V prvom rade musím napísať, že Vybíral naozaj dobre vyberá. Jeho európske komiksy sú sviežim vetrom na našom komiksovom trhu a ešte k tomu sú kvalitne spracované, ponúkajú veľký formát a kriedový papier. Samozrejmosťou je skvelá kresba a zaujímavé scenáre. Zoznam komiksov, ktoré v edícii ERB zatiaľ vydal, nájdete na jeho web stránke. Určite s nákupom veľmi dlho nečakajte, niektoré komiksy sú už vypredané (Asgard) a niektoré čoskoro vypredané budú (westerny Sykes, Až do posledního).

Recenzia na Orlové Říma I+II

Príbeh dvoch bratov Marcusa a Arminiusa, ktorí spolu odmalička vyrastali a spolu prešli prísnou rímskou výchovou pokračuje. Postupne sa z nich stali muži, vojaci a nakoniec bratia, ktorí si navzájom kryli chrbát. Ako to však už vo svete chodí, láska toho veľa zmení a tá zničila ich pokrvnú prísahu a ich cesty sa na konci druhého dielu rozišli. Tretia kniha sleduje osudy Marcusa a Arminia, ktorí sa stretnú po 5 rokoch znovu, ich poslania sú však úplne odlišné. Začali sa totiž šíriť správy, že Arminius po návrate do Germánie pripravuje vzburu germánskych kmeňov proti Rímu. Marcus bol do Germánie vyslaný ako špeh, aby zistil čo je na tom pravdy.

Druhá kniha, v ktorej sa nachádzajú diely č.3 a č.4 je už omnoho vážnejšia ako odľahčená prvá kniha, ktorá bola plná humorných scénok, erotiky a intríg. V druhej knihe už chlapci definitívne dospeli a každý z nich má úplne iné poslanie a problémy. Zmenilo sa aj prostredie, kde Rím a jeho prehnité uličky nahradilo prostredie germánskych lesov a pevností. Tu už zo začiatku cítiť vo vzduchu nebezpečenstvo a smrť, čo pripomínajú aj Marcusove nočné mory. Po príbehovej stránke je to aj naďalej veľmi vydarená séria, ktorá je síce oproti Murene výrazne jednoduchšia a priamočiarejšia, ale aj prístupnejšia a výrazne akčnejšia. Orlové Říma sú ako historický hollywoodsky veľkofilm na štýl Gladiátora. Marini to má všetko pútavo napísané a príbeh ťahajú dopredu aj jeho dve hlavné postavy, ktoré sú veľmi sympatické a ja sám som si nevedel vybrať, komu skôr fandiť. Ich vzájomný konflikt naberá postupne na sile a je tu viacero poriadne vyhrotených situácií. Kresba je perfektná a patrí vôbec k tomu najlepšiemu, čo som vôbec v komiksoch kedy videl. Jeho štýl kresby je jasne rozpoznateľný hlavne kvôli podobným postavám. Jeho hlavní hrdinovia sú výrazní fešáci, vždy so svalnatými postavami a ženy sú vždy krásne a rád ich kreslí nahé. Aj keď v druhej knihe ich už toľko nahých nie je a do popredia sa skôr dostali krvavé bitky.

Orlové Říma sú jedna z mojich komiksových srdcoviek a som veľmi rád, že tejto sérii dal Vybíral potrebné spracovanie, aké si tá krásna kresba zaslúži. Príbeh však touto knihou uzavretý nie je ani zďaleka a uvidíme, kedy sa dočkáme pokračovania od Mariniho.

Enrico Marini je celosvetovo uznávaný umelec, ktorý má za sebou veľmi zaujímavú tvorbu a stále je na komiksovom trhu veľmi plodným autorom. Medzi jeho najznámejšie komiksové výtvory patrí séria Gipsy, z ktorej tu prvé 4 diely vydal ešte v rokoch 2002 a 2003 BB/art, ale predajnosť bola menšia ako sa čakalo a tak v sérii ďalej nepokračoval. Ďalej je to historicko-dobrodružná séria Škorpión, ktorá má už vo svete 13 dielov, ale na tom poslednom už Marini nepracoval a v roku 2018 u nás od neho vyšiel vďaka Crew vydarený komiks Batman: Můj temný princ. Okrem ďalších komiksov momentálne autor dokončuje svoju noirovú detektívku a už teraz je jasné, že minimálne kresbou to bude veľmi kvalitné. Medzi autorove najznámejšie diela patrí aj recenzovaná séria Orlové Říma, ktorá má zatiaľ 5 dielov a autor sa k nej ešte plánuje vrátiť.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 124

Väzba: Tvrdá

Jazyk: Český

Scenár: Enrico Marini

Kresba: Enrico Marini

Preklad: Jitka Musilová

Redakcia: Zbyněk Froněk, Josef Vybíral

Vydavateľstvo: Nakladatelství Josef Vybíral

5

Hodnotenie

Orlové Říma patria k mojim najobľúbenejším komiksom a som nesmierne rád, že ich tu vydal Vybíral v kvalitnom prevedení, aké si aj zaslúžia. Pútavý príbeh, sympatické postavy, krásna kresba a tentokrát dôjde aj na poriadne krvavé bitky. Pevne dúfam, že sa k tejto sérii Marini čoskoro vráti.

Autor – Rado