý, čo autor predvedie v ďalších dieloch série. Tromfom by som označil aj svižný scenár, neustále sa tu totiž niečo deje a tak som prvý diel zhltol ako malinu. Dúfam, že si budú aj nasledujúce diely udržiavať vysoko nastavenú kvalitu prvým dielom. Nevedel som zo začiatku, čo mám od tejto série očakávať a radšej som nič nečakal, ale po prečítaní úvodného dielu budú moje očakávania obrovské. Pochváliť musím aj veľmi vydarený preklad, aj vďaka nemu to bolo tak vtipné.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 176

Väzba: Mäkká

Jazyk: český

Scenár: Tony Valente

Kresba: Tony Valente

Preklad: Zuzana Lochmanová

Vydavateľstvo: ZANIR

 

5

Hodnotenie

Radiant 1 je úvod ako hrom! Perfektný prvý diel manga série, ktorý vzbudzuje do budúcna nemalé očakávania. Autor Tony Valente si to píše a kreslí sám a obe remeslá zvláda s veľkým prehľadom. Zábavné hlášky, vtipné gagy, sympatické postavy, prehľadná svižná akcia a pekné prostredia. Ak hľadáte zábavnú akčnú mangu, Radiant bude pravdepodobne dobrá voľba.

Autor – Rado