Batman má nový dlho očakávaný filmový prírastok a tak sa v Crew rozhodli vydať atmosférou veľmi podobný komiks z edície DC Black Label. Jedná sa o edíciu, v ktorej dostávajú šikovní komiksoví tvorcovia voľnosť a môžu si vytvoriť uzavretú minisériu s postavami z DC univerza podľa vlastných predstáv pre dospelejšie publikum. Vo vydavateľstve Crew už vyšiel Batman: Zatracení, ktorý napísal slávny Brian Azzarello, ale aj napriek tomu bodoval hlavne kresbou a scenáristicky to bolo výrazne horšie. Vyšla Harleen, ktorá bola jednoducho skvelá po všetkých stránkach a podobne sa vydaril aj Batman: Bílý rytíř, ktorý je jedným z najlepších komiksov s Batmanom za posledné roky. Veľmi sa vydaril aj komiks Wonder Woman: Mrtvá Země, ktorá bola svieža námetom a aj svojou farebnou kresbou. Vyšiel aj Batman: Tři Jokeři, ktorý ponúkol tiež zaujímavý námet troch rôznych Jokerov. V Crew naposledy trochu zariskovali a priniesli príbeh tak trochu mimo superhrdinské univerzum. V komikse Hellblazer: Vzlety a pády sa vrátil obľúbený John Constantine. Zatiaľ je edícia Black Label plná zaujímavých nápadov od tých najlepších komiksových tvorcov súčasnosti a je aj patrične úspešná a dobre sa predáva.

Komiksy s Batmanom sú celkovo na našom trhu tie najpredávanejšie superhrdinské komiksy. Aj preto bolo logické, že sa k novému filmu vydá aj nejaký ten komiks. Batman: Dvojník je ďalším kvalitným zárezom do edície. Tentokrát sa príbeh zameriava na Batmana ako na nováčika, ktorý ešte nemá v Gothame neotrasiteľnú pozíciu a polícia ho nemá až tak v láske. Na scéne sa objaví druhý Batman, ktorý však nepriateľov zabíja a to je proti zákonom mesta. Polícia preto rozbehne pátranie po Batmanovi a s pribúdajúcimi obeťami ho chcú chytiť stále viac. Bruce Wayne chce samozrejme očistiť Batmanove meno a chce dvojníka chytiť a zneškodniť. Vôbec to však nebude také jednoduché.

Batman: Dvojník sa vydaril a ponúka zasa trochu iný príbeh v tomto obľúbenom univerze. Tentokrát je to celé výrazne zamerané na temnú atmosféru a miesto akcie je to skôr psychologické. Batman je tu viac detektív ako neohrozený hrdina a postupne sa snaží prísť na to, kto je tým jeho temným dvojníkom, ktorý zločincov zabíja. V komikse nevystupuje veľa postáv, no aj napriek tomu sa s ním scenárista Mattson Tomlin veľmi pekne vyhral a príbeh je aj s minimom akcie dostatočne napínavý a zaujímavý. Zaujímavým prvkom sú nové ženské postavy a úplné vypustenie Alfréda, miesto neho je tu psychologička Thompkinsová, ktorá dáva do popredia Batmanov ľudský faktor. Ten je tu neustále dobitý, robí chyby a proste vidno, že je to len človek. Trochu som mal problém s kresbou. Andrea Sorrentino to síce kreslí naozaj veľmi atmosféricky, špinavo a tá temnota a depresívne farby k tomu naozaj sadnú, no občas nebolo poriadne vidno v niektorých paneloch, čo sa vlastne na obrázku deje a občas je to poskladané mierne chaoticky. Znovu však kvalita v edícii Black Label a ideálny komiks s Batmanom k aktuálnemu úspešnému filmu v kinách. 

Jedná sa o samostatný a ukončený príbeh.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke CREW.

KUPUJTE TU

Počet strán: 172

Väzba: Tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Mattson Tomlin

Kresba: Andrea Sorrentino

Farby: Jordie Bellaire

Preklad: Ľudovít Plata (Turlogh)

Redakcia: Filip Gotfrid, Jiří Pavlovský

Vydavateľstvo: CREW

 

4

Hodnotenie

Batman: Dvojník je poriadne depresívna psychologická detektívka. Akcie je tu síce málo, ale aj napriek tomu je príbeh nápaditý a napínavý. Ideálny komiks k aktuálnemu temnému filmovému Batmanovi.

Autor – Rado