Criminal 1 a 2 patria k tomu najlepšiemu, čo bolo v rámci komiksového žánru kedy napísané. Sú to perfektne napísané temné príbehy plné napätia, násilia a prepracovaných charakterov. Prvý Criminal vznikol v roku 2006 a u nás vyšiel v roku 2012. Druhá kniha a jej príbehy začali vznikať v roku 2008 a u nás vyšla kniha v roku 2015. Obe tieto knihy patria k najoceňovanejším a najrešpektovanejším komiksom všetkých čias. Pravidelne sa umiestňujú v TOP rebríčkoch najlepších komiksov a naozaj sa jedná o majstrovské diela. Ed Brubaker stvoril po scenáristickej stránke veľmi pútavé a premyslené dielo, ktoré Sean Phillips už tradične doplňuje kvalitnou realistickou kresbou.

Ako je však na tom kvalitatívne tretí diel? Jeho príbehy vznikali totiž medzi rokmi 2015 a 2019 a aj sami autori si od série dali dlhšiu pauzu a pracovali na iných projektoch. Ed Brubaker po skončení druhej knihy ani sám nevedel, či sa ešte vôbec k tejto sérii vráti. V tom momente si nevedel predstaviť ďalšie pokračovanie a myslel si, že už v tejto sérii toho vzniklo dosť. V pauze od série Criminal vznikli komiksy Fatale a Kill or be Killed. Mimochodom Fatale tu už BB/art vydal celý a na Kill or be Killed sa chystá tiež. Postupne sa však Brubaker s Phillipsom ku Criminalu vracali, síce v kratších príbehoch, ale vracali sa a postupne sa toho nazbieralo viac. Tretia kniha je od tých predošlých iná hlavne v tom, že má viacero kratších príbehov. Burbakera tvorba na sérii začala znovu baviť a prišiel na to, že tých nápadov má stále dosť a je stále kam sa posúvať dopredu, aj keď možno trochu inak. Ak máte záujem, tu sú recenzie na prvý a druhý diel série. Natešených čitateľov na tretiu knihu bolo určite veľa a sám som mal veľké očakávania. Ako som už spomenul, kniha je zložená z viacerých kratších príbehov, aby som bol konkrétny tak sú to štyri poviedky a dve novely. Bonusový materiál je tiež poriadne výživný a máte tu až 70 strán. V príbehoch sa aj tentokrát vracajú dobre známe postavy z minulých dielov a pridáva sa aj niekoľko nových.

Tentokrát sa výraznejšie menia aj prostredia. Kým v prvých dvoch knihách sa jednalo hlavne o to isté mesto a jeho rôzne budovy či uličky, tu sa pozrieme do väzenia, do liečebne pre drogovo závislých, budeme s hrdinami na cestách autom a jeden celý príbeh sa odohráva na komiksovom festivale. V príbehoch sa potom nachádzajú aj také hravé komiksy v komiksoch a máme tu pár strán fantasy na štýl Conana a potom príbeh Kung-fu vlkolaka. Vždy je to spravené tak, že tie komiksy čítajú hlavné postavy v príbehoch a my si ich čítame spolu s nimi, pokým ich niekto pri čítaní nevyruší. Je to vtipné hlavne zo začiatku, ale keď sa to už opakujem po niekoľký krát, už mi to prišlo skôr otravné. Kým príbehy Divošský meč a Smrtící ruce sú v podstate veľmi podobné atmosfére predošlých kníh, tak príbeh Mí hrdinové byli vždycky feťáci sa už výrazne odlišuje a je to skôr taká romantická psychologická dráma, ktorá sa mi sem svojou uvoľnenou atmosférou (aj keď končí depresívne) až tak nehodila. Príbehy Noční rozhodnutí a Sirotci sú príliš krátke a skôr mi vyšumeli do prázdna ako by sa mi nejak extra páčili a oproti dlhším príbehom z minulosti sú vyslovene slabé. Zlý víkend odohrávajúci sa na komiksovom festivale v hlavnej úlohe s dobre známym Jacobom a s novou postavou starého slávneho komiksového ilustrátora sa však vydaril a perfektne tu funguje taká tá neistota, že čo sa vlastne v príbehu udeje a ako to skončí. Lebo vo vzduchu neustále cítiť nejaký malér.

Celkovo je tretia kniha kvalitná, stále je to dobre napísané a pekne nakreslená a páčili sa mi aj živšie farby, ale keď si to porovnám s predošlými knihami, tak je tu predsa len cítiť kvalitatívny zosun.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke BB/art.

KUPUJTE TU

Počet strán: 400

Väzba: Tvrdá

Jazyk: Český

Scenár: Ed Brubaker

Kresba: Sean Phillips

Preklad: Štěpán Kopřiva

Redakcia: Mirka Jarotková, Pavel Kořínek

Vydavateľstvo: BB/art

4

Hodnotenie

Criminal 3: Noční rozhodnutí je plný hravých vizuálnych nápadov a scenáristicky sa Brubaker s postavami pohráva tiež na rôznych miestach a v rôznych časových obdobiach. Oproti predošlým knihám je to však predsa len menej napínavé a atmosféra už nie je ani zďaleka tak temná. Kvalita tu stále je zreteľná, ale o úroveň horšia ako v kultovom Criminal 1 a 2.

Autor – Rado