Bojový anděl Alita je kultová japonská manga séria, ktorá vychádzala začiatkom 90. rokov a obľúbil si ju aj taký velikán, akým je režisér James Cameron (Titanic, Terminátor 1 a 2, Aliens…) a dlhé roky sa pohrával s myšlienkou priviesť práve Alitu na filmové plátno. Nakoniec síce nebol na režisérskej stoličke, no ako producent dohliadal na film a režíroval Robert Rodriguez (Desperado, Od súmraku do úsvitu…) a to vo fanúšikoch nevzbudzovalo práve nadšenie. Síce má za sebou Rodriguez hneď niekoľko kultových filmov, no vytvoril aj doslova otrasné a takmer nepozerateľné filmy pre detské publikum. Filmová Alita preto vzbudzovala nemalé obavy a nepomohli tomu ani prvé trailery, v ktorých hlavne digitálna hlavná hrdinka príliš vyčnievala oproti živým hercom. Vydavateľstvu Crew sa však tento film hodil do ich manga plánov a rozhodli sa tu Alitu vydať komplet v štyroch poriadne hrubých knihách. Ak vznikne podľa nejakého komiksu poriadne drahý film, hneď je rozhodovanie o vydaní na našom trhu jednoduchšie. Šanca, že komiks osloví širšie publikum je predsa len väčšia, keď tomu pomáhajú ešte aj filmové plagáty či reklamy. Film sa vydaril a prekvapivo bola hlavnou hviezdou práve digitálna hlavná hrdinka Alita, ktorá sa väčšinou divákom páčila na filme najviac. Film však nezarobil v kinách až tak veľký balík a je dosť možné, že druhý film už ani nevznikne. Manga je podľa očakávaní kvalitná a prvý diel si odo mňa vyslúžil absolútne hodnotenie hlavne za fungujúce emócie, sympatickú hlavnú postavu, peknú kresbu a častú akciu.

Druhý diel bol omnoho akčnejší ako ten prvý, neznamená to však, že bol aj kvalitnejší. Kvalitatívne sa skôr o úroveň zhoršil hlavne kvôli absencii emócií, ktoré nahradilo viac akčných scén z drsnej rýchlej hry zvanej Motorball . Príbeh sa skutočne dramatizuje a posúva až v závere samotnej knihy a tam to znovu dostáva tie správne grády. Nie že by bol motorball zlý, len je ho až príliš veľa a je to na škodu celej knihy. Tretí diel začína presne tam, kde ten prvý skončil a to scénou, kedy sa Alita dostane k profesorovi s menom Desty Nova a pýta sa na svojho stvoriteľa a najlepšieho priateľa Ida. Ten je však mŕtvy a jeho zbytky ukáže Desty Nova v krabici aj Alite. Tá to nevie rozdýchať a Desty Nova je pre ňu nepriateľ číslo 1, ukáže sa však, že hlavným nepriateľom pre Alitu bude Zapan (protivník z predošlých dielov), ktorý má telo berserkra a je tak maximálne nebezpečné monštrum. Desty Nova dá alite látku, ktorá by jej mala pomôcť Zapana poraziť a hovorí jej, že ak ho neskôr nájde, Ida dokáže oživiť. Zapan s telom berserkra sa snaží nájsť Alitu po celom Vrakovisku a zabíja a ničí všetko, čo mu príde do cesty.

Tretí diel je znovu takmer bez emócií, ale tentokrát má zaujímavejšie kulisy, ako bol Motorball pri druhom diely. Na starom známom Vrakovisku sa odohráva zhruba 1/3 knihy, potom sa dej presúva do pustatiny podobnej filmom Mad Max. Či už sa jedná o samotné piesočnaté kulisy pustatiny alebo o gangy, ktoré tu jazdia na motorkách či upravených autách, celé to tu pripomína spomenutého Mad Maxa. Alita tu stretáva nové postavy a hlavne postava šikovného svalovca s menom Figure Four tento diel príjemne oživuje. Celkovo sa tu znovu nachádza dostatok akcie, tentokrát aj v inom prostredí, čo pôsobí sviežo. Autor Yukito Kishiro dokáže byť svojim scenárom stále dostatočne pútavý a aj keď mu to od prvého dielu po stránke emócií až tak nefunguje, stále dokáže zaujať. Kresbu má táto manga séria stále veľmi vydarenú a a je radosť sa na tie stránky pozerať. Aj napriek tomu, že má táto kniha podobne ako predošlé diely cez 400 strán, číta sa to na jeden dych. Zatiaľ som ešte ani jeden diel nevedel odložiť predtým, ako som celý dočítal. Som zvedavý na finále série.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 452

Väzba: brožovaná

Jazyk: český

Scenár: Yukito Kishiro

Kresba: Yukito Kishiro

Preklad: Anna Křivánková

Redakcia: Filip Gotfrid, Boris Hokr

Vydavateľstvo: CREW

4

Hodnotenie

Bojový anděl Alita 03: Cesta ke svobodě si stále udržuje svoju kvalitu. Síce to už nie je tak emotívne ako v prvom diely, no akcie je tu aj naďalej naozaj dostatok. K tomu si prirátajte skvelú kresbu, svižný scenár, pútavé a prehľadné súboje. Alita je vydarenou manga sériou a som veľmi zvedavý na finále.

Autor – Rado