Bojový anděl Alita je kultová japonská manga séria, ktorá vychádzala začiatkom 90. rokov a obľúbil si ju aj taký velikán, akým je režisér James Cameron (Titanic, Terminátor 1 a 2, Aliens…) a dlhé roky sa pohrával s myšlienkou priviesť práve Alitu na filmové plátno. Nakoniec síce nebol na režisérskej stoličke, no ako producent dohliadal na film a režíroval Robert Rodriguez (Desperado, Od súmraku do úsvitu…) a to vo fanúšikoch nevzbudzovalo práve nadšenie. Síce má za sebou Rodriguez hneď niekoľko kultových filmov, no vytvoril aj doslova otrasné a takmer nepozerateľné filmy pre detské publikum. Filmová Alita preto vzbudzovala nemalé obavy a nepomohli tomu ani prvé trailery, v ktorých hlavne digitálna hlavná hrdinka príliš vyčnievala oproti živým hercom. Vydavateľstvu Crew sa však tento film hodil do ich manga plánov a rozhodli sa tu Alitu vydať komplet v štyroch poriadne hrubých knihách. Ak vznikne podľa nejakého komiksu poriadne drahý film, hneď je rozhodovanie o vydaní na našom trhu jednoduchšie. Šanca, že komiks osloví širšie publikum je predsa len väčšia, keď tomu pomáhajú ešte aj filmové plagáty či reklamy. Film sa vydaril a prekvapivo bola hlavnou hviezdou práve digitálna hlavná hrdinka Alita, ktorá sa väčšine divákom páčila na filme najviac. Film však nezarobil v kinách až tak veľký balík a je dosť možné, že druhý film už ani nevznikne. Manga je podľa očakávaní kvalitná a prvý diel si odo mňa vyslúžil absolútne hodnotenie hlavne za fungujúce emócie, sympatickú hlavnú postavu, peknú kresbu a častú akciu.

Bojový anděl Alita 4: Dobytí Salemu je posledným dielom tejto veľkolepej postapokalyptickej manga série a ja som veľmi rád, že ju u nás Crew vydalo. Síce je u mňa stále prvý diel neprekonaný a fungoval na mňa aj po stránke emócií najviac zo všetkých, no aj napriek tomu je celá séria veľmi kvalitná. Posledný diel prináša veľkolepé finále a znovu som sa veľmi príjemne pri čítaní bavil. Po príbehovej stránke sa štvrtá kniha odohráva o 10 rokov neskôr a Alita stále ako agentka Salemu pátra po nebezpečne šialenom vedcovi s menom Desty Nova. K tomu sa musí Alita vysporiadať aj s hnutím, ktoré vedie Barjack a chcú zničiť pomocou obrovského dela samotný Salem. Ako agentka Salemu má samozrejme za úlohu toto hnutie zastaviť a Barjacka zničiť. Pesledná kniha série má teda ešte dostatok zaujímavých príbehových liniek, ktoré sú dostatočne napínavé hlavne vďaka naozaj vydareným postavám šialenca Destyho Novu a bojovníkovi Barjackovi. Aj vďaka tomu, že sa jedná o samotné finále sú príbehové udalosti napínavejšie ako tomu bolo v predošlých dvoch knihách, kde sa prekračovalo príbehovo tak trochu na jednom mieste.

Autor mangy Yukito Kishiro je skvelý v tom čo robí a hlavne kresbu má neskutočne premakanú a je plná detailov. Akčné scény sú prehľadné a veľkolepé, ale absolutórium si zaslúži aj za svoje postavy, kde sa hlavne svojej hlavnej hrdinke Alite venuje naozaj na 100% a táto hrdinka je jednou z najvýraznejších komiksových postáv, s akými som sa stretol. Naozaj na autorovi vidieť, že ho postava Ality veľmi baví. So scenárom je to o niečo horšie, síce má stále potrebnú úroveň a motivácie postáv fungujú, aj tak tu však bolo niekoľko scenáristických prešľapov. Hlavne v druhej a tretej knihe sa príliš často prešľapovalo na jednom mieste a príbeh sa posúval dopredu naozaj pomaly, celé je to však zabalené do tak skvelej kresby a odohráva sa to v zaujímavom svete s krásnou hlavnou hrdinkou, že som to autorovi samozrejme prepáčil. Posledný diel však trpí aj napriek svojej obrovskej náloži strán na skratkovitosť a uponáhľanosť príbehu hlavne v závere. Aj keď mi ten uponáhľaný záver sadol a celkom nečakane ma zaskočil, nemôžem si pomôcť, že po tak veľkolepých udalostiach som čakal niečo iné. Aj napriek tomu však nemôžem povedať, že by sa mi koniec nepáčil a vlastne som s ním aj napriek citeľnej uponáhľanosti spokojný.

Ak hľadáte výpravnú manga sériu, máte radi silné ženské hrdinky v hlavnej úlohe, postapokalyptické svety, tak je pre vás Bojový anděl Alita skvelou voľbou. Naozaj sa jedná o vydarenú mangu, ktorá obsahuje 4 hrubé knihy a je nabitá akciou, perfektnou kresbou  a pútavým dejom. Uvidíme, či sa ešte k tejto sérii vydavateľstvo Crew vráti, lebo príbeh je síce štvrtou knihou ukončený, no celkovo má séria ešte niekoľko pokračovaní.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 588

Väzba: brožovaná

Jazyk: český

Scenár: Yukito Kishiro

Kresba: Yukito Kishiro

Preklad: Anna Křivánková

Redakcia: Filip Gotfrid, Boris Hokr

Vydavateľstvo: CREW

4

Hodnotenie

Bojový anděl Alita 4: Dobytí Salemu je vydareným finále tejto veľkolepej manga série. Snáď sa ešte k tejto hrdinke vydavateľstvo Crew v budúcnosti vráti, ale ak aj nie, máme tu uzavretý príbeh jednej silnej ženskej hrdinky. Skvelá kresba, veľa akcie, napínavý príbeh a sympatické postavy. Alita sa naozaj vydarila a vôbec sa nečudujem kultovému režisérovi Jamesovi Cameronovi, že si túto mangu tak obľúbil.

Autor – Rado