Mighty Boys aj napriek svojmu problémovému začiatku idú ďalej a musím povedať, že som za to nesmierne rád. Predsa len je ich filozofia vydávania komiksov veľmi zaujímavá, veď kto by nechcel čítať rovno celý komiksový príbeh naraz a nečakať tak niekoľko mesiacov či rokov, kým sa tu načatá séria (a či vôbec) celá vydá? Ich začiatky boli ťažké, predsa len si zobrali príliš obrovské sústo ako svoj prvý komiks. Vydať tu takmer 850 stranový komiks Přístav Země / Zatmění (naša recenzia) ako svoj prvý titul bol poriadne odvážny počin a hneď na začiatku im množstvo ľudí neverilo, že to dokážu bez problémov. Samozrejme tých problémov bolo viac, či už to boli nedodržané termíny, problémy s tlačiarňou a aj do výsledného produktu sa nakoniec dostalo pár chýb v bonusoch. Nič to však nemení na tom, že si Mighty Boys a predovšetkým Filip Štěpánek zaslúžia rešpekt, lebo svoj prvý (a obrovský) titul zvládli aj napriek viacerým nedodržaným termínom napokon vydať v prekvapivo kvalitnej podobe. Možno to tak malo byť, aby si do budúcna dávali väčší pozor a hneď s druhým titulom im to vyšlo na výbornú. Hlavný rozdiel je ten, že tentokrát nesľubovali a vôbec nevraveli o presnom dátume vydania, jednoducho povedali, že by mal titul vyjsť niekedy v únoru (vo februári) a dokonca ho vydali skôr a všetkých tým milo prekvapili. 

Najvydarenejšia hláška komiksu:

DRAHÝ, DRAHÝ ROMANE. TADY ŽÁDNÝ BÚH NENÍ. ŽÁDNÝ BÚH, JEN HLAD.

Jedná sa o hororový titul Cesta kostí, ktorý tu vydali v dvoch verziách a to normálnu a zberateľskú (iná obálka a prebal). Zberateľská verzia však bola dostupná len v predobjednávkach pred vydaním titulu. Cesta kostí je oproti predošlému komiksu výrazne menšou knihou. Miesto obludných 850 strán to je tentokrát ,,iba,, 120 a jedná sa tak o kratšiu uzavretú jednohubku. Všetci fanúšikovia hororových a napínavých príbehov by mali zbystriť pozornosť, príbeh sa odohráva v roku 1953 v sibírskych gulagoch v oblasti Kolymy a je to poriadne mrazivé peklo na zemi. Roman Ivanovič Morozov je odsúdený za urážku Stalina, jeden blbý vtip ho odsúdil na 25 rokov nútených prác. K tomu si však tajne hromadí jedlo, pri tom je prichytený a k svojmu už tak extrémne krutému trestu dostáva ďalších 10 rokov a dvojité zmeny v práci. Preto neváha, keď mu ponúknu Grigorij a Sergej možnosť úteku. Útek z tábora je však na tom všetkom to najľahšie, oveľa ťažšie bude prežiť tam vonku, mimo tábora v nehostinnom prostredí mrazu a nedostatku potravy.

Bavilo ma to. Podľa mňa veľmi dobrý výber nenápadného a málo známeho komiksu, no o to je ten príbeh silnejší. Videli ste film Ravenous (Dravci)? Hororový survival thriller ktorý je svojou tematikou a atmosférou ku komiksu Cesta kostí asi najbližšie. Ak ste ho videli, viete približne, čo vás bude v tomto hororovom komikse čakať a ak ste ho nevideli, prezrádzať vám detaily príbehu nebudem, aby na vás mal jeho priebeh väčší dopad. Napíšem len toľko, že je to napínavé a scenárista Richard Douek sa šikovne zahráva s čitateľom. Putovanie troch kamarátov nehostinným sibírskym mrazom je poriadne drsné a páčilo sa mi, že vôbec nie je jasné, ako to celé skončí. Kresba od Alexa Cormacka vypadá dobre a využíva zámerne jeden zaujímavý prvok, ktorý mi v ostatných komiksoch vadí. Niekedy totiž nie sú úplne dobre rozpoznateľné postavy, tu je to však zámer a sám čitateľ je nútený premýšľať a pozorne sa pozerať, čo sa vlastne deje. Ak máte chuť na vydarenú napínavú hororovú jednohubku, Cesta kostí je veľmi dobrou voľbou a som rád, že v Mighty Boys ukázali, že dokážu vydať komiks v skvelom prevedení a úplne bez problémov. Ich edičák na najbližšie roky vypadá rozhodne zaujímavo.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke Mighty Boys!

KUPUJTE TU

Počet strán: 120

Väzba: Tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Richard Douek

Kresba: Alex Cormack

Preklad: Filip Štěpánek

Redakcia: Haseyo, Filip Štěpánek, Zuzana Štěpánková, Kateřina Veselá (II)

Vydavateľstvo: Mighty Boys

5

Hodnotenie

Cesta kostí je brutálny a napínavý hororový survival, ktorý sa šikovne zahráva s čitateľom. Príbeh je dostatočne silný a doznieval vo mne aj niekoľko dní po dočítaní. To je hlavný dôvod plného hodnotenia a ak máte chuť na drsný horor, tak vám to bude určite chutiť 🙂

Autor – Rado