Vicente Segrelles je španielsky umelec, ktorý sa živil prevažne maľovaním obálok a plagátov až do roku 1980. Tento rok vytvoril kultové komiksové fantasy dielo El Mercenario alebo po našom Žoldnier. Najskôr vytvoril len pár strán, na ktorých si dal poriadne záležať, boli na nich namaľované vzdušné boje lietajúcich drakov a vypadalo to úžasne. Dostal teda za úlohu vytvoriť celý komiks na 48 strán a bola to strela do čierneho! V sérii vzniklo celkovo 13 dielov a celosvetovo sa jedná o uznávané komiksové dielo. Prvý diel uchváti hlavne maľbou a síce to nie je scenáristické veľdielo a jedná sa o veľmi jednoduchý príbeh, no pri tej premakanej maľbe a zaujímavom svete plnom bojovníkov, obnažených žien, lietajúcich drakov a iných oblúd to ani tak nevadí. S pribúdajúcimi časťami to však už aj Segrelles píše zaujímavejšie, prepracovanejšie a celkovo kvalitnejšie. Stále je to síce celé dosť jednoduché, ale pre množstvo ľudí je práve v tej jednoduchosti a priamočiarosti krása.

Žoldnéř 4: Oběť obsahuje príbeh, v ktorom dostane Žoldnier za úlohu zachrániť malého chlapca zo zajatia nebezpečnej sekty. Na tejto ceste čakajú Žoldniera viaceré nebezpečenstvá, či už sa jedná o obludy, sektu alebo ozbrojených bojovníkov. Nemá veľa času, sekta chce totiž chlapca obetovať vodnému netvorovi. Aj tentokrát ubehne Žoldnier veľmi rýchlo, je to totiž poriadne natrieskané akciou a súbojmi. Mne to takto akčne sedí a nepotrebujem tam mať nejaký komplikovaný príbeh plný intríg a zvratov. Práve to je na Žoldnierovi to úžasné, že prináša oproti iným komiksovým sériám, ktoré tu u nás vychádzajú, niečo úplne iné. Síce to čitateľov, ktorí hľadajú prevažne dobré príbehy až tak nepoteší a možno pre nich bude Žoldnier len pekne namaľované nič, no ten jednoduchý príbeh plný akcie úplne stačí. Segrelles má totiž obdivuhodnú fantáziu, rád kreslí všemožné obludy, ukazuje nám techniku a používanie zbraní či iných mechanizmov a rád zobrazuje špeciálne šťavnaté detaily. V tomto prípade vybuchnutie hlavy draka, zavalenie nepriateľa ťažkými dverami či rezanie sa hlavného hrdinu von z vnútra netvora. Všetko to vypadá skvelo a veľmi ma teší, že prichádza autor stále s niečím pútavým a perfektne namaľovaným. Je to jednoducho pastva pre oči, ktorá však má aj dostačujúci akčný príbeh. Mrzí ma však, že sa to tu vydáva po častiach a teda tých 48 strán komiksu neuveriteľne rýchlo ubehne. Crew to u nás ale vydáva v špeciálnej verzii s bonusmi od autora, v ktorých nájdeme viacero malieb z jeho celoživotnej tvorby aj spolu s jeho komentármi.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 64

Väzba: Tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Vicente Segrelles

Kresba: Vicente Segrelles

Preklad: Jiří Pešek

Redakcia: Filip Gotfrid, Martin Kužel

Vydavateľstvo: CREW

4

Hodnotenie

Žoldnéř 4: Oběť je skvelým dielom, v ktorom je dostatok akcie, oblúd, súbojov a nápaditých krvavých detailov. Ubehne to extrémne rýchlo a už sa veľmi teším na pokračovanie.

Autor – Rado