Páči sa mi, že vydavateľstvo Crew siahlo aj po domácej tvorbe a vydalo súborné vydanie Péráka, ktorý pôvodne vychádzal v časopise ABC. Vôbec sa tomuto výberu u Crew nečudujem, lebo duo autorov Petr Macek a Petr Kopl je naozaj veľmi šikovné. Kým Macek má za sebou sériu Dechberoucí Zázrak o prvom českom superhrdinovi, tak Petr Kopl má toho po komiksovej stránke už za sebou naozaj veľa. Pravideľne prispieval do komiksového časopisu Čtyřlístek, kreslil sériu Dechberoucí Zázrak, začala mu tu samostatne vychádzať v súbornom vydaní aj rozprávková séria Morgavsa a Morgana a okrem toho tu už Koplovi Crew vydalo humornú sériu stripov Štěky Broka Špindíry. Petr Kopl patrí celkovo k najplodnejším a aj najkvalitnejším českým autorom.

Pérák: Oko budoucnosti je vydarenou jednohubkou. Dej sa odohráva počas druhej svetovej vojny a je zaujímavé, že aj keď to samozrejme nie je komiks priamo pre dospelé publikum, je výrazne drsnejší ako ostatná komiksová tvorba v časopise ABC. Hlavnými protivníkmi Péráka sú totiž nacisti a autori sa neboja ani znázorňovania hákových krížov. Samozrejme to patrí k histórii a nič zlé na tom nevidím, rozhodne je to takto lepšie, ako keby to malo byť cenzurované, ako v niektorých krajinách sveta. Na komikse vidieť, že majú radi autori filmovú sériu Indiana Jones, ktorá je inšpiráciou ako pre obálku, tak aj pre niektoré scény v samotnom komikse. Príbeh komiksu je zameraný na nacistov a ich snahu ovládnuť svet. Adolf Hitler chce vidieť do budúcnosti a vysiela preto členov nacistickej okultnej organizácie Thule, aby v Čechách našli pozostatky mýtickej kňažky Libuše, ktorá vraj oplývala vešteckým nadaním. To sa samozrejme nepáči Pérákovi, ktorý po nociach skáče po Prahe a pomáha nevinným a bezbranným. 

Hneď v úvode príbeh prekvapí svojou drsnosťou a mne sa to takto naozaj páčilo. Pérák hláškuje a aj jeho protivník je zaujímavo navrhnutý. Úvodná akcia má grády a je perfektným úvodom do komiksu. Potom nášho hrdinu zajmú nacisti a musí im pomôcť v hľadaní pozostatkov silného artefaktu, ak chce ešte vidieť niekedy svoju lásku Libušku. Musím sa priznať, že ten stred komiksu jemne drhol, ale stále bol dostatočne dobre vymyslený a samotné finále na vlaku má poriadne grády. Celkovo musím uznať, že ma komiks milo prekvapil a síce by si zaslúžil výrazne väčšiu porciu strán, aby nebol tak skratkovitý, no aj napriek tomu je to veľmi fajn zábava. Petr Macek to celé napísal dostatočne pútavo, dialógy sú prirodzené a hláškovanie hlavného hrdinu funguje skvelo. Petr Kopl tomu dodal príjemnú kresbu a tak tu máme celkovo kvalitný domáci komiks. Ak ste ešte komiks Pérák: Oko budoucnosti nečítali a máte radi akčné príbehy z druhej svetovej na štýl Indianu Jonesa, rozhodne si komiks kúpte, určite neoľutujete. Naviac komiks mal u nás obrovský úspech, lebo sa celkom rýchlo vypredal. K druhému dielu bol spravený aj dotisk toho prvého a ja som len rád, že sa tu domácemu titulu tak darí.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 88

Väzba: Pevná

Jazyk: český

Scenár: Petr Macek

Kresba: Petr Kopl

Redakcia: Filip Gotfrid, Jiří Pavlovský

Vydavateľstvo: CREW

4

Hodnotenie

Pérák: Oko budoucnosti je vydareným domácim komiksom. Zasadenie do druhej svetovej vojny funguje skvelo, hlavný hrdina vtipne hláškuje, nacisti sú hnusní a má to aj veľmi fajn akčné scény. Príbehom je to trochu jednoduchšie, ale na druhej strane je to pútavé, sympaticky priamočiare a veľmi dynamické.

Autor – Rado