Zatmívačka (Fade Out) je dielom významných komiksových autorov a povyhrávala aj niekoľko komiksových ocenení (napr. ocenenie Willa Eisnera). Scenárista Ed Brubaker má za sebou už bohatú prácu pre DC, Image alebo Marvel. Napísal tituly ako Batman, Deadenders, Sandman Presents: Dead Boy Detectives, Catwoman, Sleeper, The Authority, Gotham Central, Uncanny X-Men, Daredevil, The Immortal Iron Fist, Captain America a jeho najslávnejšími kúskami sú Criminal, Velvet, Fatale, Kill or be Killed a práve recenzovaná Zatmívačka. Za kresbou stojí ďalšie veľké komiksové meno a to Sean Phillips, ktorý má za sebou okrem iných prácu na komiksoch Criminal alebo Fatale. Z polupráce Brubakera a Phillipsa zatiaľ slabý komiks nevznikol. Tu nájdete komiksy od Brubakera, ktoré vyšli u nás, prevažne vo vydavateľstve BB/art.

ROZMLÁTIL JSEM MU KSICHT TAK, ŽE VYPADAL SPÍŠ JAKO HAMBURGER NEŽ JAKO LIDSKEJ OBLIČEJ.

Príbeh z Hollywoodu z roku 1948. Filmové štúdio uviazlo v nekonečných pretáčkach svojho najnovšieho filmu a scenárista Charlie Parish zasa uviazol v nekonečných prepisovaniach scenára. Písať dokáže len v noci a aj to za výrazného prispenia alkoholu, inak ho trápia nočné mory z 2. svetovej vojny a ako keby to všetko nestačilo, zobudí sa v neznámom byte, takmer nič si zo včerajšej bujarej párty nepamätá a vo vedľajšej izbe nájde mŕtvu hereckú hviezdu Valériu Sommersovú. Poznal ju až príliš dobre a mal s ňou až príliš blízky a pekný vzťah a teraz tam leží mŕtva priamo v byte v ktorom sa zobudil a vidí na nej výrazné stopy po škrtení. Takmer nič si však nepamätá, políciu zavolať nemôže a nemôže zavolať ani do filmového štúdia, lebo by bol ako hlavný podozrivý. Radšej teda z bytu nepozorovane odchádza a zahladí za sebou všetky stopy. Na druhý deň ráno však vidí v novinách správu a fotku zosnulej Valérie, ktorá je na fotke obesená! Tak to však nebolo! Niekto ju predsa uškrtil! Toto vedomie mu nedá spávať a postupne prichádza na špinavé praktiky štúdia a na to, že boj proti tak veľkému štúdiu a bohatým ľuďom za ním sa nedá vyhrať.

Brubaker napísal realistický príbeh z prostredia Hollywoodu z čias, kedy boli herci, režiséri a aj celkovo filmový štáb pod absolútnou kontrolou bohatých majiteľov filmových štúdií. Vlastne to bola akási forma otroctva, v ktorej si žili filmové hviezdy pred verejnosťou dokonalé životy, ale vo vnútri boli hviezdy utrápené a mali často ťažké a zničené životy. Brubakerov strýko John Paxton bol známy hollywoodsky scenárista podpísaný pod filmami ako Zbohom buď, láska moja alebo Divoch s hercom Marlonom Brandom a vedel teda veľmi dobre, že to v tých rokoch v Hollywoode nebolo ľahké obdobie. Brubakerov hlavný hrdina a jeho najlepší kamarát Gil Mason sú vlastne alkoholici a bez pitia by už nedokázali ani napísať poriadnu stranu scenára. Často o alkohole filozofujú a Charlie má na alkohole najradšej to, že vďaka nemu dokáže zabudnúť. O tom je vlastne celý príbeh, kde si postupne hlavný hrdina dáva dohromady tú osudnú noc a postavy, ktoré s ním a so zavraždenou Valériou boli. Postupne si skladá zo spomienok skladačku. Scenár je vďaka realistickým postavám a prostrediu dostatočne pútavý a hlavne je to celé veľmi kvalitne napísané. Dokonalá noirová atmosféra a nejasný detektívny príbeh až do posledných strán udržujú čitateľa v strehu. Phillipsova kresba sa do príbehu perfektne hodí a aj vďaka nemu je výsledný dojem z komiksu tak dobrý. Veľmi dobré pocity mám aj z prekladu od Štěpána Kopřivi, všetko to znie uveriteľne a použitý slovník je dostatočne bohatý. Veľké plus vydavateľstvu BB/art za dokonalé spracovanie knihy. Je to jednoducho radosť čítať a veľmi potešili aj zaujímavé bonusy, vďaka ktorým som mohol nahliadnuť do tvorby komiksu. Veľká spokojnosť a naozaj sa u nás jedná o jeden z najkvalitnejších komiksových titulov posledných rokov.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

Jedná sa o uzavretý príbeh.

KUPUJTE TU

Počet strán: 400

Väzba: Tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Ed Brubaker

Kresba: Sean Phillips

Preklad: Štěpán Kopřiva

Vydavateľstvo: BB/art

5

Hodnotenie

Ďalšia vydarená spolupráca Eda Brubakera a Seana Phillipsa. Keď sa títo dvaja stretnú, vždy sa jedná o komiksovú udalosť. Podmanivá noirová atmosféra povojnového Hollywoodu, pútavý detektívny príbeh, dobre napísané postavy a kvalitná kresba. Zatmívačka je jeden z najkvalitnejších komiksov, ktoré u nás boli v posledných rokoch vydané. Klobúk dole za dokonalé spracovanie knihy, je radosť ňou listovať.

Autor – Rado