Mighty Boys idú ďalej a každým ďalším komiksom len ukazujú, že problémy s ich prvým 850 stranovým komiksovým kolosom Přístav Země / Zatmění sú už dávno zabudnuté. Veľmi ma to teší, že tu máme ďalšie šikovné komiksové nakladateľstvo a tentokrát s veľmi zaujímavou filozofiou. Síce viacerí čitatelia boli zo začiatku nedôverčiví a ich Kódex vydavateľa označovali za smiešny, no samotná myšlienka vydávať tu kompletné komiksové príbehy v jednej alebo viacerých knihách naraz je naozaj veľmi lákavá. Veď si len zoberte, že nemusíte čakať na dokončenie komiksového príbehu niekoľko mesiacov či nebodaj rokov. Jasné, okrem Přístav Země / Zatmění zatiaľ vydali len kratšie a uzavreté jednohubky, ale akonáhle dôjde na dlhšie príbehy, tak táto ich filozofia bude rozhodne sláviť úspech. Minimálne čo sa týka čitateľského zážitku. Predsa len prečítať si celý príbeh v jednej knihe, bez nutnosti čakania na pokračovanie je naozaj skvelé. 

Tretím titulom od Mighy Boys je hororový thriller Ozvěny a je celý čiernobiely. Priznám sa, že ma tento titul zaujal na prvý pohľad výrazne menej ako ich predošlý titul Cesta kostí (naša recenzia, komiks si môžete kúpiť priamo na webe Mighty Boys). O to väčšie bolo moje prekvapenie zo samotného titulu už pri jeho čítaní. Veľmi silný príbeh, ktorý má neskutočný ťah na bránku. Dokonca aj čiernobiela kresba bola príjemná a k hororovému titulu sa perfektne hodila. O čom je vlastne príbeh? Nechcem nič vyzradiť a preto ho opíšem len krátko. Ja sám som o príbehu vôbec nič dopredu nevedel a možno aj preto som bol maximálne vtiahnutý do čítania. Hlavným hrdinom príbehu je Brian Cohn, má tehotnú manželku a trpí schizofréniou, na ktorú musí nutne brať tabletky, aby sa mu jeho stav nezhoršoval. Všetko sa však predsa len zhorší po tom, ako jeho otec umrie a na smrteľnej posteli mu povie jedno veľké a poriadne hrozivé tajomstvo. Brian začne toto desivé tajomstvo odhaľovať a jeho stav sa začne kvôli neúmernému stresu a nervozite výrazne zhoršovať…

Dostalo ma to! Ozvěny sú skvelý hororový thriller, ktorý jednoducho nesmiete minúť, ak máte tieto žánre radi. Autorom scenára je Američan Joshua Hale Fialkov, ktorý už má za sebou prekvapivú porciu komiksov rôznych žánrov, ale u nás je to jeho premiéra. Musím povedať, že ma týmto titulom veľmi zaujal a bol by som zvedavý aj na jeho ďalšie tituly. Podarilo sa mu vytvoriť zaujímavého hlavného hrdinu, s ktorým čitateľ súcití a zaujíma ho, čo sa s hlavným hrdinom vlastne stane. Ako som už napísal, nechcem vyzrádzať zbytočne príbeh naokolo, ale scenárista sa perfektne zahráva s čitateľom a mňa to veľmi bavilo. Je to trochu podobné Ceste kostí, kde sa tiež miešala realita s fikciou a nebolo úplne jasné, čo vlastne naozaj realitou je. K tomu sa Fialkov vyhral aj s hororovými výjavmi, ktorých je na stránkach viacero. Vizuálne ich nápadito stvárnil Rahsan Ekedal a aj keď som sa jeho čiernobielej kresby obával, že nebude dostatočne pútavá a kvalitná, opak je pravdou. Podarilo sa mu vytvoriť sympatického hlavného hrdinu, dobre zvláda mimiku postáv a aj postavy samotné a vyhral sa aj s hororovými scénami. Štýl kresby je podobný na Tonyho Moora, autora prvého dielu komiksovej série Walking Dead. Spomenúť musím aj zaujímavý systém vydávania komiksov od Mighty Boys, vždy si máte možnosť v predobjednávke uchmatnúť peknú zberateľskú verziu komiksu. Jedná sa o inú a zatiaľ stále krajšiu obálku s prebalom, inak je spracovanie zberateľskej a obyčajnej verzie identické. Pochváliť musím aj veľkú porciu zaujímavých bonusov, tie sú však u Mighty Boys na vysokej úrovni už od prvého titulu. 

Ozvěny sú uzavretý a poriadne napínavý príbeh. Ak máte radi horory, thrillery alebo jednoducho silné príbehy, určite sa na Ozvěny pozrite. Ja som bol nadšený.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke Mighty Boys!

KUPUJTE TU

Počet strán: 168

Väzba: Tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Joshua Hale Fialkov

Kresba: Rahsan Ekedal

Preklad: Filip Štěpánek

Redakcia: Haseyo, Filip Štěpánek, Zuzana Štěpánková, Kateřina Veselá (II)

Vydavateľstvo: Mighty Boys

 

5

Hodnotenie

Ozvěny sú poriadne napínavý hororový thriller, v ktorom sa scenárista perfektne zahráva s čitateľom. Silný príbeh, dusivá atmosféra, fajn kresba a ešte aj ten koniec sa vydaril nad očakávania. Veľmi silný zážitok a odporúčam všetkým fanúšikom hororov, thrillerov a hlavne celkovo dobrých príbehov.

Autor – Rado