Vicente Segrelles je španielsky umelec, ktorý sa živil prevažne maľovaním obálok a plagátov až do roku 1980. Tento rok vytvoril kultové komiksové fantasy dielo El Mercenario alebo po našom Žoldnier. Najskôr vytvoril len pár strán, na ktorých si dal poriadne záležať, boli na nich namaľované vzdušné boje lietajúcich drakov a vypadalo to úžasne. Dostal teda za úlohu vytvoriť celý komiks na 48 strán a bola to strela do čierneho! V sérii vzniklo celkovo 13 dielov a celosvetovo sa jedná o uznávané komiksové dielo. Prvý diel uchváti hlavne maľbou a síce to nie je scenáristické veľdielo a jedná sa o veľmi jednoduchý príbeh, no pri tej premakanej maľbe a zaujímavom svete plnom bojovníkov, obnažených žien, lietajúcich drakov a iných oblúd to ani tak nevadí. S pribúdajúcimi časťami to však už aj Segrelles píše zaujímavejšie, prepracovanejšie a celkovo kvalitnejšie. Stále je to síce celé dosť jednoduché, ale pre množstvo ľudí je práve v tej jednoduchosti a priamočiarosti krása.

Žoldnéř 5: Pevnost je zatiaľ podľa mňa najslabším dielom série. Je to pre mňa celkom paradox, lebo ten predošlý diel s názvom Žoldnéř 4: Oběť je pre mňa zatiaľ najlepší v sérii. Znovu sa celý príbeh točí okolo hlavného záporáka Clausta, ktorý vybudoval obrovskú nedobytnú pevnosť. V tej pevnosti skladuje enormné množstvo čierneho prachu a má aj formulu na výrobu strelného prachu, čo mu dáva veľmi veľkú strategickú výhodu. Ukázalo sa však, že v tejto pevnosti väzní aj Nan-Taj, pre ktorú má Žoldnier slabosť. Preto sa rozhodne Žoldnier aj spolu s výpravou mníchov z Kráteru Nan-Taj zachrániť a pokiaľ to bude možné, pevnosť a zásoby strelného prachu Claustovi zničiť. Do blízkosti pevnosti sa dostávajú loďou, na ktorej majú novú zbraň a to ničivé delo, ktoré by im malo pomôcť pevnosť dobyť, ale pomôže im aj proti rýchlym hliadkam na lietajúcich drakoch?

Segrelles je samozrejme v maľbe skvelý a je radosť si touto sériou listovať. Jeho fantázia, v ktorej nájdete lietajúcich a osedlaných drakov, rôzne iné monštrá, pekné ženy, pevnosti a prepracované systémy fungovania zbraní dokáže zaujať. Vidno, že ho to všetko baví vymýšľať, fungovanie sveta a rôzne prepracované detaily, nad ktorými len neveriacky krútim hlavou. Tá hravosť je spolu s maľbou hlavným dôvodom, prečo sa túto sériu oplatí čítať. S príbehom je to už samozrejme horšie, je v podstate dosť jednoduchý a priamočiari, mne to však v tejto sérii vyhovuje a baví ma striedanie prostredí, monštier a páčia sa mi aj nápadité a často brutálne realistické akčné scény. Aktuálny diel je však tentokrát zameraný len na dobývanie pevnosti a aj na tak krátkej ploche mi to prišlo trochu uťahané hlavne v prvej polovici. V hodnotení musím Žoldnierovi tentokrát jeden bod ubrať, lebo oproti predošlým dielom som sa bavil menej. Pevne však dúfam, že v tých nasledujúcich budú tie príbehy znovu svižnejšie.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 64

Väzba: Tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Vicente Segrelles

Kresba: Vicente Segrelles

Preklad: Jiří Pešek

Redakcia: Filip Gotfrid, Patrik Linhart, Petr Stejskal

Vydavateľstvo: CREW

3

Hodnotenie

Žoldnéř 5: Pevnost je zatiaľ najslabším dielom série hlavne kvôli uťahanej prvej polovici. Je to tak trochu paradox, lebo predošlý diel považujem zatiaľ za ten najlepší. Stále je to však plné nápadov, prepracovaných detailov a baví ma touto sériou listovať aj vďaka skvelej maľbe.

Autor – Rado