Tak a je to tu! Kontroverzný premiérový komiksový projekt od nového vydavateľstva Mighty Boys Comics je na svete! Začiatky boli veľmi smelé a pozornosť na seba upozornili skôr, ako vôbec oznámili svoj prvý komiksový titul. Kontroverziu vzbudil aj kódex vydavateľa, ktorý prezentovali na svojom webe a v 10 stručných bodoch upozorňoval na to, čo od tohto nového vydavateľstva (ne)majú čitatelia očakávať. Každopádne však tento tak trochu drzý kódex vzbudil želanú pozornosť a takmer všetci komiksoví fanúšikovia, čo sa o tomto projekte dozvedeli, boli zvedaví, čo za komiks vydajú Mighty Boys ako prvý. Asi nás všetkých výber premiérového titulu prekvapil, dva rozdielne sci-fi príbehy Přístav Země a Zatmění v jednej poriadne hrubej knihe, to čakal asi málokto. V každom prípade sa však jednalo o zaujímavý výber, ku ktorému bola spustená kampaň na stránke Hithit a požadovaných bolo vyzbierať 550 000 Kč (21 000 eur). Cieľ teda nebol malý, ale pre takú obrovskú knihu bola cena nastavená férovo a vydanie bolo sľúbené do konca roka 2020. Nakoniec sa vyzbieralo 688 349 Kč, čo bolo 125% a projekt bol úspešný a nič teda nebránilo vydaniu knihy. Pesimistický alebo lepšie povedaný realistický scenár sa však naplnil a kniha do konca roku 2020 nevyšla kvôli aktuálnej pandémii a problémom s tým spojeným. Vydanie knihy sa však natiahlo ešte viac aj kvôli mnohým nešťastným udalostiam, či už za to mohla korona, tlačiareň alebo iné problémy. Samotná kniha sa teda oproti pôvodným plánom zdržala o necelých 5 mesiacov. Samozrejme môžeme polemizovať, či to bolo zo strany Mighty Boys dostatočne dobre premyslené a možno zbytočne mali na začiatku príliš smelé a nereálne plány, ale možno je to aj daň za nováčikovský vstup na scénu. Možno sa jednoducho mali popáliť a poučiť, aby to bolo nabudúce lepšie komunikované a naplánované a ja pevne dúfam, že nejaké nabudúce ešte bude, lebo kniha Přístav Země / Zatmění sa naozaj vydarila. 

Přístav Země / Zatmění sú 2 príbehy v jednej knihe. Autorom je Zack Kaplan, ktorý bol vždy veľkým fanúšikom sci-fi filmov od Stevena Spielberga. Přístav Země a Zatmění vychádzali od roku 2016 do r. 2019. O čom vlastne sú? Oba príbehy patria do sci-fi a teda pre milovníkov žánru sa jedná o akýsi malý sviatok, lebo z tohto žánru u nás až tak veľa komiksov nevyšlo a keď si odmyslíme tvorbu Jodorowskeho, tak je tých zaujímavých sci-fi komiksov ešte menej. Prvý príbeh v knihe je Přístav Země a príbeh komiksu rozpráva o prvom kontakte s mimozemskou civilizáciou, Neprišli ani bojovať, neprišli ani v mieri, ale prišli s obchodnou ponukou. Vybudovať na planéte Zem kozmický prístav výmenou za nové technológie. Dohoda bola taká, že tento prístav nebudú mimozemské civilizácie opúšťať, ale to sa tak úplne nevydarilo a za 3 roky pôsobenia tohto vesmírneho prístavu zomrelo vyše 4 000 ľudí na rôzne útoky mimozemských rás, ktoré zákaz opúšťania prístavu nerešpektovali. Tisíce ľudí je kvôli novej technológii premeny vody na energiu bez práce a celkovo je 73% populácie proti tomuto kozmickému prístavu. Príbeh je dostatočne pútavý a výborná je tu práca s napätím, ktoré je perfektne stupňované. Nie je totiž vôbec jasné, ako sa bude príbeh vyvíjať a ako tá dohoda s mimozemšťanmi vlastne skončí. Pomedzi klasický príbeh sa odohrávajú aj rozhovory s riaditeľom Zemskej bezpečnostnej agentúry (ESA) Tomom Rutgersom a v druhej polovici príbehu je to rozhovor s Rogorom, novým zástupcom Konsorcia (mimozemšťanov) na planéte Zem. Aj keď som si pôvodne myslel, že tie rozhovory budú určite nezáživné, opak bol pravdou a perfektne dotvárali napätie príbehu. Tajuplný príbeh to jednoznačne ťahá dopredu a je škoda, že tu kresba od Andrei Mutti výraznejšie zaostáva. Neruší, nepôsobí zle, ale akčné scény sú predsa len slabo nakreslené a neprehľadné. Našťastie ich však v tomto prípade nie je veľa.

Druhým príbehom je Zatmění a bol to vôbec prvý komiks, ktorý Zack Kaplan napísal. Svet už nie je ako predtým, Slnko sa zmenilo, erupcia spôsobila, že Slnko je pre ľudí smrteľne nebezpečné a všetko živé spáli. Ľudstvo sa prispôsobilo a našlo si spôsob ako sa s touto zmenou vysporiadať. Počas noci sa žije a ľudia sú v bezpečí, akonáhle však začne vychádzať Slnko, je potrebné sa schovať. Aj napriek tomu však v New Yorku zúri boj o moc, do ktorého je zapletený aj hlavný hrdina, ktorému čoskoro dôjde, že sa vždy nájde niekto, kto chce vládnuť ostatným, aj keby to malo byť na spálenisku. K tomu sa objaví záhadný zabijak, ktorý zabíja deti vplyvných ľudí a na slnečnom svetle sa mu nič nestane. Kto je to? O čo mu ide? Ako je možné, že dokáže prežiť na Slnku? Druhý príbeh je sci-fi thriller a musím povedať, že je veľmi zaujímavo vymyslený a hlavná postapokalyptická téma tu skvelo funguje. Tento príbeh je výrazne lepšie kreslený, ako Přístav Země, tentokrát je za kresbu zodpovedný Giovanni Timpano, ktorý už pracoval aj na komiksoch s Batmanom, Lone Rangerom či Green Hornetom. V jeho kresbe vidno okrem iných aj inšpiráciu Moebiom, ku ktorému sa aj sám autor priznal a práve Moebius mu bol pri tvorbe komiksu tou najväčšou inšpiráciou. Tu už je ten pomer príbeh/kresba výrazne vyrovnanejší. Na kresbu sa dobre pozerá, príbeh je premyslený a má grády až do samého konca.

Ja som s touto knihou spokojný, vydaril sa aj preklad, ktorý pôsobí dobre a na takmer 850 stranách som zbadal asi 2 preklepy, aj keď je pravda, že českú gramatiku neovládam, no dovolím si tvrdiť, že Filip Štěpánek odviedol kus dobrej roboty. Poteší aj ohromné množstvo bonusov, ktoré sú asi jedny z najlepších a najzaujímavejších, čo som v komiksoch videl. Naozaj obrovská nálož komentárov od tvorcov, skíc a obálok. Kniha je celkovo dobre spracovaná a myslím si, že sa čakanie oplatilo a aj napriek množstvu problémov sa výsledný produkt vydaril.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 848

Väzba: Tvrdá

Jazyk: Český

Scenár: Zack Kaplan

Kresba: Andrea Mutti, Giovanni Timpano

Preklad: Filip Štěpánek

Redakcia: Haseyo, Filip Štěpánek, Zuzana Štěpánková, Kateřina Veselá

Vydavateľstvo: Mighty Boys Comics

5

Hodnotenie

Tak sme sa dočkali a kontroverzný premiérový komiksový titul od Mighty Boys s názvom Přístav Země / Zatmění konečne vyšiel. Stálo čakanie za to? Áno! Ak ste fanúšikom sci-fi žánru, máte menší sviatok. Či už sa jedná o Přístav Země alebo o Zatmění, oba príbehy majú napínavé scenáre a aj keď je Přístav Země slabšie kreslený, vynahrádza to vydareným námetom. Kniha je naozaj napchatá obsahom a okrem dvoch kvalitných sci-fi príbehov ponúka obrovské množstvo bonusového materiálu. U mňa sa jedná o jeden z najlepších bonusových obsahov, čo som vôbec na našom trhu u komiksu videl. Napriek množstvu problémov pri výrobe musím dať klobúk dole, lebo výsledný produkt sa vydaril nad očakávania.

Autor – Rado