Vicente Segrelles je španielsky umelec, ktorý sa živil prevažne maľovaním obálok a plagátov až do roku 1980. Tento rok vytvoril kultové komiksové fantasy dielo El Mercenario alebo po našom Žoldnier. Najskôr vytvoril len pár strán, na ktorých si dal poriadne záležať, boli na nich namaľované vzdušné boje lietajúcich drakov a vypadalo to úžasne. Dostal teda za úlohu vytvoriť celý komiks na 48 strán a bola to strela do čierneho! V sérii vzniklo celkovo 13 dielov a celosvetovo sa jedná o uznávané komiksové dielo. Prvý diel uchváti hlavne maľbou a síce to nie je scenáristické veľdielo a jedná sa o veľmi jednoduchý príbeh, pri tej premakanej maľbe a zaujímavom svete plnom bojovníkov, obnažených žien, lietajúcich drakov a iných oblúd to ani tak nevadí. S pribúdajúcimi časťami to však už aj Segrelles píše zaujímavejšie, prepracovanejšie a celkovo kvalitnejšie. Stále je to síce scenáristicky dosť jednoduché, ale pre množstvo ľudí je práve v tej jednoduchosti a priamočiarosti krása a hlavne to má skvelú maľbu, ktorú len tak ľahko v komiksoch nenájdete.

Žoldnéř 6: Černá koule je už šiestym dielom série a som rád, že sa po kvalitatívnej stránke znovu vrátila na svoj štandard. Posledný diel s názvom Pevnost ma totiž až tak nebavil a prišiel mi aj na tak malom množstve strán uťahaný a nudný. Predošlé diely ale boli vždy dostatočne nápadité, akčné a obsahovali vždy nejaké zaujímavé monštrá a akciu. To sa so šiestym dielom vrátilo. Potom, čo bola zničená pevnosť a vzorec na tvorbu pušného prachu musí nájsť Claust iný spôsob, ako získať späť stratenú moc. Nebude to trvať dlho a nájde neuveriteľnú zbraň, takú mocnú, že jej držiteľ bude mať nad všetkými absolútnu nadvládu. Claust však nevie, že zbraň je nestabilná a môže Zem večných oblakov úplne zničiť. Zabrániť tomu môžu iba Žoldnier a Nan-taj, avšak iba vtedy, ak sa vrátia včas s požadovaným predmetom z výpravy a ak sa im podarí prežiť všetky nástrahy chrámu.

Vydavateľstvo Crew je už vlastne polovici série, jednotlivé diely si môžete kúpiť na ich e-shope. Samozrejme by už boli vo vydávaní oveľa ďalej, keby nemuseli čakať na samotného Segrellesa, ktorý tieto upravené verzie komiksov postupne celosvetovo vydáva. Snáď to teda nebude trvať príliš dlho, kým sa táto 13 dielna séria skompletizuje. V každom prípade sa však jedná o príjemnú fantasy sériu, ktorá je síce príbehom naozaj jednoduchá, no maľba je krásna a zaujímavé sú aj bonusy z autorovej tvorby a jeho popisy ku sérii, ktoré nájdete v každom diely komiksu. 

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 64

Väzba: Pevná

Jazyk: český

Scenár: Vicente Segrelles

Kresba: Vicente Segrelles

Preklad: Jiří Pešek

Redakcia: Filip Gotfrid, Patrik Linhart, Petr Stejskal

Vydavateľstvo: CREW

4

Hodnotenie

Žoldnéř 6: Černá koule je znovu kvalitným dielom v tejto sérii. Nájdeme tu ničivú zbraň, nové bytosti, chrám s pascami a aj nové technológie. Je to taký klasický diel, ktorý má dobrý spád a znovu veľmi rýchlo ubehne. Segrellesova maľba je ako vždy skvelá.

Autor – Rado