Bojový anděl Alita je kultová japonská manga séria, ktorá vychádzala začiatkom 90. rokov a obľúbil si ju aj taký velikán, akým je režisér James Cameron (Titanic, Terminátor 1 a 2, Aliens…) a dlhé roky sa pohrával s myšlienkou priviesť práve Alitu na filmové plátno. Nakoniec síce nebol na režisérskej stoličke, no ako producent dohliadal na film a režíroval Robert Rodriguez (Desperado, Od súmraku do úsvitu…) a to vo fanúšikoch nevzbudzovalo práve nadšenie. Síce má za sebou Rodriguez hneď niekoľko kultových filmov, no vytvoril aj doslova otrasné a takmer nepozerateľné filmy pre detské publikum. Filmová Alita preto vzbudzovala nemalé obavy a nepomohli tomu ani prvé trailery, v ktorých hlavne digitálna hlavná hrdinka príliš vyčnievala oproti živým hercom. Vydavateľstvu Crew sa však tento film hodil do ich manga plánov a rozhodli sa tu Alitu vydať komplet v štyroch poriadne hrubých knihách. Ak vznikne podľa nejakého komiksu poriadne drahý film, hneď je rozhodovanie o vydaní na našom trhu jednoduchšie. Šanca, že komiks osloví širšie publikum je predsa len väčšia, keď tomu pomáhajú ešte aj filmové plagáty či reklamy. Film sa vydaril a prekvapivo bola hlavnou hviezdou práve digitálna hlavná hrdinka Alita, ktorá sa väčšinou divákom páčila na filme najviac. Film však nezarobil v kinách až tak veľký balík a je dosť možné, že druhý film už ani nevznikne. Aká je však manga?

Očakával som kvalitu, ale aj tak ma to dokázalo milo prekvapiť. Síce mi pár desiatok strán trvalo, kým som sa chytil, no potom to už išlo veľmi rýchlo. Bojový anděl Alita je epické akčné sci-fi o dievčine, ktorému dá doktor telo bojového robota. Manga je kontrastom medzi chudobou znázornenou vrakoviskom a bohatstvom v podobe nedosiahnuteľného vznášajúceho sa mesta Salem. Ľudský odpad a kyborgovia žijú práve na vrakovisku, kde je veľká kriminalita a viacerí sa tu živia ako lovci odmien. Podobným lovcom odmien sa stane aj Alita, ktorej dá doktor Ido telo bojového berserka a tak sa stáva z Ality naozaj obávaný bojovník.

Príbeh obsahuje dostatok akcie, ktorá je však hlavne zo začiatku dosť prehnane dynamicky kreslená a nebolo vždy jednoduché rozoznať, čo sa na obrázku práve deje. Postupom času sa to však výrazne zlepšuje a v druhej polke knihy sa už aj na dynamickú akciu pozerá veľmi dobre. Prekvapilo ma, že tu fungujú emócie. To, že tu bude fungovať akcia som očakával, keďže sa jedná v prvom rade o akčnú mangu, ale že zaberú aj emócie ma milo prekvapilo. Síce zo začiatku je príbeh hlavne zoznamovací, spoznávame hlavnú hrdinku, jej bojové schopnosti, postavy okolo nej, pravidlá sveta a nepriateľov. Prekvapivo sa príbeh rýchlo rozbehne a bojové scény na seba nenechajú dlho čakať. Alita má hneď od začiatku proti sebe poriadne veľkých a hnusných záporákov. Okrem častej akcie začnú fungovať aj spomenuté emócie nástupom chlapca s menom Hugo na scénu. Alite sa páči a záleží mu na ňom, jeho živobytím sú však nepekné podvody, ktoré ho dostanú do vážnych problémov a Alita sa bude musieť rozhodnúť, čo spraviť. Kým prvá polovica knihy sa dá charakterizovať ako zoznamovacia a obsahuje hneď niekoľko akčných scén proti obludnému Makakuovi, ktorý dá párkrát Alite poriadne zabrať. Tak tá druhá polovica knihy je akási vyspelejšia, obsahovo hodnotnejšia a emocionálnejšia. Stále obsahuje dostatok akčných scén, ale fungujú tu aj vzťahy medzi postavami a aj zápletka s Hugom je vymyslená veľmi dobre.

Autor Yukito Kishiro si mangu píše a kreslí sám a oboje mu ide veľmi dobre. Vôbec sa nečudujem, že je Alita vo svete tak obľúbená a má kultový status. Celé to totiž vymyslel veľmi dobre. Prostredie vrakoviska, nedosiahnuteľného mesta Salem, hlavná hrdinka v tele bojového robota, všadeprítomní nápadití kyborgovia a svet, v ktorom sa pohybujú lovci odmien a najväčšiu cenu majú súčiastky a rôzne diely. Napísané je to veľmi pútavo a prekvapivo aj rozumne. Čo však udivuje ešte viac je Kishirova kresba. Tá jednoducho vypadá skvelo! Síce som si zo začiatku musel zvyknúť na už spomenutú akciu, ktorá mi prišla neprehľadná, no to sa zlepšilo a či už to bola práve akcia, detailné prostredia, či postavy, všetko je to nakreslené na veľmi vysokej úrovni. Najväčšou hviezdou je však samotná Alita, tá je nakreslená s toľkou láskou a vidieť, že si na nej dával autor poriadne záležať. Nestáva sa mi to často, ale postavu Ality som si vážne obľúbil a je natoľko výrazná a vydarená, že by sa u mňa určite dostala do rebríčka obľúbených komiksových postáv.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 452

Väzba: brožovaná

Jazyk: český

Scenár: Yukito Kishiro

Kresba: Yukito Kishiro

Preklad: Anna Křivánková

Redakcia: Filip Gotfrid, Boris Hokr

Vydavateľstvo: CREW

5

Hodnotenie

Bojový anděl Alita 01: Zrezivělý anděl je skvelou akčnou sci-fi mangou. Hlavnú hrdinku a detailnú kresbu som si zamiloval a síce je hlavne zo začiatku akcia občas neprehľadná, postupne sa to zlepší. Prekvapili ma aj fungujúce emócie, ktoré sú hlave v druhej polovici knihy neočakávane silné. Som veľmi zvedavý, či autor udrží vysokú kvalitu aj v ďalších knihách.

Autor – Rado