Dávne feudálne Japonsko bol štát zložený zo súperiacich kniežactiev, ktorým vládne neobmedzenou mocou šógun. Mier v jeho ríši udržujú samuraji, dokonalí šermiari poverení úlohou chrániť svojho pána za každú cenu. Za účelom poriadku a stability je systém v izolovanom súostroví založený na striktnej hierarchii tried a dopredu určenom postavení. V tomto prostredí sa odohráva séria Shuricat, ktorá má v hlavných úlohách zvieratá, celé je to pestrofarebné a skôr zamerané na detské publikum. Kým prvý diel s názvom Shuricat: Legenda o ninja kočkách (našu recenziu nájdete TU) bol zoznamovacím dielom, v ktorom sme sa prvýkrát stretli s mačacími postavami, ktorým bol na prvých stranách vypálený ich domov a tak sa museli vydať do sveta a stali sa z nich ninjovia. Druhý diel nám ukazuje už dobre známe postavy a pokračuje sa presne tam, kde sa naposledy skončilo. Z mačiek sa stali samurajovia. 

Po celom Japonsku dochádza k stále častejším útokom Tenguov. čo sú vtáci, ktorí neustále zapaľujú budovy a robia bordel. Bohužiaľ nie sú jediný problém, s ktorým sa musí Miku, čoby novovymenovaný šógun, vysporiadať. Psí samurajovia veľmi lipnú na tradíciách a len veľmi ťažko nesú, že ich rady rozšírila mačacia trojica Airi, Čie a Šisan. Nevraživosť psov a mačiek má ale zrejme ďaleko hlbšie korene, než si ktokoľvek chce pripustiť, a Miku musí riešiť jeden problém po druhom. 

Ak sa vám páčil prvý diel, musíte samozrejme siahnuť aj po pokračovaní, ktoré je podľa môjho názoru o niečo vydarenejšie. Zachoval sa štýl, ktorý je veľmi podobný dobrodružstvám zajaca Usagiho a tým aj rozptyl pre vekové kategórie. Síce je primárne komiks určený deťom, no dospelí čitatelia zvyknutí na podobný štýl sa určite tiež nudiť nebudú. Tentokrát je príbeh o pár strán dlhší ako naposledy a aj tentokrát nájdete milé humorné odkazy na správanie hlavných hrdinov podľa druhu. Kým pes Sen začne aportovať hodený shuriken, tak mačky znovu neodolajú hraniu sa v najnevhodnejšej chvíli alebo sa boja vody. Podobné srandičky boli už aj v predošlom diely a vždy pôsobia úsmevne. Roztomilosť zvierat, hlavne hlavných hrdinov je zachovaná a deťom sa to bude určite celé výtvarne páčiť aj farebnosťou. Znovu je tu však problém so scenárom a pojmami, ktoré sú predsa len komplikovanejšie a občas s nimi má problém aj dospelý čitateľ, nie to ešte dieťa. Ak však zvládli prvý diel, nebude problém ani tentokrát. Tentokrát je tu aj viac akcie, zabíjania a občas sa to neobíde ani bez krvi. Samozrejme je to všetko v rámci normy a o deti sa báť nemusíte. Tím tvorcov ostal z minula zachovaný a tak aj tentokrát scenár napísal Francesco Vacca a za kresbu je zodpovedná Sara Rossi, na ktorej vidno, že sa od prvého dielu posunula a rozkreslila sa. Druhý diel je uzavretý a znovu by som sa vôbec nenahneval, keby vzniklo ďalšie pokračovanie.

Ak hľadáte príjemné jednoduchšie čítanie z prostredia feudálneho Japonska plného samurajov, máte radi zvieratá v hlavných úlohách, pestré farby a máte doma aj deti, myslím si, že je séria Shuricat dobrou voľbou pre celú rodinu.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 112

Väzba: Tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Francesco Vacca

Kresba: Sara Rossi

Preklad: Eva Mizerová

Redakcia: Katarzyna Niemiec, Veronika Nováková (Špendla), Jan Schejbal

Vydavateľstvo: ZANIR

4

Hodnotenie

Shuricat 2: Cesta kočičích samurajů je vydarené pokračovanie. Aj tentokrát je to pre celú rodinu, kým deťom sa bude páčiť roztomilosť a farebnosť, tak dospelí milovníci japonskej histórie a komiksových príbehov zajaca Usagiho si určite prídu tiež na svoje. Povedal by som, že druhý diel je ešte o niečo kvalitnejší, či už scenárom alebo kresbou a farbami.

Autor – Rado