Bojový anděl Alita je kultová japonská manga séria, ktorá vychádzala začiatkom 90. rokov a obľúbil si ju aj taký velikán, akým je režisér James Cameron (Titanic, Terminátor 1 a 2, Aliens…) a dlhé roky sa pohrával s myšlienkou priviesť práve Alitu na filmové plátno. Nakoniec síce nebol na režisérskej stoličke, no ako producent dohliadal na film a režíroval Robert Rodriguez (Desperado, Od súmraku do úsvitu…) a to vo fanúšikoch nevzbudzovalo práve nadšenie. Síce má za sebou Rodriguez hneď niekoľko kultových filmov, no vytvoril aj doslova otrasné a takmer nepozerateľné filmy pre detské publikum. Filmová Alita preto vzbudzovala nemalé obavy a nepomohli tomu ani prvé trailery, v ktorých hlavne digitálna hlavná hrdinka príliš vyčnievala oproti živým hercom. Vydavateľstvu Crew sa však tento film hodil do ich manga plánov a rozhodli sa tu Alitu vydať komplet v štyroch poriadne hrubých knihách. Ak vznikne podľa nejakého komiksu poriadne drahý film, hneď je rozhodovanie o vydaní na našom trhu jednoduchšie. Šanca, že komiks osloví širšie publikum je predsa len väčšia, keď tomu pomáhajú ešte aj filmové plagáty či reklamy. Film sa vydaril a prekvapivo bola hlavnou hviezdou práve digitálna hlavná hrdinka Alita, ktorá sa väčšinou divákom páčila na filme najviac. Film však nezarobil v kinách až tak veľký balík a je dosť možné, že druhý film už ani nevznikne. Manga je podľa očakávaní kvalitná a prvý diel si odo mňa vyslúžil absolútne hodnotenie hlavne za fungujúce emócie, sympatickú hlavnú postavu, peknú kresbu a častú akciu.

Aký je druhý diel tejto kultovej manga série? Príbeh sa posunul a po Hugovej smrti je Alita psychicky zničená a potrebovala zmeniť prostredie. Preto bez rozlúčenia a bez jediného slova odišla a Ido sa ju snaží nájsť. Alita sa už viac nevenuje loveniu zločincov, toto povolanie vymenila za jazdenie v zákernej a brutálnej hre zvanej moroball. Preteká v tretej lige, ale s veľkým prehľadom ju vyhráva. Postupuje do druhej ligy, v ktorej to už bude o niečo ťažšie. Medzitým ju Ido nájde, ale je z nej veľmi sklamaný, je sklamaný, že zabudla na svoj pôvod, že ten, kto jej dal život a telo, je on. Sklamaný a nahnevaný sa začne starať o najväčšieho šampióna prvej ligy, s ktorým má Alita súperiť. Motorball je ale veľmi nebezpečná hra, v ktorej ide doslova o život. Ako to nakoniec celé dopadne?

Druhý diel sa takmer celý venuje práve motorballu a to ma tak trochu sklamalo. Po prekvapivo silných emóciách z prvého dielu nastáva vytriezvenie a celý druhý diel je prepchatý pretekaním a s tým spojenými akčnými scénami. Popri pretekaní spoznáva Alita seba samú a svoj skutočný pôvod a minulosť. Spoznáva ju však iba v útržkách. Príbeh sa skutočne dramatizuje a posúva až v závere samotnej knihy a tam to znovu dostáva tie správne grády. Nie že by bol motorball zlý, len je ho až príliš veľa a zmysel sa tak trochu stráca. Je to jednoducho pretekanie o víťazstvo, ale o nič hlbšie nejde a to je hlavným problémom celého druhého dielu. Akési prešľapovanie na mieste v podobe akčných pretekov. Našťastie to Yukito Kishiro kreslí veľmi kvalitne a tak sa na to naozaj dobre pozerá. Po scenáristickej stránke mu to tentokrát oproti prvému dielu až tak nevyšlo, pretekania je tu jednoducho až príliš veľa a je to tak trochu stereotypné. Ako celok je to kvalitou o úroveň slabšie ako skvelý prvý diel a som zvedavý, kam sa príbeh posunie v treťom diely. Záver totiž skončil veľmi zaujímavo.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 450

Väzba: brožovaná

Jazyk: český

Scenár: Yukito Kishiro

Kresba: Yukito Kishiro

Preklad: Anna Křivánková

Redakcia: Filip Gotfrid, Boris Hokr

Vydavateľstvo: CREW

 

4

Hodnotenie

Bojový anděl Alita 02: Smrtící anděl je tentokrát o úroveň slabší diel, ako ten prvý. Môže za to hlavne motorball, ktorého je tu až príliš veľa a okrem poriadnej dávky akcie toho neponúka po príbehovej stránke veľa a tak tu dej prešľapuje na mieste. Aj napriek tomu je to však stále dostatočne pútavé a veľmi kvalitne kreslené. Som zvedavý, kam sa príbeh posunie tretím dielom.

Autor – Rado