Momentálne vo svete veľmi úspešná a oceňovaná manga, ktorá predala zatiaľ viac ako 21 miliónov výtlačkov, čo je veľmi pekné číslo. Na Animefestu v roku 2018 vydavateľstvo Crew spustilo hlasovanie pre fanúšikov mangy a hlasovalo sa medzi  sériou Zaslíbená Země Nezemě a temnou fantasy Berserk. Obidve veľmi obľúbené série vo svete a hlasovanie u nás vyhrala Zaslíbená Země Nezemě zhruba v pomere 65% ku 35%. Crew však vypočuli žiadosti fanúšikov a nakoniec tu začína vychádzať aj Berserk, ktorého prvý diel vychádza už tento mesiac. Nakoniec to teda všetko dobre skončilo a dočkajú sa všetci 🙂

COPAK CELOU TU DOBU ŽIJEME JEN PROTO, ABY NÁS NĚKDO SEŽRAL?!

Príbeh sa odohráva v roku 2045 v sirotinci, v ktorom žije 38 detí, ktoré čakajú na adopciu. Hlavnými postavami sú Emma, Norman a Ray a sú to aj najstaršie a najmúdrejšie deti zo všetkých. Doteraz si žili v harmónii, radosti, láske a v šťastí čakali, kým si ich niekto adoptuje. Starala sa tam o nich vychovávateľka, ktorá k nim bola veľmi milá a mali ju všetci radi. Mali len 2 dôležité pravidlá, nemali chodiť za plot v lese a k bráne. Jedného dňa je adoptovaná 6 ročné dievčatko Conny, ale zabudne si v sirotinci svojho obľúbeného zajačika. Emma a Norman sa rozhodnú, že sa dostanú k bráne a že jej ho dajú, lenže nájdu veci, ktoré nechceli nikdy v živote vidieť a úplne im to nabúra všetky idilické predstavy. Conny totiž nájdu mŕtvu a uvidia tam hrôzostrašných démonov, ktorí sa rozprávajú o tom, ako žerú deti a prídu na to, že ich sirotinec je vlastne farma na mäso pre démonov. Prídu aj na to, že ich vychovávateľka v tom ide spolu s démonmi a tak začnú plánovať útek.

Téma tejto mangy je rozhodne veľmi zaujímavá a obsahuje viacero až hororových scén. Páči sa mi, ako je scenár vymyslený, že hlavní hrdinovia plánujú celý čas útek, že je to po celý čas taká hra na mačku a myš, že musia prísť na spôsob, ako na seba neupozorniť, ako všetky deti zo sirotinca zachrániť a postupne prichádzajú stále na nové veci. Celý čas to udržuje čitateľa v napätí, postupne sa odkrývajú skutočnosti a hrdinovia dostávajú stále nové prekážky do cesty. Je to vážne veľmi pútavo napísané a vlastne na tom nevidím ani jedinú chybu. Sám som veľmi zvedavý, akým štýlom to bude pokračovať ďalej a či tam nebudú nelogické a hlúpe veci. Lebo prvý diel je napísaný veľmi rozumne a hrdinovia sa snažia dedukciou prísť na rišenia problémov a snažia sa vyberať tie najrozumnejšie. Uvidíme, či sa to postupne nepokazí, ale momentálne je prvý diel vlastne dokonalá komiksová zábava. Nakreslené je to veľmi kvalitne, démoni alebo vychovávateľky dokážu byť miestami vážne až hnusné a emócie a mimika detí sú vykreslené veľmi kvalitne. Častokrát mávam v komiksoch s kresbou problém, že ak je viac podobných postáv, veľmi zle a ťažko sa rozlišujú. Tu som ten problém nemal vôbec a od začiatku je jasne nakreslené, že kto je kto. Postavy sú naviac veľmi sympatické a už teraz by som bol nerád, keby sa niekomu niečo stalo. Páči sa mi aj prostredie a cítim v tom veľmi veľký potenciál a vôbec ani len netuším, akým smerom sa bude séria uberať a čo všetko bude postupne odhaľovať.

Zaslíbená Země Nezemě 1 je perfektný štart do série a verím tomu, že si vás dokáže riadne omotať a budete veľmi nedočkaví, že ako bude príbeh pokračovať ďalej. Ak máte chuť na napínavú a trochu hororovejšiu mangu, tak to jednoducho musíte mať! Séria vo svete práve skončila a dokopy má mať 20 dielov. Na stránke vydavateľa Crew je prvý diel momentálne v zľave 50% a tak vychádza len na nejaké smiešne 4 eurá. To je jeden obed, tak ho niekedy vynechajte a doprajte si kvalitné čítanie.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 192

Väzba: brožovaná

Jazyk: český

Scenár: Kaiu Shirai

Kresba: Posuka Demizu

Preklad: Anna Křivánková

Redakcia: Filip Gotfrid, Boris Hokr

Vydavateľstvo: CREW

 

5

Hodnotenie

Veľmi napínavé plánovanie úteku zo sirotinca, ktorý slúži ako farma na ľudské mäso. Čas uteká a hlavní hrdinovia musia vymyslieť, ako za z tejto nemilej situácie dostať. Ak máte chuť na premyslené a trochu hororovejšie čítanie, tak úvod do tejto oceňovanej a vo svete veľmi obľúbenej série by vás mohol fakt baviť. Ja už sa neviem dočkať druhého dielu 🙂

Autor – Rado