Crew tu vydalo jednu z vrcholových máng za ktorou stojí legendárny japonský tvorca Osamu Tezuka. Umelec, ktorý je často prirovnávaný k takým velikánom ako sú Walt Disney, Stan Lee či Steven Spielberg. Ovplyvnil do obrovskej mieri nie len domáce Japonsko, kde ho považujú za Boha, ale aj celý komiksový a filmový svet a inšpiroval veľké množstvo tvorcov. Vytvoril viacero celosvetovo známych komiksov a hlavne titul Astro Boy o robotickom chlapcovi pozná veľa ľudí aj u nás vďaka vydarenému kreslenému seriálu. Za 40 ročnú kariéru vytvoril viac ako 700 dlhších či kratších komiksov a napríklad jeho výtvorom Cisár Ďžungle sa inšpiroval slávny animovaný film Leví kráľ a inšpiráciu čo obľúbenosť tohoto autora potvrdil aj jeden z najslávnejších režisérov a to samotný Steven Spielberg. Osamu Tezuka je obrovský pojem a jedná sa o všestranne nadaného človeka, ktorý si vedel napísať kvalitný príbeh, vymyslieť sympatické postavy, naozaj humorné scénky a všetko si to vedel sám veľmi kvalitne nakresliť.

Zpráva pro Adolfa 01 je prvým dielom tejto epickej dvojdielnej ságy, ktorá sa odohráva počas 2. svetovej vojny a ukazuje nám aj udalosti, ktoré sa stali ešte pred jej začiatkom. Príbeh rozpráva o troch postavách s menom Adolf, ten prvý je Nemecký diktátor, druhý je syn židovského pekára žijúceho v Japonsku a ten tretí je syn nemeckého konzula žijúceho v Japonsku. Títo dvaja chlapci sú nerozluční kamaráti, ale osud a ich rodičia sa ich snažia rozdeliť. Syn nemeckého konzula je totiž poslaný do školy v Nemecku pre mladých nádejných nacistov, ktorí sa tam naučia nenávidieť židov a vyrastú z nich vhodní a kvalitní dôstojníci pre nemeckú armádu. Do toho všetkého sledujeme hlavnú postavu reportéra s menom Sóhei Tóge, ktorému nacisti zavraždia jeho brata a snažia sa získať tajné dokumenty, ktoré prezrádzajú veľmi znepokojivý Hitlerov rodokmeň, ktorý ak by sa dostal na verejnosť, mohol by zmeniť priebeh vojny a aj pád nacistov. Prvá kniha mapuje udalosti týchto postáv od roku 1936 do roku 1940 a že toho zažijú naozaj požehnane.

VŽDYŤ SE KAMARÁDÍME UŽ OD TŘÍ LET! NEZÁLEŽÍ NA TOM, ŽE JSEM NĚMEC A TY ŽID!

Na knihe sa mi veľmi páčilo, že je veľmi realistická a obsahuje aj prehľad reálnych udalostí z Japonska a sveta v daných rokoch. Dej je naozaj napínavý a rozhodne to nie je manga pre malé deti. Kniha má 656 strán, ale čítala sa úplne sama a ani sám neverím tomu, ako rýchlo som ju vlastne prečítal. Sympatické postavy, napínavé udalosti a aj keď je to občas obsahuje veľa rozhovorov, vždy je to dostatočne pútavé či už vďaka kvalite scenára alebo vďaka postavám, o ktoré sa budete báť. Síce je príbeh vážny, autor do neho prepašoval viacero vtipných scénok, ktoré prekvapili a potešili zároveň. Osamu Tezuka napísal mangu priam až filmovo a viem si predstaviť, že by ju sfilmoval práve Spielberg. Komorné scény striedajú tie veľkolepejšie a tak sa tu dočkáme viacero naháňačiek, prestreliek či bitiek. Bol som prekvapený, že je tu viac akcie ako som čakal a príjemne to ten dej oživuje. Po príbehovej stránke nemá táto manga chybu.

O kresbu sa tiež postaral Tezuka a veľmi dobre sa na to pozerá. Nespočet vizuálnych nápadov, prepracovaná filmová perspektíva a dynamické panelovanie, to všetko len umocňuje filmový dojem z mangy a vážne som mal pri čítaní pocit, ako keby som sa pozeral na čiernobiely film. Rozhodne je to prijateľná kresba aj pre čitateľov, ktorý mangu nemusia a vadí im tá typická japonská kresba. Poteší aj to, že je každá postava ľahko rozpoznateľná aj napriek faktu, že sú to obyčajní ľudia, ktorí nevyčnievajú z davu a tých postáv je tu naozaj veľké množstvo a pri každej hneď viete o koho sa jedná. Nie je to úplne bežné a pri viacerých umelcoch s tým mávam pri komiksoch problém, že sa mi občas pri veľkom množstve niektoré zlievajú a ťažko ich rozoznávam. Kresbou je Zpráva pro Adolfa 1 tiež na veľmi vysokej úrovni a nemám jej čo vytknúť.

Celkovo sa Zpráva pro Adolfa 1 veľmi vydarila a patrí k tým najlepším komiksom, aké som kedy čítal. Určite by obsadila veľmi vysoké priečky a som nesmierne rád, že to tu Crew vydala v takej kvalitnej tvrdej forme. Som veľmi zvedavý na dokončenie príbehu a pevne verím, že sa to bude u nás dobre predávať a s legendárnym Tezukom sa nevidíme naposledy.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 656

Väzba: tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Osamu Tezuka

Kresba: Osamu Tezuka

Preklad: Anna Křivánková

Redakcia: Filip Gotfrid, Andrea Brožová

Vydavateľstvo: CREW

5

Hodnotenie

Zpráva pro Adolfa 01 sa veľmi vydarila a nemám k nej ani jednu jedinú výhradu. Príjemná kresba, dobre napísaný a pútavý príbeh, sympatické postavy a občas aj ten humor. Pre mňa je to zatiaľ dokonalosť a snáď mi to moje nadšenie druhý diel nepokazí. Určite odporúčam všetkým fanúšikom kvalitného čítania 🙂

Autor – Rado