Zaklínač je fenomén, či už sa jedná o knižky od Andrzeja Sapkowského, ktoré to celé odštartovali, hry od CD Projektu, z ktorých hlavne tretí diel prerazil do poriadne širokého povedomia a bol to obrovský hit, úspešný seriál od Netflixu, ktorého druhá séria vyjde koncom tohto roku alebo komiksy od Dark Horse, je to vo svete veľmi populárna značka. Komiksy ma však až doteraz vcelku míňali, nechápal som, ako sa z tak zaujímavého sveta plného rôznych desivých príšer dajú stvoriť tak nezaujímavé komiksy. Aj keď hlavne prvé dva diely (Skleněný dům a Liščí děti) nie sú úplne zlé, no nesadla mi tam kresba a aj kvôli tomu tie komiksy skôr beriem za sklamanie. Prečítal som všetky knihy, hral som všetky hry, videl som seriál a dal som šancu aj komiksom, ale zostal som sklamaný. Tým však nechcem povedať, že by ste ich nemali skúsiť, každý z tých štyroch čo vyšli je samostatný príbeh a možno vám sadne. Vydáva ich u nás Crew a všetky nájdete na ich e-shope za dobré ceny. Na piaty diel s názvom Blednoucí vzpomínky som však čítal viac chvály a páčila sa mi aj ponurá kresba a naozaj som konečne s komiksom o Zaklínačovi spokojný!

O čom je príbeh? Zaklínač Geralt má stále menej a menej práce, ľudia ho už nepotrebujú ako ochranu pred netvormi a tak si poriadne nemá kde zarobiť, nejde však len o peniaze, cíti sa zbytočný a chýba mu to, čím sa živil takmer celý svoj život, zabíjaním monštier. Rozmýšľa teda nad tým, že zmení svoju profesiu a blízko má k tomu, aby sa stal rybárom, k čomu ho presviedča jeho nový kamarát. Dostane však pozvánku do mestečka Badreine, v ktorom sa potuluje skupina mlhavcov, monštier, ktoré ohrozujú hlavne deti. Znepokojivé vidiny však ukazujú, že je za tým niečo viac a Geralt sa snaží odhaliť, čo to je.

A PAMATUJ: ANI TO NEJOHAVNEJŠÍ NEBE, S TĚMI NEJTEMNĚJŠÍMI, NEJČERNĚJŠÍMI MRAČNY, NEZÚSTANE ZATAŽENÉ NAVŽDY…

Konečne sa v komikse podarilo trafiť ponurú, až hororovú atmosféru Zaklínača a okrem toho sa vydaril aj scenár, ktorý tlačí na nostalgiu, spomienky a na staré dobré časy, ktoré sa už nevrátia. Postupne sa tu buduje ponurá atmosféra a preto nečakajte veľké množstvo akčných scén, občas sa nejaká vyskytne a pôsobí ako fajn osvieženie, ale komiks na to nie je vôbec zameraný. Potešil scenár, ktorý ide v duchu knižných poviedok alebo aj tých hororových detektívnych questov z hier. Napísal ho Bartosz Sztybor. Veľkým prekvapením je, že sa v príbehu tentokrát neobjavuje žiadna zo známych vedľajších postáv, nenájdete tu teda Yennefer, Ciri, Triss a dokonca ani Marigolda, verného to Geraltovho priateľa. Po dočítaní ma to prekvapilo, ale počas čítania som si na to vlastne ani nespomenul, tak bol príbeh pútavo napísaný. Prišlo mi to osviežujúce, že tu žiadne iné známe postavy neboli a bol to len taký osobný Geraltov príbeh. Dialógy sú úderné, dobre napísané a nie je tu zbytočne veľa omáčky okolo. Musím pochváliť kresbu, ktorá sa tu zatiaľ vydarila zo všetkých komiksov o Zaklínačovi najviac. Je za ňu zodpovedný Abad Mir, ktorý je pre mňa veľkou neznámou, ale kresbu zvládol perfektne. Nie je to ten typ kresby, ktorý by ste si pravidelne obzerali kvôli detailnosti, no ako som už poznamenal, perfektne s ňou dotvára ponurú, temnú atmosféru.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke vydavateľa.

KUPUJTE TU

Počet strán: 108

Väzba: Mäkká

Jazyk: český

Scenár: Bartosz Sztybor

Kresba: Abad Mir

Preklad: Martina Dari Antonínová

Redakcia: Filip Gotfrid, Stanislav Komárek

Vydavateľstvo: CREW

 

 

4

Hodnotenie

Najlepší komiks so Zaklínačom, aký zatiaľ vyšiel a to ako scenárom, tak aj kresbou. Temný, drsný, s pútavou zápletkou a poriadne ponurou atmosférou. Podarilo sa to bez známych vedľajších postáv, nenájdete tu Yennefer, Marigolda a vlastne nikoho známeho okrem Geralta a je to takto prekvapivo komorné, osobné a vôbec v príbehu nechýbajú. Akcie je tiež málo, ale keď nejaká je, tak je rýchla, úderná a poriadne krvavá. Som veľký fanúšik kníh, hier a konečne ma potešil aj komiks so Zaklínačom! Veľmi vydarené.

Autor – Rado