Séria Criminal sa pravidelne umiestňuje v rebríčkoch najlepších komiksov všetkých čias. Ed Brubaker stvoril po scenáristickej stránke veľmi pútavé a premyslené dielo, ktoré Sean Phillips už tradične doplňuje kvalitnou realistickou kresbou. Criminal je kultové dielo, ktoré ak ste ešte nečítali a myslíte to s komiksom vážne, tak si ho jednoducho musíte prečítať. Je to perfektná gangsterka, ktorá sa svojou prepracovanosťou a zážitkom môže smelo rovnať s tými najvydarenejšími gangsterskými filmami. Scenárista Ed Brubaker má za sebou už bohatú prácu pre DC, Image alebo Marvel. Napísal tituly ako Batman, Deadenders, Sandman Presents: Dead Boy Detectives, Catwoman, Sleeper, The Authority, Gotham Central, Uncanny X-Men, Daredevil, The Immortal Iron Fist, Captain America a jeho najslávnejšími kúskami sú práve séria Criminal, Velvet, Fatale, Zatmívačka a Kill or be Killed. Za kresbou stojí ďalšie veľké komiksové meno a to Sean Phillips, ktorý má za sebou okrem iných prácu na komiksoch Zatmívačka, Fatale a aj sériu Criminal. Z polupráce Brubakera a Phillipsa zatiaľ slabý komiks nevznikol.

Aj druhý diel ponúka tri príbehy troch rôznych ľudí v rôznych situáciách, ale v tom istom svete. S prvým dielom má komiks spoločné viac ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Príbehy sa odohrávajú na veľmi podobných miestach a komiks obsahuje aj viaceré známe postavy z prvej knihy. Tak napríklad Jacob Kurtz sa tu stáva hlavnou postavou prvého príbehu s názvom Zlá noc, Jacob mal malú bočnú rolu v predošlej knihe. Tu je tentokrát hlavným hrdinom celého príbehu a je to kreslič, ktorý kreslí komiksové stripy do novín a bol v minulosti obvinený z vraždy vlastnej manželky. Dostal sa z toho, ale problémy si ho nájdu znovu a tentokrát sa stáva zajatcom vo vlastnom dome. Za problémom je aj tentokrát žena. Druhý príbeh vracia do hlavnej úlohy postavu Tracyho Lawlessa, ktorý bol hlavným hrdinom aj v minulej knihe v príbehu Lawless, tu je jeho príbeh nazvaný Hříšníci. Tracy musí odpracovávať dlh u Sebastiana Hydea. Robí však pre neho zabijaka a samozrejme to pre neho znamená len samé problémy. Naviac má vylúštiť vraždy tzv. nedotknuteľných osobností mesta, všetko to síce boli zločinci, ale vysoko postavení a nikomu nejde do hlavy, kto ich vlastne zabíja. Tretím príbehom je Poslední z nevinných a tu je hlavnou postavou Riley Richards, ktorý sa odsťahoval z malého mestečka do veľkomesta, miluje prachy, no nemiluje svoju ženu, o ktorej vie, že spáva s jeho kamošom z detstva a síce to nie je hlavný dôvod, no chce ju zabiť. Má dokonalý plán, ako však neskôr zistí, až tak dokonalý nebol.

Znovu sa jedná o prvotriednu scenáristickú prácu, aj druhý diel je perfektne napísaný a príbehy ma okamžite vtiahli. Silné a zaujímavé postavy, uveriteľné a dobre napísané dialógy, premyslený scenár do najmenších detailov. K tomu príjemná realistická kresba od Seana Phillipsa, ktorú som síce dakedy z videných obrázkov nemal až tak rád, no v príbehoch je skvelá a dokonale k tým scenárom sadne. Temná atmosféra, poriadne drsné udalosti v ktorých si nikdy nie som úplne istý, ako ktorá postava dopadne. Criminal 2 si udržal vysoko postavenú latku prvého dielu, čo je až zarážajúce, lebo prvý diel je totálna kultová záležitosť a druhý diel nie je o nič slabší. Obdivuhodné. Za zmienku stoja aj kvalitné bonusy, obálky a aj nahliadnutie do procesu tvorby jedného z najlepších komiksov.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke BB/art.

KUPUJTE TU

Počet strán: 432

Väzba: Tvrdá

Jazyk: Český

Scenár: Ed Brubaker

Kresba: Sean Phillips

Preklad: Štěpán Kopřiva

Redakcia: Jiří Pavlovský

Vydavateľstvo: BB/art

5

Hodnotenie

Som ohúrený. Nestáva sa totiž často, aby bol druhý diel minimálne tak kvalitný ako ten prvý. Tu sa tá vysoko nastavená latka podarila dosiahnuť a v niektorých okamihoch aj prekonať. Criminal 2: Poslední z nevinných je prvotriedna scenáristická kvalita, je to napínavé, drsné a premyslené do najmenších detailov. Silné postavy a ešte silnejšie dialógy. Realistická kresba Seana Phillipsa k tomu perfektne sedí. Jeden z najlepších komiksov.

Autor – Rado