V prvom rade musím napísať, že Vybíral naozaj dobre vyberá. Jeho európske komiksy sú sviežim vetrom na našom komiksovom trhu a ešte k tomu sú kvalitne spracované, ponúkajú veľký formát a kriedový papier. Samozrejmosťou je skvelá kresba a zaujímavé scenáre. Zoznam komiksov, ktoré v edícii ERB zatiaľ vydal, nájdete na jeho web stránke. Určite s nákupom veľmi dlho nečakajte, niektoré komiksy sú už vypredané (Asgard, Až do posledního) a niektoré čoskoro vypredané budú (Sykes).

Enrico Marini je celosvetovo uznávaný umelec, ktorý má za sebou veľmi zaujímavú tvorbu a stále je na komiksovom trhu veľmi plodným autorom. Medzi jeho najznámejšie komiksové výtvory patrí séria Gipsy, z ktorej tu prvé 4 diely vydal ešte v rokoch 2002 a 2003 BB/art, ale predajnosť bola menšia ako sa čakalo a tak v sérii ďalej nepokračoval. Ďalej je to historicko-dobrodružná séria Škorpión, ktorá má už vo svete 13 dielov, ale na tom poslednom už Marini nepracoval a v roku 2018 u nás od neho vyšiel vďaka Crew vydarený komiks Batman: Můj temný princ. Momentálne autor dokončuje svoju noirovú detektívku a už teraz je jasné, že minimálne kresbou to bude veľmi kvalitné. Medzi autorove najznámejšie diela patrí aj séria Orlové Říma, ktorá má zatiaľ 5 dielov a autor sa k nej ešte plánuje vrátiť.

Príbeh sa začína v Germánii 9 rokov pred Kr. (pre našim letopočtom), kedy je vodca germánskych kmeňov porazený rímskymi légiami a výmenou za mier zverí svojho syna Ermanamera rímskemu impériu. Je poslaný do rodiny Tita Valeria Falca na prevýchovu. Ten má doma rovnako starého syna Marcusa a ten nie je práve nadšený prítomnosťou barbarského chlapca. Marcusov otec je však bývalý veliteľ rímskych légií a tak sa pustí do prísnej prevýchovy oboch chlapcov. Postupne sa z nich stávajú priatelia a ako dospievajú, začínajú čeliť viacerým problémom. 

Pre mňa bolo len otázkou času, kedy tu u nás niekto konečne začne vydávať práve sériu Orlové Říma. Je to totiž veľmi vďačný komiksový titul, ktorý ponúka perfektnú kresbu, dostatok akčných scén, erotiku a aj pútavý príbeh. Veľmi podobným dielom a v rámci žánru ešte slávnejším je séria Murena, ktorú tu začal vydávať práve pán Vybíral. Prvý diel vyšiel celosvetovo v roku 1997, čo je o 10 rokov skôr ako v prípade Orlov Říma, doteraz má séria 11 dielov a patrí vôbec k tým najkvalitnejším európskym sériám a má status kultového diela. Práve ňou sa inšpiroval pri tvorbe Orlov autor Enrico Marini. On však spravil svoju sériu po príbehovej stránke výrazne jednoduchšiu, priamočiarejšiu, prístupnejšiu a akčnejšiu. Len pre porovnanie týchto dvoch sérií, za Murenou stojí Jean Dufaux, čo je jedna z najjagavejších scenáristických európskych hviezd a jeho príbeh obsahuje viacero postáv a zameriava sa viac na politiku a intrigy. Akčné scény obsahuje jeho séria vo veľmi malom počte, ale príbeh je natoľko pútavý, že tam ani nechýbajú. Na druhej strane Orlové Říma sú priamočiari, na pochopenie jednoduchší, obsahujú menej postáv a výrazne viac akčných scén, humoru a erotiky. Ak by som to mal porovnať v rámci seriálovej tvorby, tak Murena je ako seriál Rím a Orlové Říma sú ako seriál Spartakus. Pre fanúšikov historických komiksov odporúčam jednoznačne obe série.

Orlové Říma majú perfektnú kresbu, ktorá patrí k tomu najlepšiemu, čo som v komiksoch videl. Či už sa jedná o postavy alebo prostredia, Marini to kreslí vo veľkom štýle a jeho kresba je v komiksoch jasne rozpoznateľná hlavne kvôli podobným postavám a živým farbám. Jeho hlavní hrdinovia sú výrazní fešáci, vždy so svalnatými postavami a ženy sú vždy krásne a rád ich kreslí nahé. Mariniho mám celkovo veľmi rád a jeho tvorbu pozorne sledujem aj na sociálnych sieťach. Príbeh sa mu podarilo napísať ale tiež dostatočne pútavo a síce nie je tak vrstevnatý a komplikovaný ako už u spomenutej Mureny, je prístupnejší. Ako celok je to skvelé dielo a druhú knihu, kde budú tiež 2 diely vydá Vybíral na jeseň. Potom nám už ostáva len čakať na Mariniho, tak snáď mu nebude trvať vytvorenie ďalšieho dielu príliš dlho.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 124

Väzba: Tvrdá

Jazyk: Český

Scenár: Enrico Marini

Kresba: Enrico Marini

Preklad: Jitka Musilová

Redakcia: Zbyněk Froněk, Josef Vybíral

Vydavateľstvo: Nakladatelství Josef Vybíral

5

Hodnotenie

Orlové Říma patria k mojim najobľúbenejším komiksom a som nesmierne rád, že si na nich konečne niekto spomenul a vydal ich tu v kvalitnom prevedení. Famózna kresba, živé farby, pútavý príbeh a krásne ženy. Orlové Říma sú skvelou popcornovou alternatívou k výrazne komplikovanejšej a politickej Murene.

Autor – Rado