Zabij, nebo budeš zabit (Kill or be Killed) je komiksová séria, ktorá začala vychádzať v roku 2016 a skončila v roku 2018. Séria bola veľmi dobre predávaná a bola nominovaná na viacero cien Willa Eisnera, čo sú vlastne také komiksové Oscary. Dokonca bolo oznámené aj filmové spracovanie s momentálne veľmi populárnym režisérom Chadom Stahelskim (tvorcom filmovej série John Wick). Na komikse pracovala zohraná a veľmi populárna dvojica a to scenárista Ed Brubaker a kresbu mal na starosti Sean Phillips. Ed Brubaker má za sebou už bohatú prácu pre DC, Image alebo Marvel. Napísal tituly ako Batman, Deadenders, Sandman Presents: Dead Boy Detectives, Catwoman, Sleeper, The Authority, Gotham Central, Uncanny X-Men, Daredevil, The Immortal Iron Fist, Captain America a jeho najslávnejšími kúskami sú Criminal, Velvet, Fatale, Zatmívačka a aj Kill or be Killed. Na viacerých komiksoch spolupracoval práve so Seanom Phillipsom.

Hlavnou postavou je vysokoškolák Dylan a na začiatku druhej knihy sa mu darí výrazne lepšie ako v tej prvej, kde chcel spáchať samovraždu. Konečne má od lekára vypísané správne lieky, užíva ich a démon, ktorý od neho vyžadoval každý mesiac aspoň jedného mŕtveho človeka, zmizol. Preto prestal zabíjať zlých ľudí a žije si konečne normálny život. Lenže to dlho nevydrží, ruská mafia je mu na stope a zabitie ich obľúbeného člena neostane bez pomsty…

Čo rozhodne veľmi poteší, je nepredvídateľný scenár Eda Brubakera. Je vidieť, že ho písanie veľmi bavilo a hrá sa s dejom a so samotným čitateľom. Myslel som si, že dvojka bude výrazne priamočiarejšia a dejovo jednoduchšia ako prvý diel, ale nie je tomu tak, dej sa zamotáva, má rôzne odtiene a určite vás dokáže prekvapiť nejednou udalosťou. Ed Brubaker je právom jedna z najväčších scenáristických hviezd súčasnosti a Zabij, nebo budeš zabit patrí k jeho najlepším dielam. Svoju štandardne kvalitnú prácu odvádza aj Sean Phillips zodpovedný za kresbu. Dokonca by som povedal, že je to zatiaľ jeho najlepšie kreslený komiks, ktorý u nás vyšiel. Páči sa mi, ako sa hrá s prostrediami, s tvárami a postavami celkovo. Má zaujímavé vizuálne nápady a dobrú prácu odviedla aj Elizabeth Breitweiserová ako koloristka. Nechcem veľa prezrádzať z deja, lebo by ste prišli o prekvapenia. Jednoducho je to jeden z titulov roka a ak máte radi drsné kriminálne príbehy, nie je nad čím premýšľať a musíte si to prečítať.

Ak vás komiks zaujal, kúpte ho priamo na stránke Comics Point.cz

KUPUJTE TU

Počet strán: 264

Väzba: Tvrdá

Jazyk: český

Scenár: Ed Brubaker

Kresba: Sean Phillips

Preklad: Štěpán Kopřiva

Redakcia: Mirka Jarotková, Pavel Kořínek

Vydavateľstvo: BB/art

5

Hodnotenie

Druhá kniha Zabij, nebo budeš zabit je finále príbehu o vysokoškolákovi Dylanovi, ktorému nakáže samotný diabol, aby každý mesiac zabil jedného človeka, inak zomrie on. A finále je to perfektné! Značne nepredvídateľné, prekvapivé a veľmi drsné. Je to jedna z najlepších prác od dvojky Ed Brubaker a Sean Phillips a je vidieť, že to oboch naozaj bavilo. Ak máte radi drsné kriminálne príbehy, je to povinnosť. Jeden z najlepších komiksov roka.

Autor – Rado