Žoldnéř je kultová komiksová séria, ktorá má 13 dielov a začala vychádzať od roku 1980 a ukončená bola v roku 2003. Autorom je španielsky umelec Vicente Segrelles, ktorý sa živil prevažne maľovaním obálok a plagátov až do roku 1980. Tento rok vytvoril kultové komiksové fantasy dielo El Mercenario alebo po našom Žoldnier. Najskôr vytvoril len pár strán, na ktorých si dal poriadne záležať, boli na nich namaľované vzdušné boje lietajúcich drakov. Následne dostal za úlohu vytvoriť celý komiks na 48 strán. Prvý diel uchváti hlavne maľbou a síce to nie je scenáristické veľdielo a jedná sa o veľmi jednoduchý príbeh, pri tej premakanej maľbe a zaujímavom svete plnom bojovníkov, obnažených žien, lietajúcich drakov a iných oblúd to ani tak nevadí.

U nás už vyšiel 7. diel série s názvom Cesta. Predošlé diely si môžete kúpiť na e-shope Crew, Tentokrát Žoldnier na svojom lietajúcom drakovi zablúdi a ocitne sa na podivnom ostrove plnom divných a nebezpečných bytostí. Akoby to nestačilo, je to ostrov plný jedu a hlavný hrdina aj spolu s drakom sa otrávia a budú mať čo robiť, aby to prežili…Tentokrát sa do série dostávajú aj výrazné sci-fi prvky a mne osobne to až tak nesadlo. Samotné dianie na ostrove je však veľmi zaujímavé a plné nástrah a prvá polka komiksu ma veľmi bavila. Je škoda, že pri tom, ako vie Segrelles kvalitne maľovať, tak sa tu občas vyhýbal zaujímavejším vizuálnym scénam. Predsa len si viem predstaviť súboj s veľkým pavúkom v jeho podaní naozaj epicky a tu je vlastne vybavený na dvoch obrázkoch. Inak je to však znovu vizuálne veľmi pekné, ako je už u Segrellesa zvykom. Príbeh my však prišiel v druhej polovici knihy bizarný a menej vydarený ako v predošlých dieloch. Vždy je to však veľmi ťažké pre autora, keďže je to predovšetkým skvelý maliar a vymyslieť kompaktný príbeh na 48 strán sa mu darí niekedy viac a niekedy menej. Crew je už momentálne s vydávaním za polovicou a išlo by to určite rýchlejšie, ale čaká sa vždy na samotného autora, ktorý tieto vydania upravuje o rôzne zaujímavé bonusy a komentáre k nim. Tie sú aj tentokrát veľmi atraktívne a ukazujú jeho proces tvorby.

Momentálne 7. diel z celkových 13.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke CREW.

KUPUJTE TU

Počet strán: 64

Väzba: Tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Vicente Segrelles

Kresba: Vicente Segrelles

Preklad: Jiří Pešek

Redakcia: Filip Gotfrid, Patrik Linhart, Petr Stejskal

Vydavateľstvo: CREW

3

Hodnotenie

Žoldnéř je ako vždy vizuálne veľmi atraktívny. Horšie je to samozrejme so scenárom, ktorý je však ešte v prvej polke knihy vďaka tajuplnému ostrovu pútavý. Potom sa to zvrhne bizarným smerom, ale aj tak je to celé dostatočne zaujímavé už len kvôli peknej maľbe a vydareným bonusom.

Autor – Rado