Máme tu druhú knihu a zároveň finále tejto kvalitnej historickej série od japonskej manga ikony. Osamu Tezuka je legendárny komiksový tvorca, ktorý vytvoril viac ako 700 kratších či dlhších komiksov a vo svete ho prirovnávajú k takým velikánom ako je Walt Disney, Stan Lee alebo Steven Spielberg. Viacero osobností a filmových či komiksových diel svojou tvorbou výrazne ovplyvnil a doma v Japonsku si získal status Boh mangy. Svoje komiksy si píše a aj kreslí sám a práve Zpráva pro Adolfa je jeho prvou mangou, ktorá tu u nás v češtine vyšla.

TI, JEŽ BOJOVALI NA MOŘI, TLEJÍ NA MOŘSKÉM DNĚ. 

TI, JEŽ BOJOVALI NA SOUŠI, TLEJÍ V TRÁVĚ.

A NA POLÍCH I VE MĚSTECH LEŽÍ HROMADY KOSTÍ NEVINNÝCH LIDÍ. 

ALE NA SVĚT STÁLE PŘICHÁDZEJÍ NOVÍ LIDÉ A TI UŽ VÁLKU NEZNAJÍ. 

Príbeh rozpráva o troch postavách s menom Adolf, ten prvý je Nemecký diktátor, druhý je Adolf Kamil a je syn židovského pekára žijúceho v Japonsku a ten tretí Adolf Kaufmann je syn nemeckého konzula žijúceho v Japonsku. Títo dvaja chlapci sú nerozluční kamaráti, ale osud sa to všetko chystá zmeniť. Prvá kniha sa zameriavala hlavne na tajné listiny a na postavu reportéra s menom Sóhei Tóge, ktorému nacisti zavraždia jeho brata a snažia sa získať tajné dokumenty, ktoré prezrádzajú veľmi znepokojivý Hitlerov rodokmeň, ktorý ak by sa dostal na verejnosť, mohol by zmeniť priebeh vojny a aj pád nacistov. Druhá kniha pokračuje presne tam, kde tá prvá skončila a ukazuje udalosti od roku 1940 do konca 2. svetovej vojny a ešte nejaké roky naviac. Adolfa Kaufmanna začína úplne pohlcovať nacistická ideológia, Adolf Kamil sa zaľúbi do pekného dievčaťa, Adolf Hitler začína zažívať prvé prehry a do toho sa ešte rieši zverejnenie dôležitých dokumentov.

Príbeh je tentokrát zo začiatku pomalší možno viac ako by sa mi páčilo a prvá polovica knihy neprináša až tak zaujímavé udalosti. Prekvapilo ma to, ale stále sa samozrejme kniha číta dobre. Tezukov scenár je premyslený a veľmi realistický a od tej druhej polovice knihy sa to celé začne rozbiehať a začnú sa diať poriadne kruté a smutné udalosti. Silný príbeh má aj poriadne silný ,,prvý,, koniec a síce potom ešte príbeh na pár stranách pokračuje a vyvrcholí akýmsi druhým koncom, ktorý je už síce dosť pritiahnutý za vlasy a ťažko reálny, no pointu má veľmi dobrú a dojem z tejto kvalitnej série nepokazil. Hlavná myšlienka, že fanatizmus a extrémizmus nikdy nič dobré neprinesú a že vo vojne si to vždy odnesú hlavne tí nevinní je nadčasová a hodí sa aj do dnešných turbulentných dní, kedy sa vo svete riešia farby pleti, kto vypestoval vírus a pustil ho do sveta a podobné bizarnosti. Ľudia sú všade rovnakí a je jedno, k akému národu či farbe pleti patria. Aj tentokrát je autor v príbehu maximálne sebaistý a má to všetko dokonale premyslené. Emócie, silné udalosti, konflikty postáv, láska to všetko vykresľuje veľmi podarene. Kresba si udržala úroveň z prvého dielu a veľmi dobre sa na celú mangu pozerá. Musím zatlieskať vydavateľstvu Crew za krásne vydanie oboch kníh, kde ten prvý je biely a s hákovým krížom a ten druhý je čierny a so židovskou hviezdou.

Celkovo patrí Zpráva pro Adolfa medzi najsilnejšie komiksové zážitky a rozhodne by si ju mal prečítať každý, kto to myslí s komiksom vážne. Osamu Tezuka tu ukázal, že je naozaj významný a veľmi kvalitný autor a snáď sa tu dočkáme v blízkej dobe ďalšej jeho tvorby. Som veľmi spokojný a prežíval som pri knihe silné emócie.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

PRVÝ DIEL KUPUJTE TU

DRUHÝ DIEL KUPUJTE TU

Počet strán: 608

Väzba: tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Osamu Tezuka

Kresba: Osamu Tezuka

Preklad: Anna Křivánková

Redakcia: Filip Gotfrid, Andrea Brožová

Vydavateľstvo: CREW

5

Hodnotenie

Som rád, že druhý diel nič nepokazil a bol veľmi kvalitným zakončením. Pútavý príbeh, osudové udalosti, kvalitná kresba, sympatické postavy a silné emócie robia z mangy Zpráva pro Adolfa majstrovské dielo svetového komiksu.

Autor – Rado