Jedná sa o edíciu DC Black Label, v ktorej dostávajú šikovní komiksoví tvorcovia voľnosť a môžu si vytvoriť uzavretú minisériu s postavami z DC univerza podľa vlastných predstáv pre dospelejšie publikum. Vo vydavateľstve Crew už vyšiel Batman: Zatracení, ktorý napísal slávny Brian Azzarello, ale aj napriek tomu bodoval hlavne kresbou a scenáristicky to bolo výrazne horšie. Vyšla Harleen, ktorá bola jednoducho skvelá po všetkých stránkach a podobne sa vydaril aj Batman: Bílý rytíř, ktorý je jedným z najlepších komiksov s Batmanom za posledné roky. Veľmi sa vydaril aj komiks Wonder Woman: Mrtvá Země, ktorá bola svieža námetom a aj svojou farebnou kresbou. Vyšiel aj Batman: Tři Jokeři, ktorý ponúkol tiež zaujímavý námet troch rôznych Jokerov. Zatiaľ je táto edícia plná zaujímavých nápadov od tých najlepších komiksových tvorcov súčasnosti a je aj patrične úspešná a dobre sa predáva. V Crew tentokrát trochu zariskovali a prinášajú príbeh tak trochu mimo superhrdinské univerzum. V komikse Hellblazer: Vzlety a pády sa vracia kontroverzný cynický John Constantine a tentokrát ho ukazujú tvorcovia ako homosexuála. U nás je známy hlavne z vydareného filmového spracovania s Keanu Reevesom v hlavnej úlohe a aj keď je to v komiksoch blondiak, vo filme má vlasy čierne.

Najvydarenejšia hláška komiksu:

JOHN CONSTANTINE – CHASI, KAMARÁDE, POSLYŠ, POTŘEBOVAL BYCH LASKAVOST.

CHAS (TAXIKÁR) – TY POTŘEBUJEŠ LASKAVOST? PRÁVĚ JSI ZNIČIL MÚJ TAXÍK A TEĎ KVÚLI TOBĚ MUSÍM UJÍŽDĚT PŘED SKURVENÝM DÉMONEM! SEŠ TOTÁLNÍ RETARD!

Príbeh má rozhodne zaujímavý námet, z neba totiž padajú miliardári s krídlami a úplne nahí. Pršia miliardári! Čo sú úmrtia, ktoré bežných ľudí aj celkom potešia. Akoby to nestačilo, značne znepokojivé je aj to, že John Constantine navštívi policajtku Aisha Bukhari ani nie tak kvôli tým záhadným vraždám miliardárov, ale kvôli tomu, že ich kamarát z detstva, ktorý umrel na utopenie ako chlapec a John to má na svedomí je znovu medzi živými. Bol totiž prítomný v prihliadajúcom sa dave pri vražde nahého okrídleného boháča. Ako je to možné? Čo to má znamenať? Prípad bude vyšetrovať policajtka, exorcista a detektív John Constantine a pripojí sa k nim aj duch mŕtveho kolegu a aj samotný Satan.

Aj keď znie námet veľmi dobre, až tak mi ten príbeh o hľadaní malého zlého chlapca nesadol. Aj keď je štvorica spolupracujúcich nevšedných hrdinov zaujímavá, ich interakcie mi neprídu tak úplne využité a určite sa z toho dalo vyťažiť viac. Napríklad so Satanom sa tu rieši hlavne vzájomná sexuálna príťažlivosť a žiarlivosť a síce je to originálne, prišlo mi to ako príliš prvoplánové. Ku koncu už naberie príbeh aj akčnejšie grády a bavil som sa, no celkovo musím uznať, že je to pre mňa zatiaľ po titule Batman: Zatracení najslabší Black Label. Inak je však táto edícia skvelá a vznikajú tu veľmi zaujímavé tituly, z ktorých mi Harleen, Batman: Bílý rytíř alebo Wonder Woman maximálne sadli. S Hellblazerom sa to nepodarilo, môže za to určite aj kresba Daricka Robertsona (kreslil napríklad u nás vydané série Banda alebo Transmetropolitan), podobný štýl nemám až tak rád a nesedí mi, ale keby to malo zaujímavejší príbeh, určite by mi to nevadilo. Veľké zameranie na čierny humor mi skôr vadilo a postavy mi neboli sympatické. Aj napriek tomu všetkému to však bola fajn uzavretá jednohubka a ak máte chuť na drzú čertovskú detektívku plnú čierneho humoru, je dosť možné, že sa vám to bude páčiť. Je to jednoducho niečo iné.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke CREW.

KUPUJTE TU

Počet strán: 152

Väzba: Tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Tom Taylor

Kresba: Darick Robertson

Farby: Diego Rodriguez

Preklad: Jan Kukrál

Redakcia: Filip Gotfrid, Patrik Linhart, Petr Stejskal

Vydavateľstvo: CREW

3

Hodnotenie

Hellblazer: Vzlety a pády je drsný komiks plný čierneho humoru. Vraždy tu vyšetrujú policajtka, exorcista, duch a diabol a síce táto partička sľubuje naozaj zábavné situácie, bavil som sa napokon menej ako som čakal a sám neviem prečo vlastne. Pravdepodobne to bude príbehom, ktorý mi až tak nesadol, aj keď znela téma zo začiatku veľmi zaujímavo. V Black Label edícii od Crew je však latka nastavená veľmi vysoko. Komiksy Harleen, Batman: Bílý rytíř a Wonder Woman: Mrtvá Země sú pre mňa maximálna komiksová kvalita a Hellblazer je tak na úrovni Batman: Zatracení.

Autor – Rado