Criminal sa pravidelne umiestňuje v rebríčkoch najlepších komiksov všetkých čias. Ed Brubaker stvoril po scenáristickej stránke veľmi pútavé a premyslené dielo, ktoré Sean Phillips už tradične doplňuje kvalitnou realistickou kresbou. Criminal je kultové dielo, ktoré ak ste ešte nečítali a myslíte to s komiksom vážne, tak si ho jednoducho musíte prečítať. Je to perfektná gangsterka, ktorá sa svojou prepracovanosťou a zážitkom môže smelo rovnať s tými najvydarenejšími gangsterskými filmami. Scenárista Ed Brubaker má za sebou už bohatú prácu pre DC, Image alebo Marvel. Napísal tituly ako Batman, Deadenders, Sandman Presents: Dead Boy Detectives, Catwoman, Sleeper, The Authority, Gotham Central, Uncanny X-Men, Daredevil, The Immortal Iron Fist, Captain America a jeho najslávnejšími kúskami sú práve Criminal, Velvet, Fatale, Zatmívačka a Kill or be Killed. Za kresbou stojí ďalšie veľké komiksové meno a to Sean Phillips, ktorý má za sebou okrem iných prácu na komiksoch Zatmívačka, Fatale a aj sériu Criminal. Z polupráce Brubakera a Phillipsa zatiaľ slabý komiks nevznikol. Tu nájdete komiksy, ktoré už od tejto skvelej dvojice autorov BB/art u nás vydal.

Každý zločinec má svoj príbeh a tu sa pozrieme na príbehy viacerých z nich. Odohrávajú sa v tom istom svete a dokonca majú tie isté miesta alebo postavy. Prvým príbehom je Zbabělec, ktorý rozpráva o Leovi Pattersonovi, ktorý je opatrný profesionál, ktorý sa už nechce namočiť do problémov. Udalosti sa však vyvinú takým smerom, že si nakoniec povie, že do podozrivo vypadajúcej akcie nakoniec ide. Hovorí sa o ňom, že nikdy nevzal do ruky pištoľ a že je zbabelec. V tejto akcii sa však zapletie so skorumpovanými policajtami a akcia sa zvrhne úplne nebezpečným smerom, k tomu ešte aj žena, ktorej nevie odolať a na krku starý chlap závislý na heroíne, o ktorého sa stará. Kopec problémov a ako to vyriešiť? Druhý príbeh je o Tracym Lawlessovi, staršom z dvojice bratov, ktorý sa dozvedá, že jeho mladší brat bol zabitý a tak sa vracia z armády. Vydáva sa nenápadne zistiť o tejto vražde viac a chystá sa za svojho brata dotyčným pomstiť. Zblíži sa však až príliš s bývalou bratovou frajerkou, ktorá je členkou gangu, do ktorého sa infiltruje. Kto zabil jeho brata a prečo? Tretí príbeh s názvom Mŕtvi a umierajúci je rozdelený do troch kratších kapitol, ktoré so sebou súvisia a ukazujú stále iný pohľad za iné postavy. Tá prvá je o boxerovi, druhá je o splatení dlhu a tretia je z pohľadu Danici, černošky, ktorá tieto príbehy spojuje.

Všetky tieto príbehy sú drsné, skvelo napísané a majú v hlavných úlohách postavy, ktoré sú prevažne sympatické a veľmi sa mi páčilo, že autor ukazuje ich osobné príbehy a ich cestu. Každý príbeh spojuje to isté mesto a ten istý neutrálny bar, v ktorom sa stretávajú aj zločinci, ale len málokedy sa v ňom situácia vymkla z pod kontroly. Príbehy majú spoločné aj niektoré postavy, napríklad hlavná postava prvého príbehu Leo, má v druhom príbehu cameo a je v base, z ktorej pomôže prihovorením sa za Tracyho Lawlessa, aby ho zobrali do gangu ako šoféra. Černoška Danica zasa spojuje celý tretí príbeh a jeho kapitoly. Všetky príbehy majú spoločnú drsnosť, insomniu, hlavné postavy nemôžu z rôznych príčin v noci spať a spoločné majú aj osudové ženské postavy, ktoré im zamotajú hlavy. Síce nesledujeme ani jednu hlavnú postavu príliš dlho, dokážu sa dostať čitateľovi pod kožu a vďaka dobre napísaným dialógom a celkovo scenáru sú vlastne všetky svojím spôsobom sympatické aj napriek tomu, že sa jedná vlastne prevažne o zločincov. Veľmi silný komiks, od ktorého rozhodne nečakajte akčné orgie, akcie je tu celkovo málo, v prvom rade sa jedná o budovanie príbehu, scén a napätia. Akčné scény sú väčšinou rýchle a odohrávajú sa len na pár stranách, kedy už vyhrotené situácie eskalujú. Phillipsova kresba je atmosférická, chladná a realistická a dobre sa na ňu pozerá. Perfektne zvláda postavy, tváre, mimiku a emócie.

Aj napriek tomu, že kniha obsahuje viac príbehov, nemám tu svoj obľúbený, bavili ma všetky a to sa mi stáva naozaj málokedy. Väčšinou ma v komiksoch stále nejaký ten príbeh z viacerých dostupných nudí, tu som sa však pociťoval napätie v každom z nich a zaujímali ma osudy postáv. Ak ste ešte Criminal nečítali, napravte to, jedná sa o jeden z tých vôbec najlepších. Naviac BB/art to tu vydal v druhom vydaní a kniha je perfektne spracovaná a má aj kopu pekných bonusov hlavne v podobe obálok.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 432

Väzba: Tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Ed Brubaker

Kresba: Sean Phillips

Preklad: Štěpán Kopřiva

Redakcia: Mirka Jarotková, Jiří Pavlovský

Vydavateľstvo: BB/art

 

5

Hodnotenie

Criminal: Každý je zločinec rozhodne patrí k tým najkvalitnejším komiksom. Perfektný scenár, sympatické postavy aj napriek tomu, že sú to väčšinou zločinci, skvelé dialógy, kopa napätia, temná noir atmosféra, realistická dobrá kresba a takto by som mohol pokračovať. Nenapadá mi nič, čo by som komiksu vytkol a ak ste ešte Criminal stále nečítali a máte radi dospelé príbehy, napravte to.

Autor – Rado