Som veľmi rád, že sme sa dočkali pokračovania vydareného domáceho komiksu Pérák: Oko budoucnosti (recenzia). Pôvodné príbehy prvej knihy vychádzali v časopise ABC. Šikovné duo autorov Petr Macek a Petr Kopl sa znovu vracia na scénu a tentokrát vidieť, že ich tvorba komiksu veľmi bavila. Kým Macek má za sebou sériu Dechberoucí Zázrak o prvom českom superhrdinovi, tak Petr Kopl má toho po komiksovej stránke už za sebou naozaj veľa. Pravideľne prispieval do komiksového časopisu Čtyřlístek, kreslil sériu Dechberoucí Zázrak, začala mu tu samostatne vychádzať v súbornom vydaní aj rozprávková séria Morgavsa a Morgana a okrem toho tu už Koplovi Crew vydalo humornú sériu stripov Štěky Broka Špindíry. 

Príbeh druhej knihy pokračuje presne tam, kde to naposledy skončilo. Hitlerova okultná organizácia Thule vedená majorom Vernerom sa zmocnila Jantárovej komnaty, historického artefaktu nevyčísliteľnej hodnoty, ktorému sú prisudzované tajomné schopnosti. Pérák má navyše s Vernerom nevybavené osobné účty – tento zákerný nacista ho pripravil o partnerku a aj o nenarodené dieťa. Pérák sa pri stíhaní Vernera musí dostať cez množstvo prekážok – napríklad cez armádu wehrmachtu sliediacu v šumavských lesoch po skrýši partizánov a v ceste mu bude stáť aj doktorom Mengelom vyšľachtený slovenský supervojak Fosforák. 

Druhá kniha je podľa mňa ešte o úroveň lepšia ako tá prvá. Síce je to už tentokrát naozaj veľmi príbehovo prehnané, no je to taká správna béčková zábava. Nacisti, Hitler, tanky, lietadlá, výbuchy, mimozemšťania, cestovanie v čase a dokonca dôjde aj na dinosaury. V komikse je aj pár konkrétnych scén, ktoré odkazujú na kultové filmy ako Jurský park, Deň nezávislosti či Indiana Jones. Práve posledný menovaný bol pre duo autorov veľkou inšpiráciou už pri prvých príbehoch. Druhá kniha je už prepálená, ale o to väčšia je to zábava. Nájdeme tu aj dostatok akčných scén, ktoré sú veľmi pútavo vymyslené a majú potrebnú dynamiku. Scenárista Petr Macek tentokrát zvolil drsný charakter hlavnej postavy, ten prešiel premenou od prvej knihy aj na základe udalostí a ženie ho už len pomsta a city, či zľutovanie dal úplne na bok. Trochu ma mrzí scenáristický až príliš otvorený koniec, ale snáď to je kvôli tomu, aby sa k tejto sérii znovu mohli autori vrátiť. Na kresbe vidno neuveriteľný pokrok, Petr Kopl kreslil veľmi kvalitne už tú prvú knihu, ale tu je to celé ešte lepšie. Postavy, prostredia, akčné scény, to všetko je na veľmi dobrej úrovni a keď si to porovnám s prvou knihou, to zlepšenie je výrazné. Pevne dúfam, že pokračovanie na seba nenechá dlho čakať. Celkovo jeden z najlepších domácich komiksov, aké som kedy čítal.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 88

Väzba: Pevná

Jazyk: český

Scenár: Petr Macek

Kresba: Petr Kopl

Redakcia: Filip Gotfrid, Jiří Pavlovský

Vydavateľstvo: CREW

 

5

Hodnotenie

Pérák: Jantarová komnata je jeden z najlepších domácich komiksov! Po všetkých stránkach o úroveň lepšie ako prvá kniha a dúfam, že na pokračovanie nebudeme dlho čakať. Je to síce dejovo poriadne prepálené a okrem Hitlera a jeho armády tu nájdete aj mimozemšťanov či dinosaurov, ale je to zároveň aj perfektná zábava. Veľmi dobre som sa bavil a to je pri komikse to hlavné. Plný počet.

Autor – Rado